1 C
Olsztyn
wtorek, 19 marca, 2024
reklama

Olsztyńska inicjatywa wyróżniona w Polsce

WiadomościOlsztyńska inicjatywa wyróżniona w Polsce

Akcja profilaktyki raka prostaty MSZ w Olsztynie pt. “Twoja męskość w Twoich rękach” została doceniona i zajęła 3. miejsce w kategorii “Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia” w konkursie “Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019”. Warto dodać, że do współzawodnictwa stanęło ponad 100 projektów z całego kraju.

reklama

Konkurs “Inspiracje 2019” promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali. Organizatorem Konkursu jest firma Idea Trade, prowadząca od 2014 roku projekt Bezpieczny Szpital Przyszłości. Partnerem wydarzenia jest Polska Federacja Szpitali. Z udziałem w konkursie nie wiążą się żadne opłaty.

Poprzez popularyzację i nagradzanie najlepszych, organizatorzy promują pozytywne oblicze ochrony zdrowia i to, w jak dynamiczny sposób, dzięki zaangażowaniu wielu osób, organizacji, instytucji i firm, rozwijają się szpitale i ochrona zdrowia w Polsce. Patronami honorowymi rankingu są p.o. Prezesa NFZ Filip Nowak, Głowny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas, Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Juszczyk oraz Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji dr n. med. Marek Tombarkiewicz – Przewodniczący Kapituły Konkursu “Inspiracje”.

reklama

Listopadowa akcja „Twoja męskość w Twoich rękach!” ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych wczesnego wykrywania raka prostaty. Celem akcji jest przebadanie mężczyzn z Olsztyna wykonujących tzw. męskie zawody. W 2018 r. byli to funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, w 2019 r. – funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olsztynie. Badania prowadzone były w dwóch etapach: pierwszy to pobranie próbki krwi (oznaczenie markera nowotworowego PSA), drugi to badanie lekarskie (specjalne, dodatkowe godziny przyjęć w Poradni Urologicznej dla funkcjonariuszy). Jak ważna jest profilaktyka przekonywał w listopadzie podczas konferencji rozpoczynającej akcję Koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej dr n. med. Zbigniew Purpurowicz: „Na hasło „rak” każdemu robią się miękkie nogi” – mówił dr n. med. Zbigniew Purpurowicz. „Nasze akcje są po to, aby nie kojarzyć tego słowa z wyrokiem. Bo z rakiem możemy walczyć właśnie wtedy, gdy rak jest konkretnie zlokalizowany w narządzie. Na raka prostaty może zachorować każdy mężczyzna. W dodatku nie znamy przyczyny jego powstawania. Warto wiedzieć, że co roku w Polsce choruje około 15 tys. osób z tego około 5 tys. umiera. Umiera dlatego, że choroba została za późno wykryta” – tłumaczył dr n. med. Zbigniew Purpurowicz. „Od dłuższego czasu laboratoria mają możliwość wczesnego wykrycia chorób nowotworowych. Mamy także umiejętność wykrycia antygenu specyficznego dla prostaty – PSA. Jeśli Panowie przyjdą do Laboratorium w odpowiednim czasie jesteśmy w stanie określić czy jego wartość jest w normie, czy jego wzrost sygnalizuje chorobę nowotworową” – mówił Marek Drozdowski Kierownik Laboratorium MSZ w Olsztynie.

Wyróżnienie akcji MSZ w Olsztynie „Twoja męskość w Twoich rękach” w rankingu “Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019” jest istotne także ze względu na to, że o zwycięzcach decyduje Kapituła, złożona z praktyków ochrony zdrowia, w tym dyrektorów czołowych polskich szpitali.

 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia