fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 9 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Olsztyński NIK skontrolowała wydatki miast – dwa zawiadomienia do prokuratury

Wiadomości Olsztyński NIK skontrolowała wydatki miast - dwa zawiadomienia do prokuratury

Gminy miejskie Ełk i Bartoszyce w nieprawidłowy sposób wydatkowały pieniądze z programów Regionalnego Programu Operacyjnego na poprawę atrakcyjności swoich miast – ustaliła olsztyńska delegatura Najwyższej Izby Kontroli i skierowała zawiadomienia do prokuratury o możliwości nadużycia uprawnień przez urzędników.

Olsztyńska delegatura Najwyższej Izby Kontroli przesłała w piątek raport dotyczący wydatkowania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury w ramach projektów poprawiających atrakcyjność miast i miasteczek.

„Na ogół realizowano te projekty prawidłowo i skutecznie. Przewidziano na nie 834 mln zł z Unii Europejskiej, z czego zakontraktowano 89 proc. Nieprawidłowości stwierdzone w dziewięciu gminach przy realizacji 16 projektów, w większości przypadków miały charakter formalny i nie wpływały na efekt końcowy. Jedynym beneficjentem, u którego nie wystąpiły żadne nieprawidłowości było miasto Lidzbark Warmiński” – poinformowała NIK.

W raporcie poinformowano, że „istotne nieprawidłowości” stwierdzono w pięciu gminach przy realizacji projektów o łącznej wartości ponad 17 mln zł, dofinansowanych w kwocie ponad 11 mln zł. Projekty te realizowane były przez gminę Bisztynek oraz miasta: Ełk, Giżycko, Górowo Iławeckie i Kętrzyn.

„Dotyczyły one przede wszystkim naruszenia postanowień umów o dofinansowanie projektów, głównie w zakresie realizacji finansowej projektu (miasto Ełk), a także udzielania zamówień publicznych (pozostałe cztery gminy). Nieprawidłowości te mogą skutkować uznaniem za niekwalifikowalne wydatków w kwocie 873 tys. zł i w związku z tym utratą dofinansowania w wysokości 647 tys. zł” – podała NIK. Doprecyzowano, że w przypadku Ełku wypłacono wykonawcy usługi ostatnią część wynagrodzenia, 48 tys. zł, mimo że nie został wykonany przedmiot zamówienia (naprawa zabytkowego parowozu). Miasto Kętrzyn nie uwzględniło w projekcie budowlanym renowacji zamku pełnego zakresu prac, pomimo iż wiedziano, że niektóre elementy tego budynku są w złym stanie technicznym. Zakres tych robót zlecono wykonawcy już na etapie realizacji zamówienia, zwiększając wartość projektu dodatkowo o 1 mln zł.

W związku z nieprawidłowymi działaniami przy realizacji unijnych projektów NIK skierowała dwa zawiadomienia do rzecznika dyscypliny finansów publicznych (gminy miejskie: Bartoszyce i Giżycko), a marszałka województwa poinformowano o nieprawidłowościach w przypadku sześciu gmin: Bisztynek i Nidzica oraz gminach miejskich Ełk, Giżycko, Górowo Iławeckie i Kętrzyn. NIK podała, że nieprawidłowości w tych gminach „dotyczyły przede wszystkim naruszenia postanowień umów o dofinansowanie projektów, głównie w zakresie realizacji finansowej projektu (…), a także udzielania zamówień publicznych”.

NIK podała, że „bez zarzutów wywiązywano się z obowiązku bieżącego monitoringu i okresowych kontroli projektów objętych dofinansowaniem”.

W podsumowaniu raportu podano, że „środki RPO na realizację projektów wykorzystano prawidłowo i skutecznie”.

„Kontrolę przeprowadzono w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wykonującym zadania instytucji zarządzającej RPO oraz w 10 urzędach gmin z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, będących beneficjentami Programu” – podano.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x