fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 26 października, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Przy budowie ogrodzenia odkopał zapinkę prawdopodobnie z IV w.

Wiadomości Przy budowie ogrodzenia odkopał zapinkę prawdopodobnie z IV w.

Podczas prac ziemnych przy budowie ogrodzenia mieszkaniec Starych Kiejkut w powiecie szczycieńskim odkopał zapinkę pięciopalczastą z okresu wędrówek ludów, która może pochodzić nawet z IV wieku. Zabytek zostanie przekazany muzeum w Szczytnie.

Znaleziona zapinka ma kilka centymetrów długości, jest metalowa i zachowała się w całkiem dobrym stanie. „Mężczyzna, który znalazł ją podczas budowy ogrodzenia nie wiedział, co to jest. Dlatego zapytał o swoje znalezisko na portalu dla poszukiwawczy. Jego wpis zauważyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i powiadomili nas o znalezisku” – powiedziała rzecznik prasowa policji w Szczytnie Izabela Cyganiuk. W czasie rozmowy Cyganiuk podkreśliła, że mieszkaniec Starych Kiejkut nie miał złych zamiarów, nie próbował sprzedać zapinki, ani zniszczyć jej. Dlatego, jak podkreśliła, nie spotkają go żadne przykre konsekwencje.

„Ten pan dostanie raczej podziękowanie, że znalazł coś tak cennego dla kultury” – podkreśliła policjantka.

Policjanci ze Szczytna odebrali znalezisko od mieszkańca Starych Kiejkut i przekazali je do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie. „Zapinka jest w dobrym stanie, zapytamy muzeum w Szczytnie, czy zechce ją przyjąć w depozyt, bo zapinka została znaleziona najbliżej siedziby tego muzeum” – powiedział rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago.

W ocenie ekspertów znalezisko jest zapinką pięciopalczastą typu „wólka prusinowska” (od nazwy miejsca, gdzie tego typu artefakt został znaleziony po raz pierwszy) z okresu wędrówek ludów, co oznacza, że można do datować od IV do VIII w.

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualne konkursy internetowe – gdzie ich szukać?

Konkursy internetowe to rozrywka, której oddaje się wielu ludzi na całym świecie, zarówno tych młodych jak i starszych. Zachętą to takiej formy spędzania wolnego...

Tego jeszcze nie było. Klub i pub w Olsztynie z nocnymi miejscami wypoczynkowymi

Właściciel szuka sposobu, by radzić sobie w trudnych czasach pandemii. Pub V.S 20 i Hookah Club w Olsztynie zaimplementowali coś nietypowego do swojej oferty. Od...

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie poszukuje lekarzy!

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie ( woj. mazowieckie ) Poszukuje: Lekarzy do pełnienia dyżurów lub na pełny etat do O/Obserwacyjno-Zakaźnego, Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Pulmonologicznym, Szpitalnego...

Przeczytaj także: