6.7 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama

Krzysztof Daukszewicz laureatem Nagrody Panasa

WiadomościKrzysztof Daukszewicz laureatem Nagrody Panasa

Kapituła Nagrody im. Henryka Panasa wybrała Krzysztofa Daukszewicza laureatem pierwszej edycji tego wyróżnienia, ustanowionego przez olsztyńskie oddziały Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Literatów Polskich. Krzysztof Daukszewicz jest poetą, felietonistą, satyrykiem, artystą estradowym, kompozytorem, autorem sztuki teatralnej oraz kilkunastu książek.

Kapituła w składzie: Jerzy Domański – prezes SDRP, redaktor naczelny „Przeglądu”, Marek Wawrzkiewicz – prezes ZLP, Jacek Panas – dziennikarz radiowy, syn patrona Nagrody, Ewa Domeracka-Sadowska – reprezentująca marszałka województwa, Marek Książek – przewodniczący oddziału SDRP, Andrzej Cieślak – prezes oddziału ZLP, Katarzyna Leśniowska – członkini oddziału SDRP, sekretarz Kapituły – przyznała nagrodę Krzysztofowi Daukszewiczowi za dokonania dziennikarskie i literackie, jego wieloletni związek z regionem Warmii i Mazur oraz wierność własnym przekonaniom, których – tak jak patron Nagrody, wybitny redaktor i pisarz, autor m.in. znanego w świecie apokryfu „Według Judasza” – nie zmienia w zależności od pogody i koniuktury politycznej. Znamienne są słowa red. Jacka Panasa, syna pisarza, który w swoim uzasadnieniu podkreślił: Wiem, że takich ludzi wspierał i promował Henryk Panas, gdy był naczelnym redaktorem miesięcznika „Warmia i Mazury”. Patronat honorowy nad Nagrodą im. Henryka Panasa objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Krzysztof Daukszewicz urodził się w 1947 roku w Wichrowie koło Dobrego Miasta na Warmii, w latach 70. ubiegłego wieku był dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, gdzie współtworzył kabaret „Gwuść”. Po wyjeździe w 1978 roku do Warszawy występował w stołecznych kabaretach, był także kierownikiem literackim „Teatru na Targówku”, w 1986 roku zdobył III nagrodę na międzynarodowym konkursie w Jugosławii za antywojenną farsę „Cycek“ , w latach późniejszych był stałym felietonistą tygodnika „Przegląd”, a od 2005 roku jest cotygodniowym gościem popularnego programu TVN „Szkło kontaktowe”. W 2011 roku brał aktywny udział w akcji promocyjnej „Mazury cud natury”. Mimo stałego adresu w Warszawie często przebywa na Warmii i Mazurach, spędzając wolny czas na łowieniu ryb i tworzeniu na łonie przyrody nowych utworów. Jest m.in. laureatem przyznawanej w Olsztynie Nagrody im. Biskupa Krasickiego oraz nagrody marszałka województwa (2019) za całokształt twórczości artystycznej i przywiązanie do Warmii i Mazur. Ostatnio wydał, wraz z synem Aleksandrem, książkę „Nareszcie w Budapeszcie”.

Ogłoszenie komunikatu o przyznaniu nagrody 11 września 2020 roku wiąże się z 35-leciem śmierci Henryka Panasa, natomiast uroczystość wręczenia statuetki autorstwa znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, przełożone zostało – ze względu na epidemię koronawirusa – na 4 stycznia 2021 roku, w 109. rocznicę urodzin Patrona Nagrody.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane