Cztery premiery, czytania perforrmatywne i edukację teatralną ma w planach Olsztyński Teatr Lalek w rozpoczynającym się sezonie teatralnym. Aktorzy wracają do gry na scenie z udziałem publiczności.
Podczas konferencji prasowej w środę dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek Andrzej Bartnikowski powiedział, że miniony okres lockdownu nie był czasem straconym.
„Pomimo zamknięcia i niewesołej sytuacji pracowaliśmy. Sytuacja zmusiła nas do przedefiniowania naszego myślenia o instytucji, jaką jest teatr. Początkowo większość teatrów zaczęła zamieszczać w internecie spektakle archiwalne lub te, które udało się zarejestrować. To uświadomiło – przynajmniej mi – że internet i teatr to dwie różne rzeczywistości, sprzeczne ze sobą” – ocenił dyrektor OTL.
Jak dodał, aby był teatr konieczna jest obecność fizyczna dwóch osób: widza i aktora. „W momencie, gdy któraś z nich jest wirtualna, przestaje to być teatr” – wyjaśnił. Podkreślił, że formą, która sprawdziła się w internecie są słuchowiska.
„Przygotowaliśmy 9 słuchowisk, w których tematem wywoławczym był koronawirus. Są one dostępne i zachęcam do ich wysłuchania. Teksty zostały napisane przez uczestników Pracowni Dramatu a muzykę skomponował olsztyński artysta Marcin Rumiński. Wyszło naprawdę ciekawie, nikt niczego podobnego nie zrobił w Polsce. Każdy tekst to inne podejście do tematu pandemii, od bajkowego, poprzez groteskowe aż po dramatyczne” – powiedział.
Od soboty Olsztyński Teatr Lalek otwiera się dla widzów. Aktorzy zaczynają grać spektakle repertuarowe. Na Starym Mieście odbędzie się przedstawienie „Zarażamy teatrem”, podczas którego aktorzy zaproszą najmłodszych widzów do teatru.
Ponadto przygotowywane są premiery czterech sztuk. To: „Mamu-Ty” według tekstu Katarzyny Matwiejczuk, „Trzy świnki”, „Miłość” według Astrid Desbordes i Paulin Martin oraz przedstawienie, inspirowane romantycznym tekstem polskim. Będzie to zwycięski tekst wyłoniony w trwającym obecnie konkursie organizowanym wspólnie z Akademią Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.
Wśród innych przedsięwzięć znajdą się czytania performatywne, popularyzujące debiutujących lokalnych dramaturgów. Aktorzy będą również wyjeżdżać ze spektaklem „Białe Tango” do mniejszych miejscowości na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Planowany jest także projekt terenowej edukacji teatralnej, podczas której widzowie poznają prace lalkarza oraz kulisy teatru.