fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 25 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Dwa ogniska wirusa ASF tuż pod Olsztynem

Wiadomości Dwa ogniska wirusa ASF tuż pod Olsztynem

W dwóch gospodarstwach rolnych w Rusi w gminie Stawiguda stwierdzono występowanie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – podał w poniedziałek warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii. W tym roku w regionie wykryto w sumie sześć ognisk tej choroby u trzody.

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek komunikatu, obecność ASF stwierdzono w gospodarstwie liczącym 855 sztuk świń i gospodarstwie liczącym 28 sztuk świń, zlokalizowanych w miejscowości Ruś, w gminie Stawiguda w powiecie olsztyńskim.

Służby weterynaryjne podały, że sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń otrzymano 21 sierpnia. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ASFV. W gospodarstwach wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

To piąte i szóste tegoroczne ognisko ASF u trzody na Warmii i Mazurach. Poprzednie wykryto w gospodarstwach w Bukwałdzie koło Dywit, we wsi Marchewki w gminie Prostki, w Sarnowie w gminie Lidzbark Warmiński oraz w Olecku.

Od początku roku w regionie stwierdzono również 1085 przypadku ASF u dzików. U tych zwierząt choroba występuje m.in. w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, lubuskim i dolnośląskim.

Przeczytaj także:

1 KOMENTARZ

  1. Chlewnie zamykają a dziki, które to przyniosły hulają wolne w pobliskich lasach, a powinny być odstrzelone. Wygląda to tak jak leczenie wszawicy młotkiem na stole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: