fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 26 października, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

[Porady prawne] Kolizja z tramwajem. Twoje prawa i obowiązki

Wiadomości Kolizja z tramwajem. Twoje prawa i obowiązki

Mieszkańcy Olsztyna w końcu mogą odetchnąć z ulgą po prawie rocznym pobojowisku, które było spowodowane pojawieniem się nowego ciągu komunikacyjnego. Długo wyczekiwane tramwaje pojawiły się na ulicach Olsztyna.

Podzielam obawy kierowców, którzy nauczyli się jazdy „na pamięć”. Teraz jest nowy porządek, nowe zasady. Pojawienie się tramwajów wymusza na kierowcach odświeżenie wiedzy i zasad zachowania się na drodze.

Wypadki komunikacyjne zdarzają się każdego dnia. Warto jednak przypomnieć, że jako pasażer tramwaju masz prawo domagać się odszkodowania od właściciela pojazdu w ramach polisy OC. Wiedza ta może przydać się w sytuacji, gdy tramwaj gwałtownie zahamował i odniosłeś obrażenia. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja zderzenia dwóch lub więcej pojazdów, kiedy to odpowiedzialność ponosi ten kierujący, który spowodował wypadek.

Co robić, kiedy nagle tramwaj wymusi pierwszeństwo i uszkodzi twoje auto?

Zasada odpowiedzialności sprawcy wypadku nie zmienia się w sytuacji zderzenia z pojazdem komunikacji miejskiej. Odpowiedzialność spoczywa na właścicielu pojazdu, a odszkodowania można domagać się z polisy OC.

Nie ma konieczności wezwania policji, jeśli nie było ofiar śmiertelnych, a sprawca przyznaje się do winy i nie ma kwestii spornych. Kierowcy tramwaju lub autobusu zawsze muszą wzywać policję. Doświadczenie pokazuje jednak, że czasami sprawcy – mimo podpisanego oświadczenia o spowodowaniu kolizji – wypierają się odpowiedzialności po paru dniach, aby nie ponieść strat finansowych przy zawieraniu kolejnej polisy ubezpieczeniowej. Odszkodowanie powinno być wypłacone do 30 dni od momentu zgłoszenia, tj. do 30 dni powinna być wypłacona kwota bezsporna. Jeśli klient się nie zgadza z wyceną rzeczoznawcy, może się odwołać. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno więc wypłacić kwotę bezsporną w ciągu 30 dni.

Kwoty spornej można dochodzić na drodze odwołań z opinią niezależnego rzeczoznawcy lub serwisu, kończąc w sądzie. Polisa komunikacyjnego OC ma sumę ubezpieczenia do 5 milionów euro. Kwota ta jest górną granicą odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego na jedno i wszystkie zdarzenia. Może ona pokryć odszkodowanie na osobie, która ucierpiała w wyniku wypadku, odszkodowanie za zniszczone mienie poszkodowanego lub wynajem samochodu zastępczego, który należy się każdemu poszkodowanemu. Auto zastępcze można mieć z OC sprawcy wypadku już w godzinę po kolizji, ale musi zostać spełnionych kilka wymogów. Należy posiadać oświadczenie sprawcy i numer zgłoszonej szkody. Wtedy możemy odebrać auto zastępcze, które powinno odpowiadać standardom auta naprawianego.

W takim przypadku dostajemy nowe, czyste auto zatankowane do pełna i w takim samym stanie musimy je zwrócić. Samochód zastępczy z OC sprawcy możemy mieć na czas naprawy pojazdu. Jeśli naprawiamy auto w autoryzowanym serwisie, dostajemy samochód zastępczy na czas pobytu auta w ASO. W przypadku gdy decydujemy się na odszkodowanie w formie gotówkowej, otrzymujemy auto zastępcze z OC sprawcy na tyle dni, ile wychodzi z roboczogodzin uwzględnionych w kosztorysie, lub do momentu wypłaty odszkodowania, jeśli mamy orzeczenie o szkodzie całkowitej.

Samochód zastępczy należy się wszystkim tym, których auta ucierpiały w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Ponadto z OC sprawcy przysługuje laweta z usługą holowania rozbitego pojazdu pod wskazany adres.

Sprawdzoną firmą, która zajmuje się bezpłatnym wydawaniem nowych pojazdów zastępczych, jest MAXIMA CENTRUM UBEZPIECZEŃ, która mieści się w C.H. Viktor przy al. Piłsudskiego 50 i w budynku Stokrotki przy ul. Laszki 11. Dodatkowo można się tam dowiedzieć, jak zachować się po kolizji, uzyskać pomoc przy zgłoszeniu szkody oraz bezpłatnie dostać kalkulacje z najtańszymi i najlepszymi ubezpieczeniami.

[custom-related-posts title=”Przeczytaj także:” order_by=”title” order=”ASC” none_text=”None found”]

Autorem artykułu jest Agnieszka Gębczyńska.

agnieszka_gębczyńska

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

5 KOMENTARZE

  1. Jestem za tramwajami ale te przystanki wiedenskie to porażka podobno na świecie a przynajmniej w Europie odchodzi się od tej formy przystsnku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualne konkursy internetowe – gdzie ich szukać?

Konkursy internetowe to rozrywka, której oddaje się wielu ludzi na całym świecie, zarówno tych młodych jak i starszych. Zachętą to takiej formy spędzania wolnego...

Tego jeszcze nie było. Klub i pub w Olsztynie z nocnymi miejscami wypoczynkowymi

Właściciel szuka sposobu, by radzić sobie w trudnych czasach pandemii. Pub V.S 20 i Hookah Club w Olsztynie zaimplementowali coś nietypowego do swojej oferty. Od...

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie poszukuje lekarzy!

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie ( woj. mazowieckie ) Poszukuje: Lekarzy do pełnienia dyżurów lub na pełny etat do O/Obserwacyjno-Zakaźnego, Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Pulmonologicznym, Szpitalnego...

Przeczytaj także: