-1 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Dwie kobiety zachowały zimną krew dzięki czemu uniknęły dużych kłopotów

WiadomościDwie kobiety zachowały zimną krew dzięki czemu uniknęły dużych kłopotów

Oszust próbował metodą „na policjanta” wyłudzić dane osobowe kobiet. Obie Panie zachowały zdrowy rozsądek i zimną krew. Nie dały się nabrać.

reklama

W obu przypadkach schemat działania wyglądał podobnie. Mężczyzna dzwoniąc z numeru kierunkowego – 0 89 623 – na telefon stacjonarny podawał stopień, imię, nazwisko oraz informował, że, na co dzień pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Następnie przekazywał informację o rzekomym ataku hackerskim na konta bankowe kobiet, próbując przy tym uzyskać ich dane osobowe. Obie Panie natychmiast rozłączyły się i skontaktowały z oficerem dyżurnym szczycieńskiej policji. Mundurowi przypominają! Zmieniły się numery do jednostek Policji w cały kraju!

Wczoraj przed południem oficer dyżurny szczycieńskiej komendy w przeciągu jednej godziny otrzymał dwa zgłoszenia o próbie dokonania oszustwa metodą „na policjanta”. Parę minut po godzinie 11:00 mieszkanka Szczytna otrzymała telefoniczne połączenie, na posiadany przez siebie telefon stacjonarny, z którego wynikało, że dzwoni do niej policjant. Mężczyzna na wstępie podał swój stopień służbowy, imię i nazwisko, a także oświadczył, że jest funkcjonariuszem na co dzień pełniącym służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Oszust przekazał kobiecie informację o rzekomo planowanym ataku hackerskim na jej konto bankowe. Polecił wyjąć kartkę i długopis. Mężczyzna wprowadzając nerwową atmosferę kazał kobiecie notować to, co ma jej do przekazania, a w między czasie zaczął wypytywał o jej dane osobowe.

reklama

Niespełna godzinę później tj. po godzinie 12:00 z oficerem dyżurnym skontaktowała się kolejna mieszkanka Szczytna. Według oświadczenia kobiety za pośrednictwem telefonu stacjonarnego skontaktował się z nią mężczyzna, który podając się za policjanta żądał od niej podania swoich danych osobowych. Schemat działania oszusta był identyczny jak w pierwszym przypadku. Mężczyzna oświadczył, że posiada pewną informację o planowanym ataku hackerskim na konto bankowe kobiety. Przy czym mężczyzna dodał, że funkcjonariusze odnotowali informację o tym, że kobiecie ktoś skradł dowód osobisty i wykorzystał jej dane osobowe do popełnienia przestępstwa na jej szkodę.

Natychmiast się rozłączyły, a następnie kontaktując się z oficerem dyżurnym szczycieńskiej komendy zweryfikowały dane „policjanta”, jako funkcjonariusza pełniącego rzekomo służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Ich przypuszczenia potwierdziły się. Nikt ze szczycieńskiej jednostki nie kontaktował się z nimi. Ponadto obie Panie udały się do swoich banków celem sprawdzenia czy nie padły ofiarą oszustwa.

reklama

Szczycieńscy policjanci przypominają! Zmieniły się numery telefonów do jednostek policji w całym kraju. Aby dodzwonić się chociażby do warmińsko – mazurskich jednostek Policji, zamiast numeru kierunkowego trzeba wybierać wyróżnik MSWIA 47, a następnie nr jednostki. Jeżeli otrzymasz połączenie z numeru zaczynającego się numerem kierunkowym 0 89 623/624 możesz być pewny, to nie dzwoni policjant!

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne