fbpx
12 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ogromne dofinansowanie dla UWM-u na zakup unikatowego sprzętu medycznego

WiadomościOgromne dofinansowanie dla UWM-u na zakup unikatowego sprzętu medycznego

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał z ministerstwa nauki dodatkowe dofinansowanie w wysokości 18 mln zł w obligacjach skarbowych. Uczelnia przeznaczy pieniądze na zakup ultranowoczesnego mikroakceleratora liniowego do radiochirurgii.

reklama

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało dodatkowe dofinansowanie w postaci obligacji skarbowych 9 polskim uczelniom. Wśród beneficjentów jest też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Nasza uczelnia otrzymała obligacje o wartości 18 mln zł. UWM chce przeznaczyć te pieniądze na zakup unikatowego mikroakceleratora liniowego umożliwiającego prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Urządzenie szczególnie przydatne jest do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. Jest to krok do utworzenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ośrodka radiochirurgii mózgu głowy i szyi.

reklama

Symboliczny czek na kwotę 18 mln zł przekazał rektorowi prof. Ryszardowi Góreckiemu sekretarz stanu w ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Wojciech Maksymowicz. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz Collegium Medicum UWM, Wydziału Lekarskiego oraz USK.

– Znaczenie badawcze tego urządzenia jest ogromne. Pozwala ono na prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowy poziomie. Olsztyn może stać się wiodącym ośrodkiem w Polsce, pacjenci nie będą już musieli wyjeżdżać do innych krajów, żeby szukać najnowszych technik leczenia nowotworów. Nasze urządzenie będzie jednym z pierwszych w Polsce i Europie – podkreślał minister prof. Maksymowicz.

reklama
Marcin Kulasek: Dość szopki Błaszczaka [OPINIE]

– To urządzenie wspomoże nie tylko rozwój naszej uczelni ale przede wszystkim medycyny. Pomoże zadbać o zdrowie mieszkańców regionu. Żaden z olsztyńskich szpitali nie rozwija się tak dynamicznie jak szpital uniwersytecki – nie krył dumy rektor prof. Ryszard Górecki, odbierając czek.

ZAP – X Gyroscopic Radiosurgery zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Dzięki zastosowaniu superprecyzyjnego mikroakceleratora liniowego cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór w obrębie głowy lub szyi. Dodatkowo urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie. Natomiast zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli np. pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast się wyłącza.

– Pozyskanie tego urządzenia pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie. Będziemy mogli z submilimetrową precyzją usunąć ognisko raka, przerzut, zmiany powodujące lekooporną padaczkę, zlikwidować uporczywy ból przy niezwykle trudnych do leczenia neuralgiach nerwów czaszkowych – wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM.

Młody kandydat z Olsztyna podbija krajowe media. Łukasz Michnik zyskuje na popularność

– Dodatkowo to urządzenie nie wymaga specjalnego budynku, bunkra z żelbetonu. Promieniowanie jest zatrzymywane dzięki osłonom wbudowanym w urządzenie. Personel medyczny jest bezpieczny – wylicza prof. Nawrocki.

Proces budowania a montowania mikroakceleratora na terenie USK potrwa do roku. Urządzenie będzie współpracować z już istniejącymi klinikami. W pierwszym etapie ZAP posłuży do badań naukowych z wykorzystanie modeli zwierzęcych a następnie zacznie służyć pacjentom. Jak prognozuje prof. Nawrocki, pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z niego w 2022 r.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Ale wpadka? Janusz Cieszyński z PiS został zapytany, jaka rzeka płynie przez Olsztyn
Młody kandydat z Olsztyna podbija krajowe media. Łukasz Michnik zyskuje na popularność