fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 8 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Mikroprzedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczki

Wiadomości Mikroprzedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczki

Mikroprzedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczki do 5 tys. zł. Takie rozwiązanie zapisano w podpisanej przez prezydenta Tarczy Antykryzysowej 4.0. Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalności gospodarczej przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu tzw. Tarczę antykryzysową 4.0, która przewiduje m.in. dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Reguluje też możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, a także wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

W nowelizacji ustawy mającej zapobiegać skutkom COVID­­-19 znalazły się także zapisy dotyczące mikroprzedsiębiorców, którzy otrzymali niskooprocentowane pożyczki do 5 tys. zł. Do ustawy wprowadzono przepis, zgodnie z którym pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Ponadto w ustawie zapisano, że środki pochodzące z pożyczki nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. „Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego” – brzmi przepis.

Z pożyczki może skorzystać mikroprzedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 r.

Aby uzyskać pożyczkę należy złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy (PUP) właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej po ogłoszeniu naboru przez dyrektora PUP. Wniosek można także złożyć za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl lub w postaci papierowej.

Środki zostaną przelane jednorazowo (cała kwota od razu) na podany numer konta, w ciągu dwóch dni roboczych, po zaakceptowaniu wniosku przez urząd pracy.

Wsparcie ma na celu pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka może zostać przeznaczona np. na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu.

W połowie miesiąca MRPiPS informowało, że przyznano już ponad 1,4 mln pożyczek w łącznej wysokości ponad 7 mld zł.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x