fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 28 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Muzeum w Szczytnie ponownie otwarte dla zwiedzających

Wiadomości Muzeum w Szczytnie ponownie otwarte dla zwiedzających

Od wtorku, po trzymiesięcznej przerwie, ponownie otwarte zostało dla zwiedzających Muzeum Mazurskie w Szczytnie. Zwiedzających obowiązują rygory sanitarne związane z epidemią koronawirusa.

Jak powiedział kierownik muzeum Klaudiusz Woźniak, zwiedzających obowiązuje posiadanie maseczki, dezynfekcja dłoni i pomiar temperatury przed wejściem. Wprowadzono też obowiązkowe odstępy i ograniczenia dotyczące liczby osób mogących jednocześnie przebywać w salach muzealnych.

Wśród stałych wystaw w szczycieńskim muzeum są trzy ekspozycje przedstawiające historię miasta i ziemi szczycieńskiej od czasów prehistorycznych do współczesności. Z kolei wystawa etnograficzna „Kultura ludowa Mazurów” obrazuje życie codzienne wsi mazurskiej w XIX wieku. Jest też wystawa mazurskich mebli i tkanin oraz ekspozycja przyrodnicza.

Do końca czerwca będzie można oglądać wypożyczoną z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie wystawę „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”, która przedstawia dzieje najpotężniejszego z plemion pruskich. Składa się ona z plansz informacyjnych oraz gablot zawierających 141 zabytków archeologicznych, głównie broni i innych elementów wyposażenia jaćwieskich wojowników, a także ozdób i części strojów.

Dostępna jest również wystawa prezentująca kolekcję ludowych mazurskich kafli malowanych. Pochodzą one z warsztatów kaflarskich, działających w tym regionie od końca XVIII do połowy XIX wieku. Na niektórych z kafli namalowane są scenki rodzajowe, często opatrzone inskrypcją w języku polskim. Kolekcji towarzyszą rekonstrukcje obrazujące typy pieców mazurskich.

Szczycieńskie muzeum posiada w swych zbiorach ponad 7 tys. obiektów. Czynne jest przez pięć dni w tygodniu, oprócz poniedziałków i czwartków.

Przeczytaj także:

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: