Od wtorku, po trzymiesięcznej przerwie, ponownie otwarte zostało dla zwiedzających Muzeum Mazurskie w Szczytnie. Zwiedzających obowiązują rygory sanitarne związane z epidemią koronawirusa.
Jak powiedział kierownik muzeum Klaudiusz Woźniak, zwiedzających obowiązuje posiadanie maseczki, dezynfekcja dłoni i pomiar temperatury przed wejściem. Wprowadzono też obowiązkowe odstępy i ograniczenia dotyczące liczby osób mogących jednocześnie przebywać w salach muzealnych.
Wśród stałych wystaw w szczycieńskim muzeum są trzy ekspozycje przedstawiające historię miasta i ziemi szczycieńskiej od czasów prehistorycznych do współczesności. Z kolei wystawa etnograficzna “Kultura ludowa Mazurów” obrazuje życie codzienne wsi mazurskiej w XIX wieku. Jest też wystawa mazurskich mebli i tkanin oraz ekspozycja przyrodnicza.
Do końca czerwca będzie można oglądać wypożyczoną z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie wystawę “Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”, która przedstawia dzieje najpotężniejszego z plemion pruskich. Składa się ona z plansz informacyjnych oraz gablot zawierających 141 zabytków archeologicznych, głównie broni i innych elementów wyposażenia jaćwieskich wojowników, a także ozdób i części strojów.
Dostępna jest również wystawa prezentująca kolekcję ludowych mazurskich kafli malowanych. Pochodzą one z warsztatów kaflarskich, działających w tym regionie od końca XVIII do połowy XIX wieku. Na niektórych z kafli namalowane są scenki rodzajowe, często opatrzone inskrypcją w języku polskim. Kolekcji towarzyszą rekonstrukcje obrazujące typy pieców mazurskich.
Szczycieńskie muzeum posiada w swych zbiorach ponad 7 tys. obiektów. Czynne jest przez pięć dni w tygodniu, oprócz poniedziałków i czwartków.