fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 22 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Przebiegli „biznesmeni” staną przed sądem

Wiadomości Przebiegli „biznesmeni” staną przed sądem

Do Sądu Rejonowego w Iławie wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwojgu mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego podejrzanym o podrobienie dokumentów, które umożliwiały ponad 760 cudzoziemcom pracę w Polsce – podała we wtorek Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna.

Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału SG kpt. Mirosława Aleksandrowicz, skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko kobiecie i jej partnerowi jest efektem śledztwa prowadzonego od 2016 roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Według ustaleń SG, kobieta w porozumieniu ze swoim partnerem podrabiała dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce. Przestępczą działalność prowadzili na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

„Para werbowała ludzi w trudnej sytuacji materialnej do założenia fikcyjnych firm. Następnie pozyskiwała dane cudzoziemców i rejestrowała oświadczenia o pracę w powiatowych urzędach pracy i zezwolenia udzielane przez wojewodów” – wyjaśniła Aleksandrowicz.

Jak dodała, podejrzani od października 2015 do marca 2016 roku podrobili dokumenty dla ponad 760 cudzoziemców z krajów Europy wschodniej, m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii oraz Rosji. Za podrobione dokumenty umożliwiające zatrudnienie pobierali od cudzoziemców: 100 euro za oświadczenie i 200 euro za zezwolenie. Z przestępczej działalności uzyskali korzyść majątkową w kwocie ponad 370 tys. zł.

Według Straży Granicznej kobieta już wcześniej działała w tej branży. Z tego powodu w 2018 r. skierowano przeciwko niej akt oskarżania, również do sądu w Iławie.

„Zamiast oczekiwać na wyrok, zmieniła lokalizację i wspólnie z partnerem dalej prowadziła nielegalną działalność” – powiedziała rzeczniczka.

Funkcjonariusze z warmińsko-mazurskiego oddziału SG ustalili, że wówczas z przestępczego procederu kobieta uzyskała korzyść majątkową w kwocie około 270 tys. zł i zorganizowała nielegalną migrację dla ponad 1,6 tys. cudzoziemców, m.in. Ukrainy, Uzbekistanu, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Tadżykistanu i Mołdawii.

Organizatorom przestępczej działalności grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x