fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Kolejne zażalenia społeczników odrzucone. Dworzec do wyburzenia

OlsztynKolejne zażalenia społeczników odrzucone. Dworzec do wyburzenia

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o wpisanie olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków… ponownie. Trwają przygotowania do wyburzenia obiektu.

Trzy organizacje społeczne: oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Forum Rozwoju Olsztyna, zabiegało o uznanie dworca jako zabytku, co przeszkodziłoby w wyburzeniu go i przebudowie na centrum handlowe z funkcją dworca. Twierdzili oni, że dworzec mógł spokojnie służyć jeszcze przez kilka następnych lat. Kilka lat trwało również rozpatrywanie ich wniosków i stopniowe odrzucanie, jednego po drugim. Ich ostatnim krokiem było złożenie do wojewódzkiego konserwatora zabytków, trzech wniosków i wszczęcia postępowania w sprawie trzech odrębnych obiektów, na terenie dworca. Spotkali się z odmową, jednocześnie składając skargę do resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Minister również nie był przychylny społecznikom:

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał postanowienie, w którym utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 2 września 2019 o odmowie wszczęcia kolejnego postępowania w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku Dworca Głównego PKP i PKS w Olsztynie wraz z dwoma zadaszeniami wejściowymi do hali PKP i wiatą peronu nr 1 oraz wiatą dworca autobusowego i tunelem oraz budynku wieżowca biurowego. Resort, mając na uwadze treść wniosków olsztyńskich stowarzyszeń oraz przedmiot wcześniejszych decyzji w tej sprawie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, stwierdził, że ich zakres pokrywa się z postępowaniami zakończonymi wcześniej ostatecznymi decyzjami”. – Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Przypomnijmy, że w miejscu starego dworca powstanie nowy kompleks, z galerią handlową i hotelem, a inwestorem jest prywatna spółka Retail Provider.

reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze