fbpx
4 C
Olsztyn
środa, 14 kwietnia, 2021
reklama

Kolejne zażalenia społeczników odrzucone. Dworzec do wyburzenia

reklama

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o wpisanie olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków… ponownie. Trwają przygotowania do wyburzenia obiektu.

Trzy organizacje społeczne: oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Forum Rozwoju Olsztyna, zabiegało o uznanie dworca jako zabytku, co przeszkodziłoby w wyburzeniu go i przebudowie na centrum handlowe z funkcją dworca. Twierdzili oni, że dworzec mógł spokojnie służyć jeszcze przez kilka następnych lat. Kilka lat trwało również rozpatrywanie ich wniosków i stopniowe odrzucanie, jednego po drugim. Ich ostatnim krokiem było złożenie do wojewódzkiego konserwatora zabytków, trzech wniosków i wszczęcia postępowania w sprawie trzech odrębnych obiektów, na terenie dworca. Spotkali się z odmową, jednocześnie składając skargę do resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Minister również nie był przychylny społecznikom:

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał postanowienie, w którym utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 2 września 2019 o odmowie wszczęcia kolejnego postępowania w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku Dworca Głównego PKP i PKS w Olsztynie wraz z dwoma zadaszeniami wejściowymi do hali PKP i wiatą peronu nr 1 oraz wiatą dworca autobusowego i tunelem oraz budynku wieżowca biurowego. Resort, mając na uwadze treść wniosków olsztyńskich stowarzyszeń oraz przedmiot wcześniejszych decyzji w tej sprawie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, stwierdził, że ich zakres pokrywa się z postępowaniami zakończonymi wcześniej ostatecznymi decyzjami”. – Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

reklama

Przypomnijmy, że w miejscu starego dworca powstanie nowy kompleks, z galerią handlową i hotelem, a inwestorem jest prywatna spółka Retail Provider.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

8 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


8 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze