fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 28 listopada, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Kolejne zażalenia społeczników odrzucone. Dworzec do wyburzenia

Wiadomości Kolejne zażalenia społeczników odrzucone. Dworzec do wyburzenia

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o wpisanie olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków… ponownie. Trwają przygotowania do wyburzenia obiektu.

Trzy organizacje społeczne: oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Forum Rozwoju Olsztyna, zabiegało o uznanie dworca jako zabytku, co przeszkodziłoby w wyburzeniu go i przebudowie na centrum handlowe z funkcją dworca. Twierdzili oni, że dworzec mógł spokojnie służyć jeszcze przez kilka następnych lat. Kilka lat trwało również rozpatrywanie ich wniosków i stopniowe odrzucanie, jednego po drugim. Ich ostatnim krokiem było złożenie do wojewódzkiego konserwatora zabytków, trzech wniosków i wszczęcia postępowania w sprawie trzech odrębnych obiektów, na terenie dworca. Spotkali się z odmową, jednocześnie składając skargę do resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Minister również nie był przychylny społecznikom:

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał postanowienie, w którym utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 2 września 2019 o odmowie wszczęcia kolejnego postępowania w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku Dworca Głównego PKP i PKS w Olsztynie wraz z dwoma zadaszeniami wejściowymi do hali PKP i wiatą peronu nr 1 oraz wiatą dworca autobusowego i tunelem oraz budynku wieżowca biurowego. Resort, mając na uwadze treść wniosków olsztyńskich stowarzyszeń oraz przedmiot wcześniejszych decyzji w tej sprawie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, stwierdził, że ich zakres pokrywa się z postępowaniami zakończonymi wcześniej ostatecznymi decyzjami”. – Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Przypomnijmy, że w miejscu starego dworca powstanie nowy kompleks, z galerią handlową i hotelem, a inwestorem jest prywatna spółka Retail Provider.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

8 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


8 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

7-letni Bruno z Olsztyna walczy z rakiem. Nie ma wiele czasu

Bruno Pressler-Wigura z Olsztyna toczy swoją trzecią walkę z nowotworem. Stosowana do tej pory chemioterapia nie przyniosła efektów. Link do zbiórki: www.siepomaga.pl/bruno Bruno to 7-latek z...

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Przeczytaj także:

8
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x