31 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Opłata za śmieci będzie uzależniona od zużycia wody wśród domowników

OlsztynOpłata za śmieci będzie uzależniona od zużycia wody wśród domowników

Opłata za śmieci w Olsztynie będzie zależna od zużycia wody w gospodarstwie domowym- zdecydowali w środę miejscy radni. Obecnie opłata za śmieci jest oparta o deklaracje mieszkańców. Jak podają urzędnicy, część mieszkańców, chcąc uniknąć opłat, zaniża liczbę osób zamieszkających gospodarstwo domowe.

reklama

Obecnie mieszkaniec Olsztyna płaci 18 zł miesięcznie za odpady segregowane. Według urzędników, widać że występuje różnica między liczbą mieszkańców wykazywaną w deklaracjach o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych, a rzeczywistą liczbą mieszkańców Olsztyna.

Zameldowanych według danych z Urzędu Stanu Cywilnego, w Olsztynie jest 165 tys. osób zaś za odpady według deklaracji płaci 143 tys. osób.

reklama

W wielu przypadkach deklarowana liczba mieszkańców posesji, wg. której dotychczas liczona była opłata za śmieci, jest zaniżana – osoby wynajmujące domy lub mieszkania nie zgłaszały faktycznej liczby mieszkańców, na co wskazywało rzeczywiste zużycie wody i ilość wystawianych przed posesją odpadów.

Dlatego – jak wskazuje prezydent Olsztyna – należy uszczelnić system naliczania opłat za śmieci.

W środę radni Olsztyna zdecydowali, że opłata za odpady będzie naliczana w zależności od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Jak wskazano, obecnie dokonano jedynie wyboru metody naliczania opłat, zaś same stawki będą ustalane w późniejszym czasie. Opłaty mają obowiązywać od I kwartału 2021 roku.

reklama

Ilość zużytej wody, będąca podstawą do ustalenia opłaty za odpady, stanowić będzie średnia miesięczna ilość wody zużytej na danej nieruchomości w ciągu ostatnich kolejnych 12 miesięcy. Przyjęty 12-miesięczny okres rozliczeniowy pozwali maksymalnie zniwelować różnice w miesięcznym zużyciu wody, które wynikają np. z wyjazdów wakacyjnych czy zwiększonego zużycia wody w okresie letnim – wskazują urzędnicy.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Władysław
19 listopada 2020 14:47

Wynagradzanie brudasów !!!!

Anonimowo
9 lipca 2020 14:03

mieszkankaolsztyna. Pomysł jak najbardziej głupi i nie sprawiedliwy. mieszkamy z mężem we dwoje moje dzieci i wnuki są zameldowane i nie mieszkają z nami,bo przebywają za granicą ju z bardzo długo. mamy mało odpadów bo je segregujemy w systemie workowym , co łatwo sprawdzić zwłaszcza na osiedlach domków. Używamy wody tylko na potrzeby bytowe ,a i tak jest jej sporo. Za to płacimy uczciwie wg wskazań licznika. Do podlewania używamy deszczówki , którą zbieramy do dwóch 1000 l zbiorników. Z jakiej racji mam płacic za śmieci w/g zużycia wody. Pomysł chory i niesprawiedliwy. Radni chyba się nudzą na swoich posiedzeniach

Polecane