fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 13 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Pierwszym żonatym mężczyznom w historii archidiecezji warmińskiej udzielono święceń

Jacek Kowalski wywodzący się z parafii św. Wojciecha w Olsztynie i Andrzej Wołodźko z parafii św. Katarzyny w Brąswałdzie są pierwszymi mieszkańcy w historii archidiecezji warmińskiej, którym udzielono święceń diakonatu stałego. Do tych święceń kandydaci musieli się odpowiednio przygotować. Wcześniej byli akolitami, ukończyli studia teologiczne, przeszli trzyletni kurs dla diakonów i wykazali się głęboką wiarą.

– Dzisiejsze teksty uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego mówią o niezwykłym wyniesieniu człowieka, który dzięki Zbawicielowi może uczestniczyć w tym co Boskie. Udzielając sakramentu święceń dotykamy właśnie tego co Boskie. Uczestniczymy w tym, co nie jest nasze, gdyż należy do Boga – mówił abp Józef Górzyński.

– Mocą Chrystusa mogą chrzcić, błogosławić, głosić słowo Boże i sprawować posługę ludowi Bożemu, szczególnie miłości. My dzisiaj odpowiadamy na te potrzeby wyświęcając dwóch mężczyzn na diakonów stałych. Ich powołanie jest odpowiedzią na głos Boga i prośbę ludu Bożego o powołania – wyjaśniał metropolita.

Na koniec liturgii święceń Metropolita Warmiński posłał nowych diakonów stałych do posługi w swoich rodzinnych parafiach, a także poprosił wszystkich o modlitwę w intencji nowych powołań do służby w Kościele.

Głównym zadaniem diakonów stałych jest wspomaganie duchowieństwa w posłudze duszpasterskiej. Mogą oni udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię św., asystować i błogosławić związkom małżeńskim, głosić kazania podczas Mszy św., przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Nie mogą natomiast sprawować Eucharystii, spowiadać, ani udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...