fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 6 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Olsztyn zaczął odławiać dziki. Planowane jest złapanie 100 sztuk, a potem uśpienie ich

Prywatna firma zaczęła wyłapywanie w Olsztynie dzików, w tym roku z miasta ma być usuniętych 100 sztuk tych zwierząt. Dziki w ostatnich tygodniach opanowały miasto do tego stopnia, że spacerują po Starym Mieście i głównych ulicach centrum.

Przed pandemią dziki w Olsztynie wyłapywała straż miejska. W związku z pandemią formacja ta przeszła pod kierownictwo policji i strażnicy kierowani są do innych zadań. Brak wyłapywania dzików i zdecydowanie mniejszy ruch w mieście spowodował, że dziki opanowały Olsztyn: ryją rabaty i wyjadają z nich cebulki kwiatowe, śpią pod drzewami w parkach, spacerują po osiedlach, a kilka dni temu liczące 3 dorosłe osobniki i 13 młodych stadko spacerowało po Starym Mieście wzbudzając z jednej strony lęk, z drugiej sensację wśród obecnych wówczas w tym miejscu ludzi. Nagranie stada spacerujących po starówce dzików stało się jednym z hitów internetu.

Rzecznik prasowa ratusza Marta Bartoszewicz poinformowała , że miasto podpisało umowę z prywatną firmą na odławianie dzików. „Od kilku dni ta firma pracuje, udało się już odłowić 10 dzików. Docelowo w tym roku planowanych jest odłowienie 100 sztuk dzików, co w ocenie ekspertów powinno już dać wyraźną różnicę związaną z obecnością tych zwierząt w mieście” – powiedziała Marta Bartoszewicz.

Wynajęta przez miasto firma łapie dziki do odłowni, a następnie na miejsce wzywa lekarza weterynarii. Ten decyduje, czy złapany osobnik będzie uśpiony, czy wypuszczony wolno. „Ostatnio złapała się do odłowni locha i kilka młodych. Lekarz zdecydował o ich wypuszczeniu” – podkreśliła rzecznik ratusza.

Olsztyn dysponuje zarówno odłowniami stacjonarnymi, jak i mobilnymi. Eksperci uznali jednak, że trzeba zwiększyć ilość odłowni mobilnych, bo dziki szybko się uczą i nie chcą wchodzić do stacjonarnych odłowni. „Na najbliższej sesji radni zdecydują o zakupie kolejnych dwóch odłowni mobilnych” – powiedziała  Bartoszewicz.

Dziki przez lata były spotykane w północnych dzielnicach Olsztyna, które graniczą z lasami. „W tych lasach są wilki, a dodatkowo eksperci twierdzą, że od północy +idzie+ choroba dzików ASF. Te czynniki skłaniają zwierzęta do przemieszczania się na południe, dlatego przywędrowały do centrum miasta i idą do kolejnych, południowych dzielnic” – wytłumaczyła rzecznik prasowa ratusza. Dodała, że na inne niż dotąd migracje dzików ma wpływ także obwodnica miasta, która częściowo +odcięła+ zwierzętom drogę z miasta.

ŹródłoPAP

20 KOMENTARZE

 1. Mam tylko nadzieję,że lekarz weterynarii w stosunku do innych dzików też podejmie odpowiedzialne działania,i zamiast pozwolić bezmyślnie uśpić zwierzę to przyjrzy się najpierw i upewni że dany osobnik ma ASF.Wystarczy że podda je kwarantannie i jakiś badania pomocnicze aby się upewnić.

 2. Zanim ktoś z firmy odławiającej X ustali czy stworzenie ma ASF to najpierw je uśpi na wieki.Czy lekarz weterynarii na odległość jest w stanie stwierdzić czy zwierzę ma ASF?Wątpię!!!!Może jednak zanim wyślą je „do nieba”to warto wprowadzić dla niego kwarantannę i wtedy dopiero decydować?Czy po prostu firma idzie na łatwiznę wg.zasady(tak jak było w „Nie ma mocnych”)Jóżku!!!Najpierw zamkniesz,potem potwierdzisz……

 3. Po komentarzach widzę, że na świecie są jeszcze dobrzy ludzie. Jest światełko nadziei, że człowiekowi nadal będzie przysługiwał atrybut inteligencji. Przypominam, że to człowiek w swej nieopanowanej żądzy zawłaszczania wypycha zwierzęta z ich naturalnego środowiska. One ratują się jak mogą, to idą, nawet na do miast. Walka z przyrodą na nic się nie zda, bo wszyscy zginiemy, gdyż jesteśmy jej częścią. Stanowcze NIE dla usypiana dzików, czy kogokolwiek!!!

  17
  1
 4. ASF zabija dzika w ciągu kilku dni. Wystarczy zaproponować dzikom 2 tygodnie kwarantanny w schronisku i mamy pewność, że są zdrowe. A wtedy można je wywieźć bez problemu poza miasto. Tylko trzeba chcieć.

  16
  1
  • Czemu poza miasto? A kto zapłaci szkody rolnikówi? Wywiezione, załatwione? Nie! Byle dalej od siebie i od klawiatury… Dzbany jesteście, a nie obrońcy przyrody

 5. Ludzie są podli i nie zasługują na tę planetę – już miałem pewne nadzieje związane z Covid… przyjdzie czas i na ludzkość. Co te dziki komu zrobiły? Nie były agresywne więc w czym problem?

  14
  1
 6. „Wynajęta przez miasto firma” – firma bez nazwy ?? coś do ukrycia czy słaba renoma ??
  Może ktoś z internautów wie..??

 7. Ludzie co z wami??? Usypiać??!!! Prywatna firma zapewne w większości przypadków tak będzie robić. No i dziczyznę na obiad mają…czemu nie podano nazwy firmy?

 8. Kurna! Ludzie co z wami??? Usypiać??!! Prywatna firma zapewne w większości przypadków tak będzie robić…no i dziczyznę na obiad mają…masakra
  Czemu nie podano nazwy firmy?🤔

  5
  1
 9. Dlaczego zabija się niczemu winne zwierzęta? Na pewno są inne środki pozbycia się ich z miasta. Czy nie wystarczyłoby przykładowo uśpienie oraz wywiezienie w dalsze dzikie okolice?

  23
  3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...