3 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Problem miłośników quadów i crossów rozjeżdżających lasy

WiadomościProblem miłośników quadów i crossów rozjeżdżających lasy

Co roku na wiosnę w Lasach Państwowych widoczny jest problem miłośników quadów i crossów rozjeżdżających lasy. Mimo naszych licznych apeli i przekazów kierowanych do społeczeństwa, okazuje się, że nie do wszystkich docierają.

reklama

W efekcie cierpi środowisko leśne, powstają szkody materialne, płoszona jest zwierzyna, a także tworzy się zagrożenie dla innych osób przebywających w lesie, a zdarzeń z ich udziałem sukcesywnie rejestrujmy więcej.

Szacujemy, że do 10 % tych wykroczeń popełniają właśnie miłośnicy jazdy terenowej, czyli crossy, quady, zwolennicy „off road”. Skalę zagrożenia tą problematyką odzwierciedlają miejsca masowego wypoczynku, a także lokalizacja miast, takich jak Olsztyn, Ostrołęka czy Ostróda. Coraz częściej jednak Straż Leśna odnosi i na tym polu sukcesy. Dla przykładu w dniu 2 maja br. mieszany patrol Straży Leśnej (z Nadleśnictwa Młynary i Zaporowo) dopiero kilkaset metrów przed siedzibą Nadleśnictwa Zaporowo doprowadził do zatrzymania dwóch crossowców. Okazali się nimi mieszkańcy gminy Młynary. Tłumaczyli się, że kupili niedawno motocykle i chcieli się przejechać – powiedział Artur Maliszewski strażnik leśny z posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Zaporowo. Nie było to jednak właściwe wytłumaczenie, ponieważ w lasach obowiązuje ustawowy zakaz wjazdu do lasu, toteż sprawcy ostali ukarani mandatami karnymi – dodał.

reklama

Niepodważalnym jest, że quady, motocykle crossowe, a także samochody terenowe wpisują się w wykroczenia z artykułu 161 kodeksu wykroczeń (wjazd pojazdami do lasu, parkowanie w miejscach niedozwolonych). Tylko w ubiegłym roku na terenie olsztyńskich lasów popełniono 3006 wykroczeń takich wykroczeń, w tym 2317 kierującymi pojazdami sprawców pouczono, 687 osób ukarano mandatami karnymi oraz skierowano 2 wnioski o ukaranie do sądów.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
coco
5 maja 2020 17:48

“płoszona zwierzyna” ahahah, dlatego tyle dzików po ulicach łazi, no na pewno. Najpier zabierzcie tą swoją zwierzynę z miasta, to pogadamy

Polecane
Ogłoszenia