fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 25 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Dzień Flagi: iluminacje, biało-czerwona na ulicach i symboliczne oficjalne uroczystości

Wiadomości Dzień Flagi: iluminacje, biało-czerwona na ulicach i symboliczne oficjalne uroczystości

Ze względu na epidemię koronawirusa obchody Dnia Flagi zostały w tym roku mocno ograniczone. Biało-czerwona będzie 2 maja na urzędowych gmachach i głównych ulicach miast. Samorządowcy planują też ozdobić niektóre miejskie budynki iluminacją w narodowych barwach i zachęcają mieszkańców do wywieszania flagi Polski.

W Warszawie władze nie planują 2 maja oficjalnych uroczystości. Na Trakcie Królewskim – od Pl. Zamkowego do ul. Gagarina – zostaną wywieszone flagi. Będą także na Pl. Piłsudskiego i ul. Marszałkowskiej. Nie zostaną udekorowane mosty; na Pałacu Kultury i Nauki będzie wyświetlana biało-czerwona iluminacja.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zachęca, aby w dniu święta fotografować się z flagą narodową i umieszczać zdjęcia na facebookowym profilu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie utworzone zostało specjalne wydarzenie. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował o udekorowanie domów biało-czerwonymi flagami. Patriotyczną iluminację tego dnia zyska m.in. kładka o. Bernatka oraz estakada tramwajowa Lipska-Wielicka.

W Bydgoszczy 2 maja odprawiona zostanie msza w katedrze pw. świętych Marcina i Mikołaja, gdzie nastąpi akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej z udziałem wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Dla uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej fasada urzędu wojewódzkiego po zmroku będzie podświetlona na biało-czerwono.

Fundacja Stanisława Pomian-Srzednickiego, która od 4 lat jest organizatorem łódzkich obchodów m.in. Dnia Flagi RP, przenosi je do studia koncertowego. Zamiast pikniku, korowodów i przemarszu przez miasto – w sobotę o godz. 14 w internecie zaplanowano transmisję specjalnego koncertu ze Studia im. Henryka Debicha w Polskim Radiu Łódź – poinformował dyrektor programowy rozgłośni Marcin Wąsiewicz. Chorągiew Łódzka ZHP zaplanowała dla swoich zuchów i harcerzy internetowy konkurs fotograficzny. Zadaniem uczestników jest zrobienie sobie zdjęcia z polskimi barwami narodowymi. Później kolaż wykonany z takich zdjęć ma być opublikowany w mediach społecznościowych opatrzony znacznikami #świętoflagiwdomu oraz #łódzkabiałoczerwona.

W Poznaniu na świętowanie online zaprasza Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Placówka zamieściła na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych muzealne ciekawostki związane z m.in. obchodami Dnia Flagi. Dzieci znajdą tam informacje i instrukcje potrzebne do wykonania biało-czerwonej chorągiewki i rozetki.

Do minimum ograniczono też obchody w Lublinie. W biało-czerwone barwy podświetlone zostaną – budynek Ratusza oraz stadion Arena Lublin. Urzędowe gmachy i główne ulice w centrum miasta będą udekorowane flagami narodowymi. 2 maja nastąpi też uroczyste podniesie flagi narodowej na balkonie urzędu miasta.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaapelował natomiast do mieszkańców miasta, by swój patriotyzm i przywiązanie do barw narodowych wyrazili poprzez wieszanie flag państwowych na domach i balkonach.

W Katowicach Śląski Urząd Wojewódzki z okazji przypadającego 2 maja Dnia Flagi RP przygotował konkursy internetowe dla mieszkańców. Ponadto Teatr Mały w Tychach od 2 maja na kanale soundcloud.com udostępniać będzie codziennie kolejny rozdział powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Ogniem i mieczem” w interpretacji aktorów związanych z lokalną sceną: Anny Buczkowskiej i Pawła Drzewieckiego.

W Koszalinie, decyzją prezydenta miasta, odwołane zostały uroczystości Dnia Flagi z udziałem mieszkańców. Miasto będzie udekorowane biało-czerwonymi flagami; przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowców złożą kwiaty przed pomnikiem Więzi Polonii z Macierzą przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

W Opolu w sobotę przed urzędem wojewódzkim odbędzie się uroczyste podniesienie flagi państwowej w asyście żołnierzy 10. Brygady Logistycznej.

Olsztynie Miejski Ośrodek Kultury organizuje w Dzień Flagi imprezę pod nazwą „Flagowa jazda obowiązkowa”. W przestrzeń miejską wyjadą specjalnie przystrojone dwa polskie auta: biały polonez i czerwony fiat 125. Z głośników prezentowane będą piosenki m.in. zespołów: Kult, Republika i T. Love.

Na Podkarpaciu samorządy w związku z epidemią nie planowały wydarzeń w Dniu Flagi. Rzeszowski miejski serwis informacyjny wezwał mieszkańców do wywieszenia flag.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x