fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 6 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Prezydent podjął już decyzję czy przedszkola i żłobki w Olsztynie zostaną otwarte

Olsztyn już zdecydował, czy otworzy miejskie żłobki i przedszkola. 

„Decyzja rządu ws. możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja nas zaskoczyła” – powiedziała rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz. Dodała, że miasto nie zdecydowało jeszcze, czy otworzy publiczne żłobki i przedszkola. Bartoszewicz dodała, że miasto czeka na decyzję wojewody w tej sprawie. „Gdy był nakaz zamknięcia żłobków i przedszkoli wojewoda nas o tym poinformował, teraz czekamy na podobną informację” – powiedziała rzecznik urzędu. „Oczywiście nie mamy wpływu na decyzję właścicieli prywatnych przedszkoli” – podkreśliła.

Dziś wieczorem stanowisko w tej sprawie opublikował prezydent Olsztyna.

Wczoraj (29.04.) premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym etapie znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, umożliwiającym otwarcie od 6 maja br. żłobków i przedszkoli. Jednocześnie ostateczne decyzje w tej sprawie pozostawił w gestii organów prowadzących te placówki tj. samorządu, osób fizycznych i prawnych, zastrzegając, iż zasady ich funkcjonowania powinny spełniać wytyczne Generalnego Inspektora Sanitarnego oraz ministerstw resortowych.
Po wnikliwej analizie uwzględniającej zarówno aspekty sanitarne, jak i organizacyjne stwierdziłem, że nie ma możliwości otwarcia placówek dla których organem prowadzącym jest samorząd w terminie od 6 maja. Uruchomienie żłobków i przedszkoli może nastąpić najwcześniej od dnia 18 maja 2020 r. i tylko wówczas, gdy zostaną spełnione wszystkie warunki bezpiecznego pobytu dzieci i pracowników w placówkach. Zdrowie dzieci i ich opiekunów jest dla nas najwyższym priorytetem.
Data wskazana przez rząd nie uwzględnia wszystkich aspektów ponownego uruchomienia placówek w czasie pandemii a warunki epidemiologiczne określone w Wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia mają bardzo ogólnikowy i życzeniowy charakter. Problemy, które nie pozwalają na szybkie otwarcie żłobków i przedszkoli obejmują zarówno wielkość grup, dobór dzieci i system uzgodnień z rodzicami, możliwość ograniczania kontaktów i utrzymania reżimów sanitarnych a także możliwości kadrowe oraz zabezpieczenie w środki ochrony personelu w/w placówek. Lista zadań została przez nas zdefiniowana i jest długa a ich rozwiązanie wymaga czasu oraz współpracy z innymi organami administracyjnymi. Dlatego uznałem, że termin 18 maja jest pierwszym realnym, a w konsekwencji bezpiecznym terminem otwarcia żłobków i przedszkoli – dla których organem prowadzącym jest samorząd – w naszym mieście.
Ponadto informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa decyzję o otwarciu żłobków i przedszkoli prowadzonych przez inne podmioty niż jednostka samorządu terytorialnego podejmują ich organy prowadzące.
Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

9 KOMENTARZE

 1. Ja uwazam ze prezydent nie mysli o matkach ktore nie maja gdzie zostawic pod opieke swoich pociech. Do pracy ich nie wezma ze soba.I co dalej maja robic Panie Prezydencie.?

  2
  1
 2. W takim razie trzeba wszystkie dzieci rodziców którzy muszą wrócić do pracy zaprowadzić 6.05 do gabinetu Pana Grzymowicza!!!

  2
  2
 3. Karnowski z Sopotu nie otworzy przedszkoli. Zapewne Trzaskowski, Dulkiewicz tez nie otworzą. To i Grzymowicz nie otworzy, wszak on razem z tymi antyPiSowskimi aparatczykami. A ja tam wiem swoje, wiem, że oni kłamią. Karnowski powiedział, ze to końca rządów PiS nie obetnie włosów. A popatrzcie na jego fotki. Gdyby nie obcinał nosiłby długie kucyki. Śmieszni totalni, mali jak ich słowa, niesłowni jak ich słowa, ich słowa jak wiatr.

  1
  2
 4. Główny Inspektor Sanitarny opublikował w czwartek szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne m.in. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i żłobków – ALE GRZYMOWICZ I JEGO EKIPA DO 18 MAJA MUSZĄ CZYTAĆ, CZYTAĆ, CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM. tyle czasu potrzebują żeby zrozumieć i przygotować (lub nie) przedszkola i żłobki. Prezydent bawi się w „polityka”. W PZPR też był tak odważny?

  2
  3
  • Nie tylko w Olsztynie nie zostaną póki co otwarte żłobki i przedszkola ale w innych miastach też i prawidłowo !!!!! Po co ubliżać ludziom ?

 5. I bardzo sludznie.Juz widze 5 latka 2 metry od kolegi. Przeciez to zakrawa na kpine – pisowi zabraklo kasy na zasilki to otwiera przedszkola – a tym czasem caly cywilizowany swiat zaczyna luzowac od najstarszej mlodziezy nie od dzieci. Zadko sie zgadzam z Grzymowi zem ale tym razem brawa.

 6. Jak zwykle ma w nosie zwykłych ludzi. Co mam zrobić jak szef powiedział że mam wrócić do pracy w maju albo mogę pożegnać się z pracą. Jestem samotna matka i nie mam co zrobić z 5 letnim dzieckiem. Na zasiłku jestem od 20.03 i naprawdę potrzebuje tej pracy. Czy Grzymowicz będzie mi płacił po zwolnieniu moja pensję? Nie bo kolejne tramwaje są ważniejsze. Nic go nie obchodzi że ludzie przez niego stracą pracę, on ją ma. A później będzie płacz że budżet miasta nie ma pieniędzy a bo skąd jak większość będzie na bezrobociu!!

  1
  1
 7. Wiedziałam wiedziałam, wiedziałam – Grzymowicz ma w nosie samotne pracujące matki, pracowników służby zdrowia, inne osoby które muszą pracować – a nie mają zapewnionej opieki nad dziećmi. Politykę totalnej opozycji można zamknąć w jednym słowie NIE

  5
  7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...