fbpx
12 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

GUS: w marcu liczba turystów w hotelach o 65 proc. niższa niż rok wcześniej. Jak w naszym regionie?

WiadomościGUS: w marcu liczba turystów w hotelach o 65 proc. niższa niż...

Epidemia koronawirusa spowodowała, że liczba turystów korzystających z polskiej bazy hotelowej w marcu br. była niższa o ok. 65 proc. niż przed rokiem – poinformował we wtorek GUS.

reklama

Urząd podkreślił, że turystyka jest jednym z sektorów, bezpośrednio dotkniętych kryzysem wynikającym z pandemii. W związku z ogłoszeniem w Polsce od 14 marca stanu zagrożenia epidemicznego, ograniczona została m.in. działalność związana z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, jak również działalność w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego.

GUS zwrócił uwagę, że ograniczenia te spowodowały spadek liczby turystów korzystających z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych (posiadających 10 miejsc lub więcej) w marcu br., mimo iż pierwsza połowa miesiąca była jeszcze okresem normalnego funkcjonowania dużej części obiektów.

reklama

“Spadki w wykorzystaniu obiektów odnotowano we wszystkich badanych rodzajach turystycznych obiektów noclegowych, w tym także w hotelach niezależnie od tego, że ich działalność została formalnie ograniczona dopiero od początku kwietnia br.” – wykazał GUS.

Urząd poinformował, że według wstępnych danych w marcu z noclegów w hotelach, pensjonatach itd. skorzystało ok. 935 tys. turystów (ok. 165 tys. zagranicznych i ok. 770 tys. krajowych).

reklama

“W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku liczba turystów ogółem była niższa o 65 proc. Spadek liczby turystów w obiektach noclegowych przekraczający średnią dla kraju odnotowano w sześciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim” – wyliczył Urząd.

Według szacunków GUS-u w porównaniu z marcem 2019 roku najbardziej zmniejszyła się liczba turystów korzystających z noclegów w schroniskach (o ponad 70 proc.), a najmniej w motelach (o 55 proc.) i zakładach uzdrowiskowych (o 50 proc.).

To koniec pewnej ery. Znana atrakcja turystyczna zniknie z Mazur

Urząd zauważył, że w marcu br. oprócz liczby turystów zmalała też liczba obiektów noclegowych, które ogłaszały się w popularnych portalach rezerwacyjnych. Na koniec marca liczba ich spadał o ok. 39 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Wraz z malejącą liczbą turystów odwiedzających hotele, pensjonaty, uzdrowiska itp. właściciele tych obiektów mniej zarobili. GUS oszacował, że w pierwszym kwartale br. wydatki związane z podróżami turystów z kraju i zagranicy w Polsce wyniosły ok. 10,4 mld zł i było one niższe o 17 proc. niż normalnie. “Uwzględniając tempo wzrostu wydatków w pierwszych kwartałach trzech ostatnich lat oraz szacunkowe dane dotyczące liczby osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych) i w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego były niższe o ok. 17 proc.” – wyjaśnił Urząd.

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale br. w porównaniu do okresu sprzed roku, turyści najmniej wydali w województwach: opolskim (spadek wydatków o 22,9 proc.), lubuskim (22,1 proc.), podlaskim (21,6 proc.), dolnośląskim (18,4 proc.) i mazowieckim (18,1 proc.). Nie pokrywa się to jednak z ewentualną nominalną stratą branży turystycznej, ponieważ przy dwóch pierwszych województwach wydatki turystów w pierwszym kwartale br. szacowane są od 201 do 300 mln zł, z kolei na Dolnym Śląsku czy Mazowszu to jest już od 901 mln zł do ok. 1,8 mld zł.

Haitańczyk przyznał, że kocha Olsztyn za to, że pije się tu dużo... piwa

Z danych GUS wynika ponadto, że branża na pewno poważnie ucierpiała w Małopolsce, gdzie tak jak w przypadku Dolnego Ślaska i Mazowsza wydatki turystów szacowane są w pierwszym kwartale od 901 mln zl do 1,8 mld zl, przy ich spadku w porównaniu do ub.r. wynoszącym 15,8 proc.

GUS podał, że w województwach: zachodniopomorskim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim turyści zostawili w nich od 701 do 900 mln zł, przy spadkach wydatków wynoszących odpowiednio 16,6 proc,; 15,2 proc.; 15 proc. i 14,1 proc.

Poważnie ucierpiała też branża na Podkarpaciu, gdzie przy wydatkach wynoszących od 501 do 700 mln zł, spadek w porównaniu do 2019 r. wyniósł blisko 15,8 proc.

W przypadku województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego i podlaskiego wydatki turystów w pierwszym kwartale wahały się od 301 do 500 mln zł, przy spadkach wynoszących odpowiednio – 16 proc., 14,8 proc., 16 proc., 15,2 proc. i 21,6 proc.

W Świętokrzyskim turyści wydali przez pierwsze trzy miesiące br. od 201 do 300 mln zł, a spadek wydatków z porównaniu do analogicznego okresu ub.r. wyniósł 15,3 proc.

Według GUS jeżeli, obostrzenia związane z koronawirusem będą utrzymane w drugim kwartale br. to branża turystyczna może stracić od 24 do 25,7 mld zł.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Nowe połączenie z Szyman. Polecimy na inny kontynent
Egzotyczne kierunki w zasięgu ręki? Nowości Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury