Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków; ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin – do 24 maja – poinformował w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.
“Niestety obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek” – podkreślił minister edukacji narodowej. “To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja” – dodał.
Piontkowski zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Zaznaczył jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy “będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej”.
Przedłużenie ograniczenia prowadzenia działalności dydaktycznej w szkołach wyższych do 24 maja❗️ pic.twitter.com/LYmKHQnTKu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 24, 2020
Na konferencji prasowej Piontkowski przekazał, że egzaminy maturalne w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. “Chcielibyśmy, aby one w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną, nie miały tej części ustnej – będą to więc tylko i wyłącznie matury pisemne” – zapowiedział minister. Matury potrwają do końca czerwca, rozpoczną się od egzaminu z języka polskiego – dodał.
“Od 16 do 18 czerwca przewidujemy przeprowadzenie egzaminów dla ósmoklasistów. Od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające klasyfikacje zawodowe, a potem, w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych tak, aby mogli oni dokończyć praktyki” – poinformował.
Szef MEN pokreślił, że ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli w niewiele różniących się terminach rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla. “Planujemy, że wraz z terminem dodatkowym egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa, zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich” – dodał Piontkowski.
Piontkowski na briefingu prasowym przekazał, że dodatkowy egzamin maturalny dla osób, które z różnych, usprawiedliwiony przyczyn nie będą mogły przystąpić do matury w terminie podstawowym, powinien odbyć się na początku lipca. Wcześniej zapowiedział, że matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca miesiąca oraz że nie będzie egzaminów ustnych.
“Przewidujemy, że mniej więcej do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników maturalnych, a ci którzy chcieliby poprawiać, mogliby to zrobić na początku września; wtedy wyniki egzaminów poprawkowych byłyby już do wiadomości uczelni i uczniów do końcówki września” – poinformował minister.
Piontkowski wyraził też nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. “Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, będzie w odpowiedniej odległości od pozostałych uczniów, aby przeprowadzenie tych egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin” – podkreślił.
Ocenił, że ogłoszone w piątek decyzje dają uczniom i nauczycielom “długą perspektywę”. “Wyraźnie daje czas zarówno maturzystom, jak i ósmoklasistom na to, aby przygotowali się do egzaminów” – dodał.
Wcześniej minister poinformował, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca.