7 C
Olsztyn
środa, 28 lutego, 2024
reklama

W związku z pandemią gmina ogranicza oświetlenie ulic

WiadomościW związku z pandemią gmina ogranicza oświetlenie ulic

Od wtorku mazurska gmina skraca czas, w którym działać będzie oświetlenie uliczne. Samorząd tłumaczy to potrzebą oszczędności i ograniczeniami w przemieszczaniu się mieszkańców, związanymi z pandemią koronawirusa.

reklama

Jak poinformował w komunikacie olecki magistrat, sytuacja związana z pandemią “zmusza wszystkich do poszukiwania oszczędności”. Jednym ze sposobów ma być ograniczenie zużycia energii wykorzystywanej na oświetlenie ulic i publicznych obiektów.

“Wprowadzone zmiany są również związane z wyznaczonymi z powodu pandemii koronawirusa ograniczeniami w przemieszczaniu się” – zaznaczono w komunikacie.

reklama

Dotychczas uliczne lampy świeciły przez całą noc, do świtu. Od wtorku w wielu miejscach będą włączone krócej.

Na terenach wiejskich latarnie przestaną świecić o godz. 23, natomiast w mieście o godz. 23 wyłączone zostanie oświetlenie obiektów, tj. amfiteatru, targowiska oraz plaży “Szyjka”, a od północy oświetlenie drogowe poza głównymi ciągami komunikacyjnymi.

Oznacza to, że w Olecku przez całą noc oświetlone pozostaną: Plac Wolności, Aleje Lipowe, ul. Gołdapska, Partyzantów, Kościuszki, Szosa Ełcka, Kolejowa, Armii Krajowej (rondo) oraz odcinki dróg na terenie gminy: DK 65 w Gąskach i w Sedrankach i DW 655 w Szczecinkach.

reklama

Jak wynika z budżetu gminy, wydatki bieżące przewidziane w tym roku na zapewnienie widoczności na drogach i w miejscach publicznych po zmroku, czyli m.in. na zakup energii elektrycznej oraz naprawę i konserwację urządzeń oświetlenia ulicznego, szacowane były na blisko 1,3 mln zł. To niemal tyle, ile przeznaczane jest rocznie na utrzymanie czystości w mieście i na terenach wiejskich w gminie.

Na Warmii i Mazurach zakażenia koronawirusem wykryto do tej pory u 122 osób; 22 z nich już wyzdrowiały, jedna osoba zmarła. Najwięcej, bo 32 potwierdzone przypadki zakażeń wirusem SARS-CoV-2, zanotowano w powiecie iławskim. Kolejne pod tym względem są: powiat nowomiejski – 26 zakażonych, Elbląg – 14, Olsztyn i powiat ostródzki – po 12, powiat elbląski – sześciu, braniewski i olsztyński – po pięciu zakażonych, działdowski, olecki i piski – po dwóch oraz powiaty giżycki, kętrzyński, nidzicki i szczycieński – po jednym zakażonym.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia