4 C
Olsztyn
niedziela, 17 listopada, 2024
reklama

Szpital Uniwersytecki diagnozuje COVID-19

WiadomościSzpital Uniwersytecki diagnozuje COVID-19

Szpital Uniwersytecki w Olsztynie rozpoczął diagnozowanie osób podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2. Sprzęt diagnostyczny zakupiono z dotacji ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, placówka zabiega o finansowanie testów ze środków NFZ – poinformowała uczelnia.

Prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Sergiusz Nawrocki za pośrednictwem uczelnianych mediów poinformował, że urządzenie wykonuje diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2 w 70 minut. “Dodatkowo w ramach testu diagnozujemy kilkadziesiąt innych patogenów, które mogą być w układzie oddechowym, czyli wykrywamy np. inne wirusy i bakterie. To pomoże sprawdzić, jak ma się to do innych zakażeń. Bo istnieją takie hipotezy, że np. zakażenie innym wirusem chroni przed zakażeniem SARS. Pojawiają się też doniesienia, że szczepienie na gruźlicę może utrudniać to zakażenie” – tłumaczył na antenie uniwersyteckiego radia prof. Sergiusz Nawrocki.

Prof. Nawrocki przyznał, że szpital uniwersytecki zabiega teraz o finansowanie badań w kierunku koronawirusa ze środków NFZ. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sfinansowało zakup sprzętu do szybkiej diagnostyki COVID-19 do 12 placówek medycznych w kraju.

Dotychczas w woj. warmińsko-mazurskim diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2 wykonywała jedynie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że poniedziałek kolejne laboratorium do diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 zostanie uruchomione w Onkologicznej Pracowni Molekularnej zlokalizowanej na terenie olsztyńskiego Szpitala Pulmonologii i Chorób Płuc. “Jako samorząd dorzuciliśmy do tego swój +kamyczek+ wspierając pracownię sprzętem specjalistycznym z Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, wypożyczonym do prowadzenia tych, niezwykle ważnych badań” – poinformował w mediach społecznościowych Grzymowicz i dodał, że w tym laboratorium będzie można wykonać do 100 analiz dziennie.

Prezydent Olsztyna dodał, że ma nadzieję, że testy przeprowadzane przez pracownię pomogą wszystkim potencjalnie zagrożonym, a “w pierwszym rzędzie personelowi medycznemu naszych placówek zdrowia”.

W piątek w nocy warmińsko-mazurski urząd wojewódzki poinformował, że w regionie zakażonych jest 75 osób, z których dwie wyzdrowiały.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ira
4 kwietnia 2020 15:46

A gdzie te maseczki co mieliśmy dostać?

Polecane