18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Powierz swój 1% Bankowi Żywności w Olsztynie – pomnożymy jego wartość ratując żywność

OlsztynPowierz swój 1% Bankowi Żywności w Olsztynie – pomnożymy jego wartość ratując...

Przekazując procent swojego podatku Bankowi Żywności w Olsztynie darczyńcy wspierają nie tylko walkę z niedożywieniem i marnowaniem żywności, ale także lokalną społeczność Warmii i Mazur.

reklama

Od 20 lat Bank Żywności w Olsztynie działa na rzecz mieszkańców Warmii i Mazur. Jesteśmy organizacją pozarządową, której misją jest pozyskiwanie żywności zagrożonej zmarnowaniem, a następnie nieodpłatne przekazywanie jej potrzebującym.
Każdego roku dzięki pomocy darczyńców możemy uratować przed zmarnowaniem ponad 500 ton żywności, którą otrzymujemy do producentów, sieci handlowych i hurtowni. Uratowane produkty trafiają do domów dziecka, osób starszych i samotnych, z niepełnosprawnościami, podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych, świetlic środowiskowych, bezdomnych, podopiecznych domów społecznych i wielu innych osób, które znalazły się  w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku, ze względu na panującą pandemię, Bank Żywności przy wsparciu Wojsk Obrony Terytorialnej dostarcza także żywność do osób będących w kwarantannie.

Jesteśmy organizacją, która finansuje się samodzielnie dzięki zewnętrznym dotacjom. Niezwykle ważne są dla nas pieniądze, które pozyskujemy z 1% podatku. To istotna część przychodu, którą przekazujemy na poprawę losu najbardziej potrzebujących.
W 2018 roku otrzymaliśmy (z rozliczeń PIT-ów za 2017 r.; dane za 2019 rok jeszcze nie są dostępne) 9 307 złotych. Jedna złotówka pozwala nam uratować 8 kg żywności, z czego możemy przygotować aż 16 posiłków. To oznacza, że przekazane przez podatkników pieniądze pozwoliły nam uratować 74 456 kg żywności, z której możliwe było przygotowanie niemal 149 tysięcy pełnowartościowych posiłków.

reklama

Wspierając nas, darczyńca wspiera także region. W 2018 roku z 22,6 mln złotych, które przekazali podatnicy z Warmii i Mazur tylko 5,2 mln złotych zostało w województwie.  Pozostała kwota – 17,4 mln złotych – trafiła do organizacji spoza regionu. Gdyby do tego doliczyć pieniądze (6,9 mln zł), których podatnicy w ogóle nie przekazali w ramach 1%, to uzbierałby się kwota pozwalająca na spokojne funkcjonowanie wielu organizacji na Warmii i Mazurach.

Przekazanie 1% podatku na naszą działalność, to wspieranie Banku Żywności w Olsztynie, ale docelowo to pomoc osobom, które mijamy codziennie na ulicy. To niejednokrotnie wsparcie sąsiada mieszkającego tuż obok nas.
Efekty naszej pracy w 2019 roku:
• 1,9 tys. ton żywności przekazanej potrzebującym,
• 563 tony żywności uratowanej przed zmarnowaniem (pozyskanej ze sklepów i od producentów)
• 62 tys. osób objętych pomocą
• 219 wspartych organizacji z regionu
• 10,4 mln złotych – wartość przekazanej pomocy

Przekaż 1% na naszą działalność. Zostań lokalnym patriotą!
Rozlicz swój PIT za darmo za pośrednictwem strony internetowej:
www.olsztyn.bankizywnosci.pl/jeden-procent/
Nasz KRS: 0000029900

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ja
1 kwietnia 2020 09:44

Złodzieje wy . Z mojego podatku dam 1 % czyli 500 zł A wy przekarzecie 180zl . Gdzie reszta pytam . Nasz przekazany 1 % czyli 500zł. 220zł na fundację A resztę na żywność. Nie mam zamiaru was dorabiać złodzieje . Sprawdźcie ludzie ile z waszych datków faktycznie dociera to zobaczycie jakie pieniądze robią na tym prezesi. Ja mam gdzieś taka pomoc .

Polecane