fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

18 C
Olsztyn
środa, 8 kwietnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Nie będzie referendum w Olsztynie. Prezydent Grzymowicz cieszy się

reklama
Koronawirus raport na żywo z Olsztyna i woj. warminsko-mazurskiego RAPORT

W dniu 10 stycznia 2020 r. Inicjator referendum powiadomił Prezydenta Olsztyna oraz Komisarza Wyborczego w Olsztynie I o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Prezydenta Olsztyna przed upływem kadencji.

Na Pełnomocnika Grupy Inicjatywnej powołano Piotra Jastrzębskiego. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz.U.2019.741 t.j. z dnia 2019.04.23) w terminie 60 dni od dnia powiadomienia Inicjator przeprowadzenia referendum zbiera podpisy mieszkańców uprawnionych do wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, którzy chcą poprzeć inicjatywę w tej sprawie.

Referendum przeprowadza się na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. W dniu 9 marca 2020 r. Pełnomocnik Inicjatora Referendum przekazał Komisarzowi Wyborczemu w Olsztynie I wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Prezydenta Olsztyna przed upływem kadencji.

reklama

26 marca 2020 r. Komisarz Wyborczy w Olsztynie I odrzucił wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Prezydenta Olsztyna przed upływem kadencji. Wniosek zawierał nie dające się usunąć uchybienia – Inicjator Referendum nie wywiązał się z ustawowego obowiązku określonego w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz.U.2019.741 t.j. z dnia 2019.04.23).

Inicjatywę przeprowadzenia referendum gminnego nie poparła podpisami
wymagana liczba mieszkańców, ponieważ wniosek nie uzyskał poparcia
co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta Olsztyna,
tj. 12 913 prawidłowo złożonych podpisów. Wprawdzie do rozpatrywanego wniosku załączono faktycznie 1 599 kartz podpisami 14 660 osób, tj. z nadwyżką 1 747 podpisów, jednakże w wyniku weryfikacji,po sprawdzeniu w bazie ewidencyjnej PESEL oraz w Centralnym Rejestrze Informacji Dodatkowych, Komisarz Wyborczy w Olsztynie I uznał 4 589 podpisów za złożone wadliwie.

Sprawę skomentował prezydent Grzymowicz:

Referendum się nie odbędzie! Jego inicjatorzy zapewne się zmartwią, ale rozstrzygnięcie komisarza wyborczego jest jednoznaczne i nie pozostawia wątpliwości – „wniosek nie uzyskał poparcia 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców Olsztyna! Procedurze weryfikacji poddano wszystkie 14 660 podpisów, z czego prawidłowo złożono 10 071 na wymagane 12 913, a 4 589 w sposób wadliwy, co stanowi niedobór 2 842 podpisów”. Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy nie dali się wciągnąć do tej w istocie prywatnej awantury. Cieszę się, że ten temat się zamknął i przestanie absorbować społeczna uwagę, bo dzisiaj i tak mamy poważniejsze problemy.

reklama
ŹródłoKBW
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Potrzebujesz komputerowych akcesoriów do pracy zdalnej? SL Computer działa w Olsztynie

Niemal z dnia na dzień mieszkania i domy wielu olsztyniaków zamieniły się w biura czy wręcz centra dowodzenia przeróżnych firm. W zadbaniu o odpowiedni...

Konopne chmury przyłączają się do walki z koronawirusem

„Drodzy mieszkańcy Olsztyna, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, w pełni popieram inicjatywę pozostania w domu na czas zagrożenia epidemicznego i wychodzę naprzeciwko waszym...

Konkurs