5 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024
reklama

“Wilczy Szaniec” niedostępny dla turystów w związku z koronawirusem

Wiadomości"Wilczy Szaniec" niedostępny dla turystów w związku z koronawirusem

Od środy aż do odwołania została wstrzymana możliwość zwiedzania Ośrodka Edukacji Historyczno-Przyrodniczej “Wilczy Szaniec “- poinformowało Nadleśnictwo Srokowo. Decyzja ma związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

reklama

Nadleśniczy ze Srokowa Zenon Piotrowicz powiedział PAP, że możliwość zwiedzania obiektów dawnej kwatery Adolfa Hitlera “Wilczy Szaniec” w Gierłoży została od środy całkowicie zawieszona z uwagi na bezpieczeństwo turystów, w związku z wprowadzonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego.

Wyjaśnił, że dotychczas nadleśnictwo stopniowało ograniczenia obowiązujące zwiedzających ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od tygodnia dostępne były już tylko tzw. trasy zewnętrzne – leśne, a turyści mogli poruszać się w grupach nie przekraczających 10 osób. Zamknięto kino, sklepy z pamiątkami i ekspozycje historyczne wewnątrz budynków, a potem również hotel i usługi gastronomiczne.

reklama

Położony w lasach koło Gierłoży “Wilczy Szaniec” jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. W zeszłym roku odwiedziło to miejsce 330 tys. osób. “O ile do lutego ruch turystów był nadal bardzo duży, to w marcu zaczął przygasać, a w tym tygodniu spadł prawie do zera. We wtorek był już chyba tylko jeden samochód” – dodał nadleśniczy.

“Wilczy Szaniec” (Wolfsschanze) był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

reklama

Kwatera była głównym ośrodkiem decyzyjnym. Hitler przyjmował w niej najwyższych dygnitarzy reżimu nazistowskiego oraz przywódców państw sojuszniczych i satelickich III Rzeszy. Tu zapadła m.in. decyzja o blokadzie Leningradu, tu też po wybuchu Powstania Warszawskiego Hitler wydał rozkaz całkowitego zniszczenia miasta i eksterminacji mieszkańców. A 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził w tym miejscu nieudany zamach na Hitlera.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia