fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

2.8 C
Olsztyn
piątek, 10 kwietnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Dwoje dzieci z podejrzeniem koronawirusa trafiło do szpitala w Olsztynie

reklama
Koronawirus raport na żywo z Olsztyna i woj. warminsko-mazurskiego RAPORT

W województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono dotychczas 4 przypadki koronawirusa. 24 osoby są hospitalizowane z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 145 osób objęto kwarantanną domową, a 655 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym – poinformowało w sobotę (14.03) wieczorem rzecznik wojewody.

Dyrektor oddziału warmińsko-mazurskiego NFZ Andrzej Zakrzewski powiedział, że zgodnie ze specustawą, w poniedziałek (09.03) został ogłoszony wykaz placówek, do których będą trafiać pacjenci zagrożeni koronawirusem. Na Warmii i Mazurach są to już przyjmujący chorych szpital w Ostródzie oraz szpital w Elblągu, a dla dzieci Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Wyznaczono także 6 zespołów transportowych, które będą dowozić pacjentów podejrzanych o infekcje.

Niedawno otwarte Centrum Urazowe przy szpitalu dziecięcym przekształcono na potrzeby walki z koronawirusem w oddział chorób zakaźnych dla dzieci.

reklama

Od wczoraj (13.03) liczba hospitalizowanych w naszym województwie wzrosła o 23 osoby. Wśród nich są niestety też dzieci. Tylko wczoraj do Olsztyna według naszych nieoficjalnych informacji trafiło dwoje nieletnich.
Procedury w takiej sytuacji wyglądają tak. Jeżeli pacjent podejrzany jest o zakażenie koronawirusem i jest objawowy to zostaje  przewożony do szpitala zakaźnego. Tam jest pobierany materiał do badania. My prowadzimy diagnostykę i w ciągu doby lub szybciej mamy wynik. Jeżeli stan kliniczny pacjentki jest dobry i wynik jest ujemny no to nie ma potrzeby hospitalizacji ze względu na stan zdrowia. Natomiast środowisko domowe pacjenta jest w tzw. nadzorze epidemiologicznym. W momencie kiedy wynik będzie dodatni przechodzi w kwarantannę. Wirus potrzebuje kilku dni aby się namnożyć w organizmie. W międzyczasie możemy zdefiniować status tego pacjenta i jeżeli jest dodatni to mamy czas poddać wszystkich kwarantannie. – tłumaczył procedurę w rozmowie z TKO Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, Janusz Dzisko.

Według informacji, które udało nam się uzyskać nieletni pacjent wraz z matką pojawił się wczoraj w szpitalu ok. godziny 14. Kolejny przyjechał transportem po godzinie 19. Ratownik w specjalnym pomarańczowym stroju ochronnym domofonem przywołał pielęgniarki ze szpitala, które pojawiły się w białych strojach. Następnie ojciec wniósł dziecko do oddziału na badania.

Przeczytaj także:

Gdzie mieszkają zarażone osoby z warmińsko-mazurskiego? Mamy szczegółowe dane


Jak rodzice i opiekunowie powinni postępować w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem? 

Jeżeli wróciliście Państwo w ostatnim czasie z krajów dotkniętych epidemią koronawirusa i/lub mieliście Państwo bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono lub podejrzewano zakażenie koronawirusem, macie objawy w postaci gorączki wyższej niż 38 st. I/lub objawy infekcji układu oddechowego (kaszel, trudności w oddychaniu, duszność).

CO NALEŻY ZROBIĆ?

W powyższych wypadkach prosi się nie wchodzić na teren szpitala, przychodni specjalistycznej, POZ.

Należy zadzwonić pod następujące numery informacyjne Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie: 603 131 846 lub 531 709 487. Tam otrzymacie Państwo informację, jak postępować. W przypadku uzyskania informacji o konieczności zgłoszenia się do szpitala z dzieckiem należy zadzwonić do Szpitalnego Oddziały Ratunkowego dla Dzieci w Szpitalu: tel. 89 539 32 52 w celu uzyskania dalszych instrukcji postępowania. Osoby dorosłe winny stosować się do wskazówek uzyskanych pod numerami informacyjnymi Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Przeczytaj także:

Gdzie mieszkają zarażone osoby z warmińsko-mazurskiego? Mamy szczegółowe dane

PILNE! 5 przypadek zakażenia w warmińsko-mazurkim

reklama
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Ozonowanie pomieszczeń usuwa koronawirusa

Wirus SARS-2, który przyczyną jednej z największych epidemii współczesnego świata, roznosi się drogą kropelkową z człowieka na człowieka. Jak pokazują badania, po kichnięciu lub...

Potrzebujesz komputerowych akcesoriów do pracy zdalnej? SL Computer działa w Olsztynie

Niemal z dnia na dzień mieszkania i domy wielu olsztyniaków zamieniły się w biura czy wręcz centra dowodzenia przeróżnych firm. W zadbaniu o odpowiedni...

Konopne chmury przyłączają się do walki z koronawirusem

„Drodzy mieszkańcy Olsztyna, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, w pełni popieram inicjatywę pozostania w domu na czas zagrożenia epidemicznego i wychodzę naprzeciwko waszym...

Konkurs