-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Trzy kraje koło Polski wprowadziły stan wyjątkowy w związku z koronawirusem

KrajTrzy kraje koło Polski wprowadziły stan wyjątkowy w związku z koronawirusem

Parlament Bułgarii poparł w piątek wprowadzenie stanu wyjątkowego na miesiąc w związku z pandemią koronawirusa. Za propozycją rządową głosowali wszyscy obecni na sali posłowie.

Przedstawiając wniosek rządu, premier Bojko Borisow podkreślił, że stan wyjątkowy umożliwi m.in. wprowadzanie zakazów podróży, zamknięcie granic, szkół, uniwersytetów i lokali rozrywkowych, a także ograniczenie masowych zgromadzeń.

Na wniosek opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) ograniczono trwanie stanu wyjątkowego do miesiąca.

Kara za niestosowanie się do ograniczeń to według obowiązującego prawa rok pozbawienia wolności. Zdaniem Borisowa to wystarczające rozwiązanie. Podkreślił, że kary pieniężne nie są konieczne.

”Ten krok jest nam potrzebny do dyscyplinowania niezdyscyplinowanych” – podkreślił. Tylko w czwartek 14 osób naruszyło rygory kwarantanny, udając się na różne imprezy.

Bułgarskie władze zapewniają, że uchwała parlamentu nie ogranicza wolności obywatelskich. Opozycja chciała, by taka gwarancja znalazła się w tekście dokumentu. Przedstawiciele partii rządzącej odpowiedzieli, że wolności i prawa obywatelskie są zagwarantowane w konstytucji.

Podczas wystąpienia w parlamencie Borysow opisał kroki, które podejmuje resort zdrowia m.in. udzielenie dodatkowego finansowania oraz mobilizacja kadr medycznych, w tym emerytów i studentów.

Liderka opozycji Kornelia Ninowa podkreśliła konieczność przyjęcia pakietu gospodarczego, który miałby na celu złagodzenie gospodarczych skutków kryzysu.

W odpowiedzi premier podkreślił, że w uchwale o stanie wyjątkowym celowo nie wprowadzono takich kroków, by można było opracować je wspólnie z przedstawicielami wszystkich sił politycznych.

W Bułgarii dotychczas stwierdzono 23 wypadki zakażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła.

W związku z zagrożeniem zdrowia obywateli koronawirusem czeski rząd wprowadził w czwartek na 30 dni stan wyjątkowy na całym terytorium państwa – poinformował na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Andrej Babisz.

Rząd może ogłosić stan wyjątkowy na okres maksymalnie 30 dni, na jego ewentualne przedłużenie musi się zgodzić Izba Poselska. Izba musi także zostać natychmiast powiadomiona o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, gdyż ma ona prawo anulować decyzję rządu w tej sprawie.

Według Babisza, w Czechach zakażenie koronawirusem wykryto dotąd u 104 osób, w tym u 50 w Pradze.

Minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek, który wnioskował o wprowadzenie stanu wyjątkowego, powiedział, że pozwoli on rządowi na bardziej elastyczne reagowanie na sytuację związaną z koronawirusem.

Rząd zdecydował, że od piątku zakazem wstępu objęte będą boiska sportowe, siłownie, baseny, ośrodki odnowy biologicznej, kluby muzyczne, biblioteki oraz galerie artystyczne. Restauracje i inne lokale gastronomiczne będą musiały być zamknięte od godz. 20 do godz. 6 rano. Wstrzymano natomiast całkowicie działalność takich placówek w galeriach handlowych.

Władze zdecydowały także o odwołaniu imprez, w których liczba uczestników przekracza 30 osób. Do tej pory progiem było 100 osób. Ograniczenie to nie dotyczy obrad konstytucyjnych organów państwa, rozpraw sądowych i uroczystości pogrzebowych.

Od soboty zostaną wznowione kontrole na granicach z Austrią i Niemcami, które będzie można przekraczać tylko w 11 wyznaczonych miejscach.

Do Republiki Czeskiej nie będą wpuszczani obywatele państw o podwyższonym ryzyku zarażenia, a czeskim obywatelom zabroniono podróżowania do tych krajów. Są to Chiny, Iran, Korea Południowa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Norwegia, Dania i Francja. Przebywających tam czeskich obywateli zobowiązano do jak najszybszego powrotu i odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Stan wyjątkowy nigdy nie był wprowadzany na terenie całej Republiki Czeskiej. Dotąd obowiązywał czterokrotnie – w 2006, 2007 i 2013 roku – w związku z powodziami, a w 2007 roku w związku z huraganem Cyryl. W tym ostatnim przypadku jedyną zarządzoną restrykcją był dwutygodniowy zakaz wstępu do zniszczonych przez żywioł lasów.

Stan wyjątkowy jest w Czechach drugim w kolejności po stanie niebezpieczeństwa środkiem reagowania na sytuację kryzysową. Stopnie wyższe to stan zagrożenia państwa i stan wojenny. Stan wyjątkowy pozwala na różne ograniczenia praw obywateli, także praw majątkowych.

W obliczu pandemii koronawirusa oraz prawdopodobieństwa rozszerzenia się infekcji w Estonii rząd tego kraju zdecydował o wprowadzeniu w czwartek przed północą stanu wyjątkowego do 1 maja – poinformował premier Estonii Juri Ratas.

“Stan wyjątkowy zaczął obowiązywać; proszę wszystkich Estończyków o wsparcie” – powiedział premier w piątek rano w telewizji ETV. Podkreślił, że “życie toczy się dalej, autobusy jeżdżą, a ludzie chodzą do pracy”. Zastrzegł przy tym, że pandemia koronawirusa ma już wpływ na gospodarkę, ale rząd pracuje nad przygotowaniem pakietu wsparcia.

Jak podaje agencja BNS, od poniedziałku przynajmniej na dwa tygodnie zamknięte zostaną szkoły i uniwersytety, a nauka odbywać się będzie w trybie on-line. Normalnie funkcjonować będą jednak przedszkola.

Kiedy rząd ogłaszał stan wyjątkowy, rozpoznanych zakażeń Covid-19 było w Estonii 27. W piątek rano na konferencji prasowej minister ds. socjalnych Tanel Kiik informował już o 41 zainfekowanych osobach.

W piątek uczniowie zabierają ze szkoły do domów niezbędne materiały dydaktyczne – przekazała minister edukacji Mailis Reps, dodając, że po dwóch tygodniach władze dokonają przeglądu sytuacji.

Stan wyjątkowy ma też wpływ na życie kulturalne w kraju: zamknięte będą muzea, kina oraz teatry. Nie będzie można też organizować wydarzeń masowych. Otwarte pozostaną jednak centra handlowe.

Dodatkowo władze przywracają kontrole na granicach w celu zidentyfikowania osób z ewentualnymi objawami koronawirusa. Podróżni przybywający do Estonii będą musieli wypełniać odpowiednie dokumenty i informować, w jakich krajach ostatnio przebywali.

W związku z dużą liczbą odnotowanych zakażeń koronawirusem w Szwecji, wstrzymana będzie sprzedaż biletów na połączenia promowe ze Sztokholmem. Do portów w Tallinie nie będą mogły też wpływać wycieczkowce. Kontynuowany będzie jednak ruch promowy na trasie do Helsinek.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane