4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Niecodzienne znalezisko leśników. Odkopali coś niezwykłego

OlsztynNiecodzienne znalezisko leśników. Odkopali coś niezwykłego

Nie co dzień leśnicy uczestniczą w takich akcjach, jaka miała miejsce w lesie Nadleśnictwa Olsztynek. – Lasy są świadkami wielu historycznych, ale znaleźć czołgu się nie spodziewaliśmy – mówią.

Nieopodal wsi Kalbornia, w małym kompleksie leśnym poprzecinanym rowami przeciwpancernymi pracownicy zakładu usług leśnych zauważyli metalowe fragmenty wystające ponad powierzchnię gruntu. Zgłosili to miejscowemu leśniczemu, a ten przekazał sprawę do nadleśnictwa.

Podczas wizji lokalnej okazało się, że w ziemi jest zagrzebany czołg, a dokładnie T34. Po uzgodnieniach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Olsztynie podjęto decyzję o wyciągnięciu go z ziemi.

Wczesnym rankiem 11 marca ekipa realizująca serial historyczny „Poszukiwacze historii” przystąpiła do wydobycia pojazdu.

Prace odbywały się przy użyciu koparki, pod nadzorem saperskim i archeologicznym. Po kilku godzinach żmudnej pracy okazało się, że w ziemi były koła, gąsienice i blacha z podwozia. Ten radziecki czołg średni – T34 – został prawdopodobnie zniszczony w styczniu 1945 r. podczas walk 29 korpusu 5 armii.

Prawdopodobnie wrak wykorzystano do sforsowania głębokiego rowu przeciwpancernego. Służył zapewne, jako element kładki, dla innych radzieckich pojazdów, które musiały tamtędy przejechać.

Stan wraku wskazuje na to, że po wojnie został pocięty prawdopodobnie w ramach „akcji złom”, podczas której w całej Polsce pozyskiwano surowce wtórne (złom i inne odpady użytkowe) na podstawie zarządzenia z 12 marca 1954 r.

W tej chwili fragmenty czołgu zostały przetransportowane z lasu i złożone w bezpiecznym miejscu. Trzeba przyznać, że cała akcja była dużym wyzwaniem logistycznym i wymagała współpracy wielu osób. Efekty działań będzie można zobaczyć w programie „Poszukiwacze historii” zapewne na przełomie kwietnia i maja.

 

Niecodzienne znalezisko leśników. Odkopali coś niezwykłego

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane