-0 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Uczelnie w Polsce odwołują zajęcia. Jakie działania podjęły władze UWM?

WiadomościUczelnie w Polsce odwołują zajęcia. Jakie działania podjęły władze UWM?

Uniwersytet Warszawski w związku z ryzykiem związanym z koronawirusem odwołuje od 11 marca do 14 kwietnia zajęcia stacjonarne dla studentów i doktorantów, zamyka dla czytelników bibliotekę uniwersytecką. Do 30 kwietnia odwołano wydarzenia otwarte, zawieszono wyjazdy służbowe i kwaterowanie nowych osób w domach studenckich.

We wtorek rektor UW Maciej Pałys wydał zarządzenie w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW.

W dokumencie poinformowano, że od środy 11 marca do 14 kwietnia 2020 r. odwołane są wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy (nie dotyczy to zajęć prowadzonych zdalnie). W tym czasie zamknięta ma też być dla czytelników Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

Do 20 marca 2020 r. kierownicy jednostek dydaktycznych mają ogłosić listę wykładów i zajęć, które będą prowadzone w wersji on-line.

Do 30 kwietnia br. odwołane są też wydarzenia o charakterze otwartym: konferencje, sympozja, wykłady (w tym zajęcia Uniwersytetu Otwartego), występy artystyczne i inne spotkania organizowane przez Uniwersytet Warszawski, jak również wydarzenia organizowane przez podmioty zewnętrzne na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.

Do końca kwietnia br. zawieszono też służbowe wyjazdy zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych uniwersytetu. Wstrzymano też przyjazdy gości zagranicznych na Uniwersytet Warszawski, a także kwaterowanie nowych osób w domach studenckich i innych obiektach UW. Obiektów tych nie będą też mogły odwiedzać goście zewnętrzni (nie dotyczy to tylko obiektów UW świadczących usługi hotelowe).

Poza tym, w zarządzeniu wskazano studentom, doktorantom i pracownikom, kogo na uczelni powiadomić o zachorowaniu na chorobę wywołaną przez koronawirusa lub to, że jest się objętym kwarantanną. Dokument reguluje też kwestie związane z pracą zdalną.

Rektor w komunikacji wewnątrz uniwersytetu zaleca wykorzystywanie korespondencji mailowej i kontaktów telefonicznych oraz ograniczenie kontaktów bezpośrednich.

UW to nie jedyna warszawska uczelnia, która w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem zmienia plany. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie we wtorek ogłosiła, że zmienia formułę swojego wiosennego dnia otwartego. Zaplanowane na 14 marca wydarzenie odbędzie się nie w murach uczelni, ale online. Tego dnia od godz. 12 osoby zainteresowane studiami na uczelni będą za pośrednictwem internetu wziąć udział w spotkaniu i zadawać przedstawicielom uczelni pytania dotyczące rekrutacji czy studiów.

Z kolei Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie zdecydowała się odwołać Dni Otwarte kierunku Wiedza o Teatrze (zaplanowane na 14 marca) oraz Aktorstwo (zaplanowane na 15 marca). Nie odbędzie się też cykl pokazów “Dobry Wieczór AT” przewidziany na 13-15 marca.

Z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, od środy 11 marca do wtorku 24 marca włącznie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zawiesza wszystkie zajęcia na uczelni – poinformowała we wtorek rzeczniczka UAM Małgorzata Rybczyńska. Decyzję podjął rektor uczelni prof. Andrzej Lesicki.

Rybczyńska podała, że decyzja o zawieszeniu zajęć dotyczy zarówno studentów dziennych, jak i zaocznych oraz podyplomowych w Poznaniu oraz filiach w Kaliszu, Gnieźnie, Pile i Słubicach.

“W późniejszym czasie zostanie przygotowana informacja o sposobie odrobienia nieodbytych zajęć. Odwołane zostają także wszystkie imprezy sportowe i inne wydarzenia organizowane przez uniwersytet” – poinformowała rzeczniczka w przekazanym PAP komunikacie prasowym.

Cytowany w komunikacie prof. Lesicki przyznał, że decyzja o zawieszeniu zajęć była trudna, ale konieczna.

“Musimy ją podjąć w trosce o bezpieczeństwo pracowników i studentów. Liczę, że zostanie przyjęta ze zrozumieniem i spokojem, który w tej chwili jest najważniejszy, aby sprostać dynamicznie zmieniającej się sytuacji” – powiedział rektor.

Uczelnia poinformowała też, że wprowadza także ograniczanie odwiedzin w akademikach. Do budynków będą wpuszczane tylko osoby, które w nich mieszkają. Osoby z zewnątrz nie będą mogły wchodzić do akademików. Administracja uczelni będzie pracować normalnie.

Chcę zobowiązać władze uczelni do tego, żeby pilnie przystąpiły do analizy możliwości przejścia w jak najszerszym zakresie na kształcenie online – powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Gowin dodał, że być może w najbliższych dniach tego typu zalecenie będzie konieczne. Szef resortu nauki podkreślił, że kierowane przez niego ministerstwo rozważa czasowe zawieszenie zajęć na uczelniach. “Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z konferencjami rektorów” – zapewnił.

“Na dzisiaj nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia i wśród studentów, także studentów zagranicznych przyjeżdżających do Polski, ani wśród naukowców” – podkreślił.

Gowin powiedział, że środowisko akademickie ze względu na swoją międzynarodową mobilność należy jest w dużej grupie ryzyka zarażenia koronawirusem. “Dlatego od wielu dni działa zespół, w skład którego powołałem rektorów uczelni, jak i wybitnych naukowców od medycyny. Monitorujemy na bieżąco sytuację” – zapewnił..

Przypomniał o zaleceniu wydanym kilka dni temu przez MNiSW, aby odwołać wymianę zagraniczną i udział w konferencjach zagranicznych. “Dzisiaj chciałbym powtórzyć tą rekomendację ze szczególnym naciskiem” – podkreślił. Zaapelował też by rozważyć odwołanie na uczelniach imprez kulturalnych czy sportowych.

Zapowiedział też, że w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa brana jest pod uwagę możliwość czasowego zawieszenia zajęć na uczelniach. “Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z konferencjami rektorów” – powiedział Gowin.

Jak na razie UWM wydał wczoraj komunikaty dotyczące działań mających na celu zapobieganie oraz przeciwdziałanie zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2. Powołano Zespół do spraw działań mających na celu zapobieganie oraz przeciwdziałanie zakażeniom. Zespół, we współpracy z właściwymi organami i instytucjami państwowymi oraz regionalnymi, podejmuje działania zmierzające do zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pracownicy i studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zobowiązani są do współpracy z Zespołem w zakresie jego działania. Władze uczelni rekomendują odwołanie wyjazdów pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu do regionów objętych zagrożeniem epidemiologicznym.

Zaczęto też rozstawiać dozowniki z płynem odkażającym.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane