fbpx
19 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyn atrakcyjny dla turystów? Statystyki są niestety bezlitosne

OlsztynOlsztyn atrakcyjny dla turystów? Statystyki są niestety bezlitosne

Warmia i Mazury utożsamiana jest z dobrym miejscem na wypoczynek. Również wokół walorów turystycznych budowany jest wizerunek Olsztyna. Szkopuł w tym, że mimo podejmowanych w ostatnich latach działań, liczba odwiedzających miasto utrzymuje się na podobnym poziomie. W miastach o podobnej wielkości – jak Rzeszów czy Toruń – turystów przybywa.

reklama

Olsztyński społecznik Paweł Szczur przytoczył ciekawe zestawienie, opierając je na ogólnodostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z niego, że w 1995 roku miasto odwiedziło 140 tys. turystów, a w 2018 niewiele ponad 180 tys. Tylko raz, w 2013 roku, zbliżyliśmy się do granicy 200 tys. Ostatnie cztery lata to, mniej więcej, ta sama liczba odwiedzających stolicę Warmii i Mazur.

Ciekawie wygląda także liczba noclegów turystycznych. W 1995 roku zaczynaliśmy z poziomu 120 tys. noclegów, raz zanotowaliśmy rekordowe 380 tys. W ostatnich trzech latach liczba noclegów oscyluje na takim samym poziomie.

reklama

Zestawienie te wypada jednak ciekawie w konfrontacji z miastami o podobnym potencjale. Społecznik wybrał tutaj Rzeszów (wiele razy porównywany z Olsztynem) i Toruń. Ze statystyk wynika jasno, że jeśli miasta te startowały z tego samego poziomu, co stolica Warmii i Mazur (liczba noclegów), to teraz wyraźnie je prześcignęły. Jeszcze dobitniej wygląda to na wykresie dotyczącym ogólnej liczby odwiedzających miasto.

Nowe połączenie z Szyman. Polecimy na inny kontynent

Dane pochodzą z GUS, ostatni rok dla którego były to 2018 (BDL cecha: 40921).

reklama
Liczba noclegów

Liczba noclegów

Liczba turystów

Liczba turystów

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną statystykę, dostępną w raporcie GUS. Region nasz uważany jest za miejsce typowo turystyczne. Tutaj jednak liczby również są bezlitosne. W 2018 roku w naszym województwie 1,3 mln turystów skorzystało z noclegu (10. miejsce na 16 województw). Nieco lepiej wygląda to jeśli chodzi o turystów zagranicznych. Z noclegu skorzystało na Warmii i Mazurach 162 tys. odwiedzających region (7. miejsce w Polsce).
Zatem może problem Olsztyna jest także problemem województwa i mimo usilnych prób – budowa lotniska, kampania Mazury Cud Natury – daleko nam wciąż do tłumnie odwiedzanych województw (m.in. mazowieckie 5,3 mln, małopolskie 5,2, dolnośląskie 3,6 mln, zachodniopomorskie 3 mln).

To koniec pewnej ery. Znana atrakcja turystyczna zniknie z Mazur

Zapytaliśmy Ratusz jakie działania podejmowało miasto, aby zwiększyć liczbę odwiedzających miasto. To m.in. akcja Visit Olsztyn, Nocujesz-Zyskujesz, wydarzenia promocyjne, uczestnictwo w targach, reklama prasowa i internetowa, wizyty dziennikarzy, tzw. study tour, międzynarodowa promocja z wykorzystaniem postaci Mikołaja Kopernika i jego związków z Olsztynem i Warmią, współpraca z branżą turystyczną, podnoszenie jakości usług turystycznych oferowanych przez miasto i obiekty noclegowe, szkolenia dla hotelarzy i przewodników turystycznych.

Czy to wystarczające działania? Czytelnicy mogą sami ocenić. Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Sportu i Turystyki Urzędu Miasta szuka pozytywów: – Raport GUS z maja 2019 r. sytuuje Olsztyn na drugiem miejscu pod względem liczby turystów korzystających z bazy noclegowej w województwie warmińsko-mazurskim (14,1 % nocujących turystów), plasując się tylko za powiatem mrągowskim (podobny wynik odnotowano w latach 2016-2018). Olsztyn, jako samo miasto, wyprzedził tak silne marki, jak całe powiaty: ostródzki, iławski czy potęgę turystyczną – powiat giżycki.

reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gosia
8 marca 2020 23:14

Kiedyś wielką grupą turystów byli nasi goście i przyjaciele (sic!) z bliskiego Kaliningradu. Nie tylko turyści ale i biznesmeni oraz kupujacy… ta wymiana była pod każdym względem korzystna, a teraz…

Bok
8 marca 2020 20:43

Chcieliście Grzyma, to teraz macie.

Polecane
Ogłoszenia
Egzotyczne kierunki w zasięgu ręki? Nowości Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury
Haitańczyk przyznał, że kocha Olsztyn za to, że pije się tu dużo... piwa