fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 13 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Gmina Olsztyn wydała Niemce kamienicę w centrum Olsztyna. Lokatorzy muszą się wyprowadzić

Dramat mieszkańców kamienicy przy ul. Orkana i Łukasińskiego w Olsztynie. Budynek przejęła spadkobierczyni Polaków narodowości niemieckiej, którzy wyemigrowali do Niemiec w latach 80. – Kiedy w 2016 r. podpisywałem umowę najmu lokalu komunalnego, nie spodziewałem się, że po 4 latach będę zmuszony je opuścić – żali się Jarosław Mroczkowski.

W kamienicy mieszka kilka rodzin. Łącznie 19 osób. Przedwojenne pomieszczania zostały podzielone na mniejsze, żeby zmieściło się więcej ludzi. Lokale gmina Olsztyn przydzielała jako komunalne. Jednak w sierpniu 2019 r.  po wyroku sądu nieruchomość została przekazana do dyspozycji pełnomocnika właścicielki.
Po 10 latach starań doczekałem się mieszkania o powierzchni 23 m kw. – mówi Jarosław Mroczkowski. – Jestem niepełnosprawny po udarze, mam sparaliżowaną lewą stronę ciała. Cieszyłem się z tej klitki, dopóki nie dostałem pisma od firmy, która przejęła zarządzanie kamienicą. Dowiedziałem się, że bezprawnie korzystamy z nieruchomości, która należy do pani z Niemiec, Hedwigi. W piśmie napisali do mnie też, że gmina znała stan prawny kamienicy i bez wiedzy właścicielki podpisała umowę najmu. Kiedy zawierałem umowę nikt mi nic nie mówił, że kamienica należy do tej pani. Gdybym wtedy wiedział, że ktoś rości sobie ten budynek, to bym się nie zdecydował na ten lokal, bo miałem trzy do wyboru od miasta – dodaje.

Lokatorzy liczą na pomoc gminy Olsztyn. – Miasto jak dotąd nie zaproponowało nam lokali zastępczych. No chyba, że w kontenerach socjalnych, na co się nie godzimy – mówi Wiesław Pietruszewski. – Mam 822 zł renty, kupiłem meble, odmalowałem łazienkę. Nikt mi za to teraz nie zwróci – załamany mężczyzna pokazuje pismo zarządcy budynku z podkreślonym na czerwono zdaniem: „informuję Pana, że w imieniu Pani Hedwig muszę wystąpić przeciwko Panu z pozwem o wydanie zajmowanego przez Pana lokalu”.

Trwają mediacje pomiędzy gminą Olsztyn, a właścicielem kamienicy. O ich wynikach poinformujemy za około dwa tygodnie – zapowiada Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Budynków i Lokali Komunalnych.

Mecenas Jerzy Dobrzański, reprezentant pani z Niemiec, stara się tonować nastroje. – Pani Hedwiga zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji lokatorów. Nie chce, by zostali skrzywdzeni. Sprawa jest pomiędzy nią a Gminą Olsztyn. Dodaje: – Nieruchomość była zawsze własnością prywatną, a właściciel był i jest nadal ujawniony w księdze wieczystej. Nie doszło zatem do odzyskania własności, co różni tę sprawę od innych podobnych przypadków. To z inicjatywy mojej Klientki i w trosce o lokatorów toczy się mediacja. Właścicielka postępuje szlachetnie i dotychczas nie tylko nie wyrzucała tych osób, ale nawet honorowała ulgi przyznane lokatorom przez Gminę Olsztyn, która administrowała nieruchomością nie mając upoważnienia właściciela.

Poszkodowane osoby zgłosiły się do biura poselskiego Poseł Iwony Arent. To ona od początku zaczęła interweniować u władz miasta. Ratusz jednak działał w wielkiej tajemnicy nie podając żadnych terminów. Dopiero po zainteresowaniu się mediów pojawiły się informacje o kończących się mediacjach. Co ciekawe z mieszkańcami kamienicy prezydent Grzymowicz miał spotkać się osobiście i zapewniać, że nie zostawi lokatorów na pastwę losu.

Tu na terenie Olsztyna to wszystkie przedwojenne kamienice należą do Niemców w końcu znajdujemy się na byłym terenie Prus Wschodnich – mówi pan Wiesław.  – To dawno powinno być uporządkowane przez ustawę anty-roszczeniową. 

20 KOMENTARZE

 1. Ratusz dał znowu (_!_), przejął mienie porzucone nie wpisując tego w księgach wieczystych , teraz powinni wystawić jej rachunek za 40 letnie dbanie o tą kamienicę,gdy by nie dbali to po niej kamień na kamieniu by nie pozostał. Może Ratusz sprawdzi od kiedy ta Niemka ma polskie obywatelstwo? i ile dostała w Niemczech kasy za to co porzuciła w Polsce.

 2. Kiedy niemcy zwrócą nam majątki ukradzione w czasie IIWŚ??? Dzieła sztuki, złoto i inne dobra państwowe i prywatne? Kiedy zapłacą za wymordowanie ludności cywilnej, elit, naukowców i przedsiębiorców?

  7
  1
 3. przecież niektórz pisali prace doktorskie na temat wyzwolenia Olsztyna i tym nas karmili latami to jak to w końcu jest Olsztyn był Niemiecki czy Polski jesteśmy na swoim czy tylko tymczasowo dzierżawimy ????

 4. To zadna niemka to warmiaczka ktora wyjechała bo tu polacy jej nie akceptowali a tam też jest obca auzidlerka nigdy nie bedzie niemka niemcy jej nigdy nie uznają taka jest prawda

 5. Nie rozumiem, jakie to prawo,jaki sąd ? Który sąd niemiecki wyda wyrok odszodowawczy za śmierć ojca,matki,dziadka z rąk Niemców. Oto cała prawda o kaście.

  9
  1
  • których właścicieli? Prusów bałtów? krzyżaków? Królestwa Polskiego? księstwa Branderburgi? II Rzeszy? III Rzeszy? hmm? Zapomniał że historia nie zaczyna się od zjednoczenia Niemiec?

 6. „Budynek przejęła spadkobierczyni Polaków narodowości niemieckiej, którzy wyemigrowali do Niemiec w latach 80.” – 40 lat po wojnie ten budynek nadal był ich i to już w Polsce, na prawach Polskich, więc myślę że tutaj D dali urzędnicy, chyba że to jakiś przekręt rodem Gronkiewicz-Waltz.

 7. To chyba jakiś żart?
  Spadkobiercom najeźdźców, tym co wymordowali miliony naszych obywateli i zostawili kraj w ruinie, oddaje się kamienice?

  23
  13

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...