5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Szpital Wojewódzki w Olsztynie ogólnopolskim rekordzistą w skargach na jakość posiłków

OlsztynSzpital Wojewódzki w Olsztynie ogólnopolskim rekordzistą w skargach na jakość posiłków

Sieć Obywatelska Watchdog tworzy raport na temat żywienia w polskich szpitalach. Z 600 ankiet, które spłynęły do organizacji, wynika, że najgorzej pod względem żywienia w Polsce jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. W 2018 roku 115 osób poskarżyło się na jakość podawanych posiłków. Co ciekawe, ponad połowa skarg pochodziła od pracowników szpitala.

reklama

Sieć Obywatelska Watchdog, korzystając z prawa do informacji publicznej, stworzyła ankietę dotyczącą żywienia w polskich szpitalach. Ankieta powstała we współpracy z dietetykami i lekarzami.

– Pytaliśmy m.in. o stawki żywieniowe, zatrudnienie dietetyków, kontrolę nad firmami cateringowymi, szkolenia dla personelu dotyczące żywienia – wylicza Martyna Bojko z Watchdog. Jak na razie zebraliśmy dane z 600 szpitali i rozpoczynamy ich analizę. W Olsztynie odpowiedziały nam cztery szpitale (ankiety nie odesłał Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy – red.) i wygląda na to, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny będzie liderem wśród wszystkich szpitali w Polsce, które nam odpowiedziały, jeśli chodzi o liczbę skarg na jakość posiłków. Stuprocentową pewność będziemy mieli dopiero po przeanalizowaniu wszystkich odpowiedzi, ale wśród informacji przesłanych przez szpitale trafiałam od czasu do czasu na dane o jednej, dwóch, góra dziesięciu skargach, a w olsztyńskiej placówce było ich 115.

reklama

Poprosiliśmy władze szpitala o komentarz do ankiety. Rzecznik prasowy placówki Przemysław Prais twierdzi, że troska o jakość posiłków jest „ważną częścią działalności Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie”.

Szpital korzysta z usług firmy cateringowej, a dzienna stawka żywieniowa wynosi 18,98 zł. Zdaniem rzecznika nad prawidłowością przygotowywania posiłków, ich jakością, rodzajami diet, kalorycznością oraz gramaturą czuwają na bieżąco dietetycy. Specjalnie oddelegowany w tym celu pracownik sekcji jakości oraz dietetyk sprawują systematyczne kontrole dotyczące organizacji dostarczania posiłków, ich jakości i temperatury podczas podawania pacjentom. Szpital, co podkreśla rzecznik, przekazuje skargi pacjentów firmie cateringowej, a także nakłada na dostawcę posiłków kary, które reguluje umowa zawarta między podmiotami.

– W 2018 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie przekazał firmie dostarczającej posiłki dla pacjentów 115 skarg dotyczących ich jakości. Czy to dużo? – zastanawia się rzecznik. – Liczba pacjentów hospitalizowanych w 2018 r. wyniosła 24 893. Tak więc udział skarg stanowił 0,46 proc. liczby pacjentów, a jeśli wziąć pod uwagę tylko skargi chorych, odsetek spada do 0,19 proc.

reklama

W tej matematyce kryje się ciekawostka. Okazuje się, że aż 67 skarg pochodziło od… szpitalnego personelu – pielęgniarek oddziałowych i dyżurujących, dietetyków i pracowników sekcji jakości – a więc osób, które nie spożywają tych posiłków.
A jak wygląda to w innych placówkach w Olsztynie, które odpowiedziały na ankietę? W Wojewódzkim Zespole Leczenia Psychiatrycznego, Miejskim Szpitalu Zespolonym i Poliklinice MSWiA nie odnotowano w 2018 roku żadnej skargi na jakość wydawanych posiłków. Każda z placówek zatrudnia przynajmniej jednego dietetyka, na życzenie pacjenta jest w stanie zorganizować dietę wegańską lub wegetariańską.

Rzeczywistość bywa jednak bardziej przekorna i nie oddaje tego, co ankieta.

Jakie są Wasze doświadczenia dotyczące jakości posiłków w szpitalach?
Piszcze do nas w tej sprawie na naszego Facebooka: m.me/twojkurierolsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Polecane
Ogłoszenia