Olsztyński ratusz poinformował, że większość użytkowników wieczystych gruntów w mieście, którzy mogli skorzystać z wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej i skorzystać przy tym z 60 proc. ulgi – skorzystała z tej formy przekształcenia ziemi.
Dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów mogą stać się właścicielami ziemi na dwa sposoby: opłacając jednorazową tzw. opłatę przekształceniową (wynosiła ona ich opłatę za użytkowanie wieczyste pomnożoną razy 20) lub płacąc przez 20 lat opłaty za użytkowanie wieczyste tak, jak dotychczas. Ci, którzy decydowali się na jednorazową opłatę przekształceniową w Olsztynie otrzymywali 60 proc. ulgę.
“Wydaliśmy około 7,5 tysiąca informacji dotyczących wysokości opłaty jednorazowej i około 6 tysięcy zaświadczeń o wniesionej opłacie jednorazowej” – poinformowała w piątek rzecznik ratusza Marta Bartoszewicz i zastrzegła, że liczba osób, która wniosła jednorazową opłatę przekształceniową będzie jeszcze wyższa. “Najwięcej jednorazowych wpłat wpłynęło w grudniu i jesteśmy w trakcie zliczania ich i wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie opłaty jednorazowej” – powiedziała Bartoszewicz.
Osoby, które otrzymały zaświadczenie o dokonaniu jednorazowej wpłaty przekształceniowej muszą teraz złożyć odpowiedni wniosek w wydziale ksiąg wieczystych w sądzie.
Bartoszewicz dodała, że olsztyński urząd miasta wszystkich zaświadczeń o przekształceniu wydał około 21 tysięcy.
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwiła ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.
Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty bonifikata w Olsztynie sięgała 60 proc.