fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

2 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 marca, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Ogólnopolska Noc Biologów – w tym roku poświęcona globalnym zmianom środowiska

reklama
Koronawirus raport na żywo z Olsztyna i woj. warminsko-mazurskiego RAPORT

Globalnym zmianom środowiska poświęcona będzie tegoroczna, dziewiąta edycja Nocy Biologów, która odbędzie się w piątek 10 stycznia w 35 placówkach na terenie całego kraju. W programie m.in. eksperymenty, zajęcia w laboratoriach, warsztaty, gry, dyskusje i wykłady.

Na część atrakcji obowiązują rezerwacje. Szczegóły dotyczące m.in. programu oraz wolnych miejsc na wybrane atrakcje znajdują się na stronie: http://nocbiologow.pl/noc/index.php#home. Tam też znajduje się mapa Polski z zaznaczonymi zaangażowanymi placówkami – według danych organizatorów w tym roku jest to 35 ośrodków w 21 miastach: Krosno, Rzeszów, Oświęcim, Kraków, Katowice, Kielce, Lublin, Opole, Wrocław, Łódź, Zielona Góra, Warszawa, Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Sopot i Słupsk. W organizację wydarzeń włączyły się głównie uczelnie, ale także m.in. ogrody botaniczne czy instytuty PAN. Łącznie to ok. 1,5 tys. propozycji.

Noc Biologów, która zaczyna się w wielu miejscach jeszcze przed zapadnięciem zmroku i trwa do późnych godzin wieczornych, to okazja do spotkania z naukowcami i studentami, zajmującymi się tą dziedziną. Zapraszają oni do udziału m.in. w eksperymentach, zajęciach w laboratoriach, warsztatach, pokazach, wykładach, wycieczkach, grach czy dyskusjach. Tegoroczne hasło przewodnie to: „Globalne zmiany środowiska”.

reklama

I tak Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpocznie imprezę od wykładu inauguracyjnego pt. „Technologie kosmiczne dla zdrowia planety, czyli alternatywne światy dla Ziemi w obliczu zmian klimatycznych”. Wygłoszą go dr Agata Kołodziejczyk oraz Mateusz Harasymczuk, czyli – jak przypomniała uczelnia – założyciele habitatu księżycowego i marsjańskiego Lunares – symulowanej bazy kosmicznej i laboratorium badawczego.

Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają m.in. do udziału w grach o tematyce biologicznej takich jak gra planszowa o życiu chomika europejskiego czy gra o morskich i słodkowodnych organizmach.

Z kolei na Wydziale Biologii oraz w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego będzie można m.in. poszerzyć swą wiedzę o biologii odwiedzając wiele stoisk. A Ogród Botaniczny w Lublinie zaprasza na spacer po ogrodowych szklarniach przy blasku świec.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających.

Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. Od tej pory organizowana jest w styczniu co roku i przyciąga znacznie większe tłumy miłośników nauk o życiu.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Konopne chmury przyłączają się do walki z koronawirusem

„Drodzy mieszkańcy Olsztyna, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, w pełni popieram inicjatywę pozostania w domu na czas zagrożenia epidemicznego i wychodzę naprzeciwko waszym...

Konkurs