fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 13 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo

Olsztyńska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pozorowanego ataku terrorystycznego zorganizowanego w szkole w Barczewie. Śledczy wyjaśnią czy dyrekcja placówki i miejscowy komisariat policji nie dopełniły obowiązków przy zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował we wtorek, że Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków wynikających z ustawy Prawo Oświatowe przez dyrekcję Zespołu Szkół w Barczewie.

Miało do tego dojść poprzez zorganizowanie 14 listopada ćwiczeń antyterrorystycznych pod postacią pozorowanego ataku terrorystycznego z użyciem atrap broni, w sposób niezapewniający bezpieczeństwa przebywających w szkole uczniów i negatywnie oddziałujący na ich sferę psychiczną.

W ocenie śledczych, stanowiło to działanie na szkodę interesu prywatnego uczniów tej szkoły oraz interesu publicznego. Taki czyn zagrożony jest karą do trzech lat więzienia.

Śledztwo dotyczy również niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy komisariatu policji w Barczewie, poprzez brak zabezpieczenia organizowanych przez dyrekcję tamtejszego Zespołu Szkół ćwiczeń antyterrorystycznych.

Prokuratura nie informuje o szczegółach działań zaplanowanych w tym postępowaniu. „Będą wykonane niezbędne czynności zmierzające do ustaleń w sprawie” – stwierdził Stodolny.

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa, które złożył burmistrz Barczewa Andrzej Maciejewski. Kilka dni wcześniej, po uzyskaniu opinii Kuratorium Oświaty, odwołał on ze stanowiska dyrektorkę Zespołu Szkół.

Powodem było zorganizowanie przez nią w szkole w połowie listopada symulacji ataku terrorystycznego. Według władz miasta o ćwiczeniach nie uprzedzono uczniów, rodziców i większości nauczycieli. W pozorowanym ataku uczestniczyła grupa zamaskowanych osób, specjalizujących się w szkoleniach z samoobrony i walce wręcz w stylu militarnym.

Pozorujący atak wyglądali „groźnie”, byli ubrani w stroje moro, twarze mieli zakryte kominiarkami. Byli uzbrojeni w atrapy broni i używali w budynku petard hukowych. Według relacji rodziców, wielu uczniów było przerażonych i „doznało silnych przeżyć emocjonalnych”. Jeden z chłopców uciekł z budynku przez okno na parterze.

W ocenie władz miasta, była dyrektor szkoły naraziła dzieci na niepotrzebny stres i odebrała im poczucie bezpieczeństwa. „Przed próbnym atakiem terrorystycznym zabrakło pogadanek, filmów, odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz informacji, że będzie przeprowadzona symulacja ataku terrorystycznego” – napisał burmistrz w uzasadnieniu decyzji o odwołaniu dyrektorki ze stanowiska.

W ostatnich dniach była dyrektor odniosła się do tych zdarzeń na jednym z portali społecznościowych. Napisała, że czuje się „zlinczowana na podstawie domysłów i półprawd, jakie pojawiły się w mediach”.

Jak zapewniła, o zaplanowanym w szkole „alarmie” wiedział burmistrz, poinformowała też miejscową policję. Jej zdaniem, nie zrobili nic, żeby poznać szczegóły planowanego alarmu i ewentualnie doradzić. „Byli bierni. Komisariat nie wysłał nawet patrolu” – podkreśliła.

Według niej nie jest prawdą, że w Barczewie nie może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Jak napisała, zdarzają się ataki osób niezrównoważonych, a w miasteczku jest „Zakład Karny, z którego skazani chodzą na przepustki, z którego może zdarzyć się ucieczka”.

„Moim celem była profilaktyka działań. Chciałam dobrze. Przepraszam” – stwierdziła.

Gdy o sprawie stało się głośno, część mediów informowała, że o symulacji ataku terrorystycznego w szkole nie była uprzedzona policja. Jednak w poniedziałek Komenda Miejska Policji w Olsztynie wydała oświadczenie, że doszło do „niezamierzonego przeoczenia i złej interpretacji faktów, co do stopnia poinformowania policjantów na temat planowanych ćwiczeń”.

W oświadczeniu policja przyznaje, że na kilka dni przed zaplanowanym próbnym alarmem terrorystycznym dyrektor szkoły w Barczewie pisemnie poinformowała o tym komendanta miejscowego komisariatu.

„Potwierdzam, że do komendanta Komisariatu Policji w Barczewie 8 listopada 2019 r. wpłynęło pismo informujące o planowanych ćwiczeniach z udziałem pozorantów. Jednocześnie zaprzeczam, aby w piśmie zwracano się do policjantów z prośbą o udział w ćwiczeniach lub konsultacje w tej sprawie” – napisał oficer prasowy KMP w Olsztynie asp. Rafał Prokopczyk.

Jednocześnie policja zapewniła, że w dniu przeprowadzenia ćwiczeń i po ich zakończeniu nie wpłynęło żadne zgłoszenie z prośbą o interwencję w związku z wydarzeniami w szkole.

Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo Nieudolna symulacja? Dyrektorka oskarża burmistrza i policję. Prokuratura wszczyna śledztwo

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Od 1 lipca 2020 można składać wnioski o dofinansowanie w Programie Priorytetowym „Moja Woda”. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...

Piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z czterech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...