fbpx
12 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Autyści widzą więcej

OlsztynAutyści widzą więcej

Chociaż sam cierpi na autyzm, chce pomóc innym i już dziś zadbać o przyszłość dorosłych kolegów. Mowa o 12–letnim Józku Budnym ze szkoły podstawowej Zespołu Placówek Edukacyjnych. Chłopiec właśnie przekazał swoje plastyczne dzieła Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce na rzecz zbiórki pieniędzy na budowę domu dla dorosłych niepełnosprawnych. – To piękny gest. Jestem bardzo dumna z ucznia – podsumowuje Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca stowarzyszenia.

reklama

Arcydzieła Józka to wydrukowane na profesjonalnym płótnie i oprawione grafiki komputerowe o różnorodnej tematyce. Dziesięć obrazów przedstawia świat prehistoryczny, rozwój człowieka i historię wynalazków, czyli wszystko co najbardziej interesuje Józka, oczywiście w jego oryginalnej własnej interpretacji.

jozek budny prace wyjatkowe serce

reklama

W 2014 roku prace zostały po raz pierwszy wystawione w ZPE. Potem przez kilkanaście miesięcy objeżdżały Polskę, goszcząc na ekspozycjach m.in. w Łodzi, Opolu, Wrocławiu, Sopocie. Teraz z inicjatywy samego Józka wróciły do ZPE z przeznaczeniem sprzedania na aukcji, z której dochód będzie przeznaczony na budowę Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak, miejsca pracy i pobytu dorosłych niepełnosprawnych. – Pomyślałem, że tak będzie dobrze – tłumaczy skromnie Józek.

Gdyby dziś Józio kończył 18 lat, nie znalazłby pracy w naszym mieście. Być może dołączyłby do innych autystów spędzających cały dzień w domu, bez możliwości pracy. Mimo że jest chwalonym artystą, którego wystawa prac przez dwa lata widoczna była w kilku miastach Polski. A szkoda by było, bo – jak widać po Józku – autyści widzą więcej, dostrzegają wiele szczegółów i potrafią wykonać pracę równie dobrze, jak inni ludzie, jeśli pracują w przyjaznym i bezpiecznym dla nich środowisku – tłumaczy Bogusława Budna, mama Józka. – Dlatego będziemy wspierać każdy lokalny projekt wspomagający dorosłych artystów. Dziś ofiarujemy obrazy na cele Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak, miejsca, w którym autyści będą mogli pracować.

reklama

jozek budny prace wyjatkowe serce 2

Inicjatywa bardzo cieszy Wandę Agnieszkę Jabłońską, dyrektor ZPE i przewodniczącą Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Jestem bardzo dumna z mojego utalentowanego ucznia. To wyjątkowy gest, świadczący o dużej wrażliwości i dojrzałości – mówi dyrektor ZPE. – Warmińska Kuźnia Pracy będzie miejscem, gdzie dorośli niepełnosprawni będą mogli mieszkać i pracować, wykorzystując swój potencjał. Żeby przystąpić do inwestycji, musimy jednak zebrać pieniądze na budowę. Prowadzimy już odpowiednie działania, w tym celu zorganizujemy również aukcję prac Józka, która z pewnością będzie wydarzeniem.

Więcej o Józku i jego talentach przeczytacie na blogu Stacja Autyzm (TUTAJ).

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Magdalena
18 listopada 2015 14:27

Arcydzieła to nie są. Warto jednak przekazać darowiznę, a potem odpisać ją sobie od podatku w deklaracji PIT (musi być udokumentowana).

Polecane
Ogłoszenia