0
-9.6 C
Olsztyn
sobota, 10 stycznia, 2026
reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski

OlsztynŁzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej...

Aktywiści Akcji Demokracja przekazali w poniedziałek sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi list z wyrazami poparcia, podpisany przez 12 tys. osób. „List ten traktuję jako wsparcie udzielone nie tylko mnie, ale całemu środowisku sędziowskiemu” – powiedział sędzia.

reklama

List wyrażający poparcie i solidarność wobec sędziego przekazano mu podczas poniedziałkowego briefingu przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Jak ocenił sędzia Juszczyszyn, list wyraża wartości, które powinien podzielać każdy obywatel, niezależnie od wyznawanych poglądów.

„List ten traktuję jako wsparcie udzielone nie tylko mnie, ale całemu środowisku sędziowskiemu. To wsparcie jest teraz bardzo ważne” – podkreślił.

reklama

„Wierzę, że jako sędziowie spełnimy pokładane w nas przez obywateli nadzieje, bo – jeszcze raz powtórzę – nam sędziom nie wolno się bać, my nie możemy ulegać naciskom, bo bez wolnych sądów nie będzie wolnych obywateli i praworządnej Polski” – mówił.

Sędzia pozostał przy tym oświadczeniu, nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy. Powtórzył jedynie, że wzywa wszystkich sędziów, żeby byli niezależni i odważni. „A cała reszta pójdzie w ślad za tym” – stwierdził.

Po briefingu sędzia Juszczyszyn podpisał się na banerze z hasłem „Niezależne sądy prawem każdego obywatela”, na którym umieszczone były podpisy innych sędziów. Zrobił sobie zdjęcie z aktywistami Akcji Demokracji. Działacze mieli ze sobą banery „Solidarni z sędziami” i „Murem za Juszczyszynem”. Skandowali „wolne sądy”.

Joanna Cuper, która umieściła na internetowym portalu „Nasza Demokracja” petycję popierającą sędziego Juszczyszyna, poinformowała, że przez kilkanaście dni trwania tej akcji zebrano ponad 12 tys. podpisów.

„(…) chcemy przekazać za pomocą tego listu, że jesteśmy dumni z Pana postawy oraz głęboko zbulwersowani represjami, jakie spotkały Pana w związku z tym, że stanął Pan po stronie praworządności i konstytucji” – napisali autorzy.

„Chcemy, by całe środowisko niezależnych od politycznych rozkazów sędziów miało świadomość, że jako społeczeństwo obywatelskie stoimy murem za członkami wymiaru sprawiedliwości, dla których nie pieniądze i możliwość szybkiej kariery a prawo i przyzwoitość urzędu, który reprezentują, są kwestią nadrzędną” – dodali.

Autorzy listu podkreślili, że wolne sądy i wolni od politycznych rozkazów sędziowie to nadzieja na państwo prawa, zgodne z demokratycznymi i konstytucyjnymi standardami.

Sędzia Paweł Juszczyszyn delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrując 20 listopada apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Wkrótce po tym Juszczyszyn został odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego z sądu rejonowego.

W końcu listopada prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki wydał zarządzenie, na mocy którego – ze skutkiem natychmiastowym – na miesiąc zawiesił sędziego Juszczyszyna w wykonywaniu obowiązków. Zarządzenie to zostało przekazane Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zdecyduje, czy przedłuży okres zawieszenia, czy nie. Kilka godzin wcześniej, tego samego dnia rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab informował, że przeciwko sędziemu Juszczyszynowi wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Jego zdaniem, sędzia ten uchybił godności urzędu.

Działania te wywołały zdecydowany sprzeciw części środowiska sędziowskiego. Na początku grudnia w wielu miastach w kraju zorganizowano manifestacje w obronie sędziego Juszczyszyna.

W ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego podjęło uchwałę wzywającą do przywrócenia Juszczyszyna do pracy i wzywającą do rezygnacji z funkcji prezesa Nawackiego. Nawacki rezygnacji nie złożył. Z funkcji wiceprezesów sądu zrezygnowali dwaj inni sędziowie – Krzysztof Krygielski i Anna Szczepańska.

Jak podało w poniedziałek Biuro RPO, o wyjaśnienia w sprawie działań podjętych wobec sędziego Juszczyszyna Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba oraz prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego.

Przeczytaj także:

Wypłynęły wstrząsające informacje o Pawle Juszczyszynie. Sędzia: „to hejt”

Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski Łzy wzruszenia i wspólne fotografie. Juszczyszyn: Bez wolnych sądów nie będzie praworządnej Polski

Przeczytaj także

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Stylowe wnętrze jako proces – jak łączyć meble, światło i dodatki bez chaosu

Konsole, komody i witryny – meble drugiego planu, które robią różnicę.

Buty Bennon – co warto wiedzieć przed zakupem?

Na co zwrócić uwagę kupując buty robocze?

Jak urządzić salon, w którym naprawdę się żyje? Pięć błędów, które kosztują Twój komfort

Większość z nas automatycznie ustawia kanapę pod ścianą. Problem w tym, że często to rozwiązanie pozbawia salon przytulności i funkcjonalności.

Kormoran Kortowiady dla Braci Figo Fagot

Bracia Figo Fagot dzięki głosom publiczności wystąpią ponownie podczas Kortowiady 2026!

Magazyn, który pracuje za firmę – kiedy obsługa staje się przewagą

Obsługa magazynowa jako element strategii biznesowej.

Mszyce pod kontrolą – jak rozpoznać problem i skutecznie chronić rośliny

Mszyce to jeden z najbardziej problematycznych szkodników.

Ruszyła przedsprzedaż osiedla TEMPO. Nowy standard mieszkania w Olsztynie

To osiedle dla tych, którzy chcą mieszkać nowocześnie, bez konieczności rezygnowania z komfortu lub długich dojazdów.

Prawo jazdy i obowiązki kierowcy – o czym pamiętać przed wyjazdem na drogę?

Jakie są najważniejsze obowiązki kierowcy po odebraniu prawa jazdy?

Utylizacja dokumentów w warszawskiej branży transportowej

Dlaczego dokumenty z transportu wymagają szczególnej uwagi?

Kupno mównicy z pleksi czy wynajem? Co bardziej się opłaca

Kupno vs wynajem mównicy – porównanie kosztów i korzyści
reklama
reklama