4 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Do 7 stycznia nabór wniosków w programie „Senior plus”

WiadomościDo 7 stycznia nabór wniosków w programie "Senior plus"

Do 7 stycznia samorządy mogą składać wnioski w ramach programu „Senior plus” na 2020 rok – poinformował w poniedziałek wojewoda warmińsko-mazurski. W tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu w regionie powstaną trzy dzienne domy i 16 klubów seniora.

reklama

Wojewoda Artur Chojecki przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej w Olsztynie, że w kraju na realizację w przyszłym roku programu „Senior plus” rząd przeznaczył 80 mln zł. Przypomniał, że oferty można składać do 7 stycznia, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone 28 lutego. Zachęcał samorządy z regionu do skorzystania z tego programu.

„Polityka społeczna, wsparcie rodziny w jej wielopokoleniowym wymiarze to jedno z najważniejszych zadań rządu Prawa i Sprawiedliwości w ubiegłej i rozpoczętej nowej kadencji” – podkreślił Chojecki.

reklama

Podczas konferencji wojewoda przypomniał również, że 6 grudnia MRPiPS – w ramach rozszerzenia przyszłorocznej edycji programu „Maluch plus” – ogłosiło nabór wniosków skierowany do istniejących, niepublicznych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.

Według dyrektora wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Marcina Jastrzębskiego, w tym roku z programu „Senior Plus” dofinansowanie otrzymało 35 projektów z regionu, z czego 15 na utworzenie i wyposażenie placówek dla seniorów, a pozostałe na zapewnienie funkcjonowania takich placówek. Dzięki uzyskanemu wsparciu w wysokości ponad 3,9 mln zł na Warmii i Mazurach powstaną trzy nowe dzienne domy i 16 klubów seniora, łącznie na 307 miejsc.

reklama

Z danych służb wojewody warmińsko-mazurskiego wynika, że w latach 2015-2016 – gdy funkcjonował jeszcze program „Senior wigor” – powstało w regionie dziewięć dziennych domów dla seniorów. W latach 2017-2018 w województwie utworzono trzy dzienne domy i 16 klubów seniora na 367 miejsc.

W ramach programu „Senior plus” jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o pieniądze na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu seniora można otrzymać 300 tys. zł, a na klub – 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60 lat, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku – przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Kluby „Senior plus” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia