fbpx
20 C
Olsztyn
środa, 16 czerwca, 2021
reklama

Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem

reklama
Wyślij przez
0

Do olsztyńskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu narażenia na niebezpieczeństwo uczniów szkoły w Barczewie podczas pozorowanego ataku terrorystycznego. Dyrektorka, która bez uprzedzenia zorganizowała takie ćwiczenia, straciła stanowisko.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował w czwartek, że zawiadomienie w tej sprawie zostało przesłane drogą służbową do Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ. Zdecyduje ona, czy przeprowadzić najpierw postępowanie sprawdzające, czy wszcząć postępowanie przygotowawcze.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa narażenia życia i zdrowia uczniów Zespołu Szkół w Barczewie złożył burmistrz miasta Andrzej Maciejewski. Kilka dni wcześniej, po uzyskaniu opinii Kuratorium Oświaty, odwołał ze stanowiska dyrektorkę placówki.

reklama

Powodem było zorganizowanie przez nią w szkole w połowie listopada symulacji ataku terrorystycznego, o której nie uprzedziła uczniów, rodziców i większości nauczycieli. W pozorowanym ataku uczestniczyła grupa zamaskowanych osób, specjalizujących się w szkoleniach z samoobrony i militarnej wersji walki wręcz.

Pozorujący atak wyglądali „groźnie”, byli ubrani w stroje moro, twarze mieli zakryte kominiarkami. Byli uzbrojeni w atrapy broni palnej i używali w budynku petard hukowych. Według relacji rodziców, wielu uczniów było przerażonych i „doznało silnych przeżyć emocjonalnych”. Jeden z chłopców uciekł z budynku przez okno na parterze.

W ocenie władz miasta, była dyrektor szkoły wpuściła na teren placówki osoby postronne, które nie miały najprawdopodobniej przygotowania pedagogicznego i merytorycznego do przeprowadzania tego typu działań. Naraziła dzieci na niepotrzebny stres i odebrała im poczucie bezpieczeństwa.

„Pani dyrektor nie wykonała żadnych czynności, by zapewnić im stosowną pomoc oraz wyjaśnić, co tak naprawdę się wydarzyło i jaki jest cel prowadzonych działań. Przed próbnym atakiem terrorystycznym zabrakło pogadanek, filmów, odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz informacji, że będzie przeprowadzona symulacja ataku terrorystycznego” – napisał burmistrz w uzasadnieniu decyzji o odwołaniu dyrektorki ze stanowiska.

Jak powiedział zastępca burmistrza Barczewa Piotr Mostek, była dyrektor szkoły informowała co prawda urząd, że zostaną przeprowadzone ćwiczenia, ale nie podała szczegółów i nie uprzedziła, że do szkoły wejdzie zamaskowana grupa używająca środków pirotechnicznych. „Byliśmy przekonani, że to będą typowe ćwiczenia, takie jak np. ewakuacja na wypadek pożaru” – mówił.

Do Zespołu Szkół w Barczewie uczęszczają dzieci przedszkolne, uczniowie klas 1-8 i licealiści. Są wśród nich dzieci, które mają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, uczniowie ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera.

Po listopadowym zdarzeniu kontrolę w placówce przeprowadziło Kuratorium Oświaty w Olsztynie. „Mamy informacje, że część dzieci boi się chodzić do szkoły, mają jakieś stany lękowe. Dlatego wśród zaleceń w protokole pokontrolnym jest objęcie tych uczniów pomocą psychologiczno-pedagogiczną, żeby te traumatyczne przeżycia szybko i skutecznie zniwelować” – powiedział wicekurator Wojciech Cybulski.

Postępowanie wyjaśniające wobec byłej dyrektor szkoły wszczął rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie warmińsko-mazurskim. Ma zbadać, czy dopuściła się uchybienia godności zawodu lub obowiązkom nauczyciela. Gdyby to stwierdził, skieruje sprawę do komisji dyscyplinarnej.

Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

6 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


6 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze