fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 13 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem

Do olsztyńskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu narażenia na niebezpieczeństwo uczniów szkoły w Barczewie podczas pozorowanego ataku terrorystycznego. Dyrektorka, która bez uprzedzenia zorganizowała takie ćwiczenia, straciła stanowisko.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował w czwartek, że zawiadomienie w tej sprawie zostało przesłane drogą służbową do Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ. Zdecyduje ona, czy przeprowadzić najpierw postępowanie sprawdzające, czy wszcząć postępowanie przygotowawcze.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa narażenia życia i zdrowia uczniów Zespołu Szkół w Barczewie złożył burmistrz miasta Andrzej Maciejewski. Kilka dni wcześniej, po uzyskaniu opinii Kuratorium Oświaty, odwołał ze stanowiska dyrektorkę placówki.

Powodem było zorganizowanie przez nią w szkole w połowie listopada symulacji ataku terrorystycznego, o której nie uprzedziła uczniów, rodziców i większości nauczycieli. W pozorowanym ataku uczestniczyła grupa zamaskowanych osób, specjalizujących się w szkoleniach z samoobrony i militarnej wersji walki wręcz.

Pozorujący atak wyglądali „groźnie”, byli ubrani w stroje moro, twarze mieli zakryte kominiarkami. Byli uzbrojeni w atrapy broni palnej i używali w budynku petard hukowych. Według relacji rodziców, wielu uczniów było przerażonych i „doznało silnych przeżyć emocjonalnych”. Jeden z chłopców uciekł z budynku przez okno na parterze.

W ocenie władz miasta, była dyrektor szkoły wpuściła na teren placówki osoby postronne, które nie miały najprawdopodobniej przygotowania pedagogicznego i merytorycznego do przeprowadzania tego typu działań. Naraziła dzieci na niepotrzebny stres i odebrała im poczucie bezpieczeństwa.

„Pani dyrektor nie wykonała żadnych czynności, by zapewnić im stosowną pomoc oraz wyjaśnić, co tak naprawdę się wydarzyło i jaki jest cel prowadzonych działań. Przed próbnym atakiem terrorystycznym zabrakło pogadanek, filmów, odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz informacji, że będzie przeprowadzona symulacja ataku terrorystycznego” – napisał burmistrz w uzasadnieniu decyzji o odwołaniu dyrektorki ze stanowiska.

Jak powiedział zastępca burmistrza Barczewa Piotr Mostek, była dyrektor szkoły informowała co prawda urząd, że zostaną przeprowadzone ćwiczenia, ale nie podała szczegółów i nie uprzedziła, że do szkoły wejdzie zamaskowana grupa używająca środków pirotechnicznych. „Byliśmy przekonani, że to będą typowe ćwiczenia, takie jak np. ewakuacja na wypadek pożaru” – mówił.

Do Zespołu Szkół w Barczewie uczęszczają dzieci przedszkolne, uczniowie klas 1-8 i licealiści. Są wśród nich dzieci, które mają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, uczniowie ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera.

Po listopadowym zdarzeniu kontrolę w placówce przeprowadziło Kuratorium Oświaty w Olsztynie. „Mamy informacje, że część dzieci boi się chodzić do szkoły, mają jakieś stany lękowe. Dlatego wśród zaleceń w protokole pokontrolnym jest objęcie tych uczniów pomocą psychologiczno-pedagogiczną, żeby te traumatyczne przeżycia szybko i skutecznie zniwelować” – powiedział wicekurator Wojciech Cybulski.

Postępowanie wyjaśniające wobec byłej dyrektor szkoły wszczął rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie warmińsko-mazurskim. Ma zbadać, czy dopuściła się uchybienia godności zawodu lub obowiązkom nauczyciela. Gdyby to stwierdził, skieruje sprawę do komisji dyscyplinarnej.

Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem Prokuratura zbada symulację ataku terrorystycznego w szkole pod Olsztynem

ŹródłoPAP

6 KOMENTARZE

 1. A ja popieram Dyrektorkę.Terorysci tez nie informujå co planują.Dzieci w szkołach wiedzą, jak zachować sie podczas alarmu pożarowego ,ale nie mają zielonego pojęcia jak sie zachować na wypadek ataku terrorystycznego i /lub konieczności pozostania w klasach.Nie wierzycie? Zapytajcie swoje dzieci.

 2. Dyrektorka tej szkoły jest poważnie niepoważna. Ciekawe co by zrobiła jak by jakiś uczeń z obawy o swoje życie pozbawił życia któregoś „terrorysty”. Ja bym się krepował.
  Przyszli chętni do takich zabaw jako „terroryści” też powinni to brać pod uwagę.

  1
  1
 3. tylko tu nie chodzi o to czy cwiczenia powinny byc tylko o to jak zostaly zorganizowane… bez zapowiedzi, pogadanek, informacji do rodzicow… Co by bylo gdyby ktokolwiek z uczniow zadzwonil po policje? Co by sie stalo z tzw ‚pasjonatami militariow’ gdyby do akcji wkroczyli AT? Albo gdyby ktos zamiast z parteru wyskoczyl z pietra?

  2
  1
 4. Nie wiem co oni biorą, ale popłakałem się oglądając te zdjęcia 😀
  Przecież to pachnie na kilometr aferą medialną. I jeszcze taka szopka wśród dzieci 😀

 5. XXI wiek, islamu coraz więcej. Takie ćwiczenia powinny być powszechne! Niech ludzie oswajają się z zagrożeniem. Ponadto w szkołach powinny być powszechne i obowiązkowe ćwiczenia z obsługi broni i strzelania na strzelnicach – jak u ruskich.

  7
  5
  • A po przejściu badań psychologicznych zamiast bezsensownego biegania za piłką na wfie powinny być treningi krav magi, żeby praworządni obywatele potrafili się bronić. Po badaniach, żeby sebki i karynki dalej biegały za piłką i komuś krzywdy nie zrobiły.

   6
   2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Od 1 lipca 2020 można składać wnioski o dofinansowanie w Programie Priorytetowym „Moja Woda”. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...

Piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z czterech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...