fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 2 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Gigantyczna elektrociepłownia w Olsztynie za 3,5 mld zł będzie spalała śmieci z całego województwa

Wiadomości Gigantyczna elektrociepłownia w Olsztynie za 3,5 mld zł będzie spalała śmieci z...

Blisko 3,5 mld zł ma kosztować budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie wraz z jej prowadzeniem przez 25 lat. W czwartek spółka MPEC podpisała umowę z firmą Dobra Energia dla Olsztyna, która wybuduje instalację termiczną dla odpadów komunalnych wraz z ciepłownią szczytową.

Jak podkreśla Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olszynie, dzięki przedsięwzięciu nastąpi dywersyfikacja źródeł ciepła. Obecnie w 98 proc. paliwem dla ciepłowni miejskiej jest węgiel, a 2 proc. stanowią Odnawialne Źródła Energii (OZE). Natomiast w przyszłości dzięki nowej elektrociepłowni wsadem do kotła będzie w 36 proc. węgiel, w 30 proc. paliwo alternatywne pochodzące z przetworzonych odpadów komunalnych, w 30 proc. OZE oraz w 4 proc. – gaz.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział w czwartek, że „Olsztyn potrzebuje nowej elektrociepłowni i umowa z firmą +Dobra Energia dla Olsztyna+ stanowi zamknięcie bardzo ważnego etapu w pracy nad tym projektem, czyli wyboru partnera prywatnego”.

„Sądzę, że wiosną rozpoczną się pierwsze prace budowlane. To projekt o bardzo dużym zaawansowaniu technologicznym, dlatego – mam taką nadzieję – już niedługo będzie ekologiczną wizytówką Olsztyna” – dodał.

Nowa elektrociepłownia, która ma powstać przy ulicy Lubelskiej, pokryje około 30 procent zapotrzebowania miasta w ciepło.

Inwestycja to odpowiedź na problemy Olsztyna. Już wkrótce obecny partner prywatny – Michelin – przestanie dostarczać ciepło niemal połowie miasta. Stąd konieczność wybudowania nowego źródła ciepła. Firma Dobra Energia dla Olsztyna, która została wyłoniona w drodze procedury konkurencyjnej, będzie odpowiedzialna za wybudowanie instalacji oraz przez 25 lat będzie zarządzała obiektem.

MPEC przekonuje, że przedsięwzięcie ma szczególne znaczenie nie tylko dla Olsztyna, ale również całego województwa warmińsko-mazurskiego. Nowa instalacja zapewni mieszkańcom Olsztyna dostawy ciepła oraz rozwiąże problem zagospodarowania odpadów pochodzenia komunalnego, domykając tym samym system gospodarki odpadami w całym regionie Warmii i Mazur. Przyczyni się również do osiągnięcia celów UE w zakresie energii i ochrony środowiska.

Projekt pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o ok. 100 tys. ton rocznie. Dzięki jego realizacji spółka Dobra Energia dla Olsztyna będzie w stanie zaabsorbować co najmniej 173 mln dotacji z Unii Europejskie, a w trakcie trwania inwestycji zostanie stworzonych ok. 500 nowych miejsc pracy.

Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej ma się zakończyć do końca 2020 r., a w drugim etapie wybudowana zostanie elektrownia na paliwa alternatywne. Stanie się to – jak planują władze miasta – do 2022 roku.

Samorząd musiał podjąć decyzję o budowie nowej elektrociepłowni, po tym jak koncern Michelin w 2010 roku wypowiedział umowę na dostarczanie ciepła dla mieszkańców Olsztyna. Początkowo miało się to stać w 2015 roku. Po negocjacjach z władzami Olsztyna uzgodniono, że nastąpi to nie wcześniej niż w 2020 r. Obecnie mieszkańcy Olsztyna korzystają z ciepła produkowanego w 60 proc. przez miejską ciepłownię w Kortowie, pozostałą część produkuje ciepłownia należąca do fabryki opon Michelin.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

7 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


7 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

7
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x