23 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

CBA w olsztyńskim urzędzie! “Wyrządzone szkody w wielkich rozmiarach”

WiadomościCBA w olsztyńskim urzędzie! "Wyrządzone szkody w wielkich rozmiarach"

Budowa szerokopasmowego internetu na Warmii i Mazurach miała być szansą na rozwój jednego z najbiedniejszych zakątków nie tylko Polski, ale też Unii Europejskiej. Były huczne plany i zapowiedzi, a wyszło jak zwykle. Zostały niezapłacone faktury, sieć do końca nie powstała, a wszystkiemu przygląda się prokuratura. Co najgorsze nikt sobie nie ma nic do zarzucenia.

reklama

Projekt Sieci Szerokopasmowego Internetu Polski Wschodniej, był realizowany od 2008 roku i formalnie zakończył się 31 grudnia 2015 roku. A koszt inwestycji przekroczył już 327 milionów złotych. Na inwestycji mieli głównie skorzystać mieszkańcy i lokalne firmy telekomunikacyjne. – Założenie co do zasady było dobre. Duże firmy miały zbudować światłowodową sieć szkieletową, a małe lokalne firmy miały zając się budową tzw. „ostatniej mili” i później stać się lokalnym operatorem– zdradza nam jeden z operatorów, który pragnie zachować anonimowość. – Moja sieć jakoś jeszcze działa, ale ja jestem jeden z wyjątków, bo z tego co wiem na innych odcinkach zginęły z magistral urządzenia węzłowe, zniszczono awaryjne zasilania. Przy tym projekcie działo się wiele różnych dziwnych wydarzeń ze służbami specjalnymi w tle i lepiej głębiej w to nie wnikać – dodaje nasz rozmówca.

Mimo tak wielkiej inwestycji i związanych z nią problemów, nikt w sprawie nie ma sobie do zarzucenia. Urząd Marszałkowski w przesłanych Twojemu Kurierowi Olsztyńskiemu, odpowiedziach na zadane pytania, spłaszcza całą sprawę i odpowiada dziennikarzom nieprecyzyjnie próbując w naszej ocenie chronić swoich urzędników. Na zadane wprost pytanie o osoby odpowiedzialne za nadzór nad inwestycją ze strony urzędu marszałkowskiego, odpowiada że byli to…urzędnicy urzędu marszałkowskiego!
Te i inne zabiegi ze strony urzędników, mało się zdadzą, bo do akcji wkroczyli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Z tego co się dowiedział Twój Kurier Olsztyński, funkcjonariusze zbierają dowody w tej sprawie, zabezpieczają dokumenty i rozpytują osoby związane z inwestycją.

reklama

Jednak CBA, to nie jedyna instytucja żywo zainteresowana tym co się dzieje w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie.
Przy sprawie pracują też prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, którą zawiadomił jeden z wykonawców sieci, z którym Urząd Marszałkowski wypowiedział umowę. Mimo, że prokuratura pracuje od blisko 5 miesięcy, rzecznik prokuratury podobnie do urzędników Marszałka Gustawa Brzezina, jest bardzo „oszczędny” w wypowiedziach na temat tej sprawy. – Zawiadomienie dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie – informuje Krzysztof Stodolny, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. I dodaje – Zawiadomienie zostało złożone przez wiceprezesa zarządu spółki Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe sp. z o.o., w zakresie współpracy z w/w spółką i wyrządzenia przez to szkody Województwu Warmińsko-Mazurskiemu w wielkich rozmiarach, oraz w sprawie składania fałszywych zawiadomień o przestępstwach. Aktualnie trwa zbieranie materiału dowodowego i z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa, udzielenie innych informacji nie jest możliwe – kończy prokurator Stodolny.

Jeżeli prokuratorzy i CBA udowodnią urzędnikom zarzucane w zawiadomieniu przestępstwa, może grozić im za to nawet 10 lat wiezienia.
Do sprawy wrócimy.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

15 KOMENTARZY

15 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
deratyzator1
17 lipca 2020 00:20

mnie więcej by usatysfcjonowało nie te zdjęcie skuwania w kajdanki tej urzędniczki, co, uchwycona jej mina na widok wchodzących panów.

Obserwator
21 listopada 2019 09:56

Artykuł tendencyjny napisany chyba na zlecenie niektórych osób wymienianych w artykule a komentarze pożal się boże. Sami mądrale, którzy nigdy w życiu nic nie zrobili tylko czekaj aż im coś skapnie…manna z nieba.

Polecane