reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Nie żyje wybitny profesor. Z Olsztynem był związany przez 44 lata

WiadomościNie żyje wybitny profesor. Z Olsztynem był związany przez 44 lata

Wybitny naukowiec, był autorytetem dla studentów i naukowców.

Nie żyje ceniony profesor związany przez dziesięciolecia z olsztyńską uczelnią. Informację o jego śmierci przekazali współpracownicy i wychowankowie.

reklama

Profesor znany jako „Master”

Informację o śmierci prof. Andrzeja Martyniaka przekazali współpracownicy i wychowankowie z Katedry Ichtiologii i Akwakultury Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie.

Profesor przez ponad 40 lat współtworzył olsztyńską szkołę rybacką. W środowisku naukowym był cenionym specjalistą, a współpracownicy i studenci nazywali go „Masterem”. Zapamiętali go jako człowieka o ogromnej wiedzy, doświadczeniu, poczuciu humoru i charakterystycznym dystansie do siebie.

reklama

Z olsztyńską uczelnią związany przez 44 lata

Andrzej Martyniak ukończył studia rybackie w 1967 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę na olsztyńskiej uczelni, z którą pozostał związany przez ponad 44 lata.

Był świadkiem i współtwórcą rozwoju uczelni od czasów Wyższej Szkoły Rolniczej, przez Akademię Rolniczo-Techniczną, aż po Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

W trakcie kariery pełnił funkcję prodziekana do spraw nauki Wydziału Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego. Kierował także Katedrą Biologii i Hodowli Ryb, która obecnie funkcjonuje jako Katedra Ichtiologii i Akwakultury.

Ceniony specjalista w dziedzinie ichtiologii

Dorobek naukowy prof. Andrzeja Martyniaka obejmował gospodarkę rybacką jezior, ekologię i ochronę ichtiofauny, biomanipulację, biologię ryb oraz racjonalne użytkowanie zasobów wodnych.

Szczególne miejsce w jego pracy zajmowały badania nad wpływem kormorana czarnego na populacje ryb, ochroną rodzimych gatunków oraz restytucją cennych elementów ichtiofauny.

Naukę łączył z pracą ze studentami

Jedną z największych pasji profesora była praca ze studentami. Z dużym zaangażowaniem prowadził zajęcia terenowe, podczas których uczył obserwacji jezior, rzek i funkcjonujących w nich ekosystemów.

Przez wiele lat był również opiekunem Naukowego Koła Hydrobiologów i Rybaków. Organizował obozy naukowe, badania i wyjazdy terenowe, zachęcając studentów do samodzielnego myślenia i rozwijania zainteresowań naukowych.

Dla wielu jego wychowanków te doświadczenia stały się początkiem kariery związanej z nauką, rybactwem i ochroną środowiska.

Uroczystości pogrzebowe w Olsztynie

Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Martyniaka odbyły się w sobotę, 25 lipca 2026 roku, o godz. 10 w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba Apostoła przy ul. Stanisława Staszica 12 w Olsztynie.

Po mszy świętej nastąpiło odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Rodzinie i bliskim profesora przekazano wyrazy współczucia.

źródło: Katedra Ichtiologii i Akwakultury WBZ UWM Olsztyn

Tym żyje Olsztyn

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze

Zepsuła się drukarka? Sprawdź zanim zapłacisz za nową

Awaria drukarki w złym momencie potrafi zatrzymać pracę całego biura.

Jaką przyczepę jednoosiową wybrać do swoich potrzeb

Wybór odpowiedniej przyczepy jednoosiowej wymaga analizy kluczowych parametrów technicznych, które decydują o jej funkcjonalności i bezpieczeństwie.

Jakie oprogramowanie dla firmy produkcyjnej wybrać

Wybór odpowiedniego oprogramowania dla firm produkcyjnych jest kluczową decyzją, która wpływa na efektywność operacyjną i konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Cyna do lutowania w laskach – jak czytać oznaczenia LC i dobrać spoiwo do materiału

Laski lutownicze to jedna z najstarszych i jednocześnie najszerzej stosowanych form spoiwa do lutowania miękkiego.

Jak dobrać płytki do mieszkania w bloku? Praktyczny poradnik przed remontem

Wybór wykończenia podłóg i ścian w bloku wymaga balansu między estetyką a funkcjonalnością.

Produkcja krótkoseryjna: proszek, forma czy frezowanie

Produkcja krótkoseryjna to obszar, w którym najczęściej podejmuje się złą decyzję technologiczną.

Producent zasilaczy UPS ? na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy?

Wybór odpowiedniego producenta zasilaczy UPS jest kluczowy dla zapewnienia stabilności zasilania w wielu branżach.

Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna – kto powinien ją posiadać?

Sklep internetowy w wielu przypadkach może działać bez kasy fiskalnej, jednak ewidencjonowanie sprzedaży i wydawanie paragonów bywa konieczne.

Jak otworzyć salę zabaw w Olsztynie? Rodzice podpowiadają, na czym naprawdę warto się skupić

Pomysł na własną salę zabaw może wydawać się prosty: znaleźć odpowiedni lokal, zamontować konstrukcję, przygotować kilka stolików dla rodziców i otworzyć drzwi.

Gdzie najlepiej kupić samochód używany w Polsce

Nie istnieje idealne miejsce do zakupu samochodu używanego.

Festiwal Dmuchańców w Parku Centralnym. Pięć dni świetnej zabawy dla dzieci

Park Centralny opanują wielkie dmuchańce. Festiwal potrwa aż pięć dni!

Lody Bolero – dlaczego warto pielęgnować polskie marki z tradycją?

Lody Bolero od początku kojarzone są z charakterystyczną lodową kanapką zamkniętą pomiędzy chrupiącymi waflami.

Wakacje na Kaszubach? To jest to!

Wiele osób rozdziela wakacje w Polsce na Bałtyk i góry.
reklama
reklama