fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
środa, 19 Czerwiec, 2019
18.2 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Olsztynianie za elektrociepłownią

Strona główna Wiadomości Olsztynianie za elektrociepłownią
reklama

Badania pokazują, że zdecydowana większość mieszkańców stolicy regionu popiera projekt budowy nowego źródła ciepła. Planowana inwestycja ma wykorzystywać paliwo z przetworzonych odpadów komunalnych.

88 proc. olsztynian mówi „tak” dla budowy olsztyńskiej elektrociepłowni – wynika z badań przeprowadzonych przez KF Research dla MPEC Olsztyn. – Taki wynik bardzo nas cieszy i zachęca do dalszych wzmożonych prac nad realizacją nowej inwestycji – mówi Konrad Nowak, Prezes Zarządu MPEC Sp. z o.o. w Olsztynie. – Jest to dla nas duża motywacja do działania.

reklama

Skąd pomysł na miejską elektrociepłownię? Obecnie olsztynianie korzystają z ciepła dostarczanego przez ciepłownię w Kortowie oraz Michelin. Francuski gigant zapowiedział jednak zaprzestanie dostaw ciepła dla miasta. Na pewno nie nastąpi to przed 2017 rokiem, być może będziemy ogrzewani przez ciepłownię Michelina nieco dłużej. O tym, że stracimy zewnętrzne źródło ciepła, nie słyszała jednak ponad połowa osób biorących udział w ankiecie.

Problem dotyczy nas wszystkich – podkreśla Konrad Nowak. – To, że Michelin ograniczy dostawy ciepła obliguje nas do poszukiwania i tworzenia nowych źródeł, które zapewnią wszystkim mieszkańcom Olsztyna energię cieplną.

Takim źródłem ma być właśnie miejska elektrociepłownia. Będzie ona wykorzystywała energię z przetworzonych odpadów komunalnych, pochodzących z otwartego niedawno na Tracku Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Śmieci, które do niego trafią, będą poddane biologicznemu suszeniu i mechanicznie segregowane. Z nich zostanie uzyskane paliwo alternatywne (RDF). Tuż obok ZUOK-u, na działce przy ul. Lubelskiej, ma powstać elektrociepłownia, która będzie nim zasilana. Co ważne, dzięki wykorzystaniu  inwestycja byłaby również bardziej przyjazna dla środowiska dzięki redukcji emitowanych przez nią zanieczyszczeń. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 400 mln złotych, w tym 300 mln na budowę nowej elektrociepłowni i około 100 mln na modernizację ciepłowni Kortowo.

Więcej szczegółów dotyczących projektu mamy poznać do końca tego roku. – Trzy olsztyńskie pracownie architektoniczne zostały zaproszone do przygotowania koncepcji elektrociepłowni – komentuje Marta Bartoszewicz, rzecznik Urzędu Miasta Olsztyna. – Jeszcze w tym roku każdą z nich zaprezentujemy mieszkańcom i rozpoczniemy plebiscyt, w który będzie można głosować na jedną z nich.

reklama
reklama

2 KOMENTARZE

  1. To nie można było od razu zbudować spalarni odpadów z odzyskiem ciepła, tak jak robią to np. Szwedzi, Niemcy, Francuzi??? Zapłacimy za dwa zakłady: zakład wytwarzania paliwa alternatywnego i spalarnię tego paliwa. Można było taniej i prościej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

19CZE(CZE 19)20:30Capitalne Latino - BLUECapitano, Kapitańska 21

20CZE(CZE 20)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

20CZE18:00Warsztaty „Lampiony na letnie wieczory”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

20CZE20:00Stand- up Warmia / Tomek Kołecki & Jasiek BorkowskiNowy AnderGrant, ul.Kołobrzeska 32

20CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

21CZE08:00Kurs dronowy UAVO VLOS w OlsztynieCamFLY, ul. Władysława Trylińskiego 14

21CZE15:00FEST MUZA 2019MOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

21CZE(CZE 21)16:15LAMPA - I Warmiński Przegląd ImproKloszart, ul. Kurta Obitza 1

21CZE(CZE 21)17:00Pajama Party | OlsztynMasoneria, Kołłątaja 20

21CZE(CZE 21)18:00Dubowa (W)armia w natarciu!Skolity Jezioro, Jezioro Skolickie; Skolity

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X