Badania pokazują, że zdecydowana większość mieszkańców stolicy regionu popiera projekt budowy nowego źródła ciepła. Planowana inwestycja ma wykorzystywać paliwo z przetworzonych odpadów komunalnych.
88 proc. olsztynian mówi „tak” dla budowy olsztyńskiej elektrociepłowni – wynika z badań przeprowadzonych przez KF Research dla MPEC Olsztyn. – Taki wynik bardzo nas cieszy i zachęca do dalszych wzmożonych prac nad realizacją nowej inwestycji – mówi Konrad Nowak, Prezes Zarządu MPEC Sp. z o.o. w Olsztynie. – Jest to dla nas duża motywacja do działania.
Skąd pomysł na miejską elektrociepłownię? Obecnie olsztynianie korzystają z ciepła dostarczanego przez ciepłownię w Kortowie oraz Michelin. Francuski gigant zapowiedział jednak zaprzestanie dostaw ciepła dla miasta. Na pewno nie nastąpi to przed 2017 rokiem, być może będziemy ogrzewani przez ciepłownię Michelina nieco dłużej. O tym, że stracimy zewnętrzne źródło ciepła, nie słyszała jednak ponad połowa osób biorących udział w ankiecie.
– Problem dotyczy nas wszystkich – podkreśla Konrad Nowak. – To, że Michelin ograniczy dostawy ciepła obliguje nas do poszukiwania i tworzenia nowych źródeł, które zapewnią wszystkim mieszkańcom Olsztyna energię cieplną.
Takim źródłem ma być właśnie miejska elektrociepłownia. Będzie ona wykorzystywała energię z przetworzonych odpadów komunalnych, pochodzących z otwartego niedawno na Tracku Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Śmieci, które do niego trafią, będą poddane biologicznemu suszeniu i mechanicznie segregowane. Z nich zostanie uzyskane paliwo alternatywne (RDF). Tuż obok ZUOK-u, na działce przy ul. Lubelskiej, ma powstać elektrociepłownia, która będzie nim zasilana. Co ważne, dzięki wykorzystaniu inwestycja byłaby również bardziej przyjazna dla środowiska dzięki redukcji emitowanych przez nią zanieczyszczeń. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 400 mln złotych, w tym 300 mln na budowę nowej elektrociepłowni i około 100 mln na modernizację ciepłowni Kortowo.
Więcej szczegółów dotyczących projektu mamy poznać do końca tego roku. – Trzy olsztyńskie pracownie architektoniczne zostały zaproszone do przygotowania koncepcji elektrociepłowni – komentuje Marta Bartoszewicz, rzecznik Urzędu Miasta Olsztyna. – Jeszcze w tym roku każdą z nich zaprezentujemy mieszkańcom i rozpoczniemy plebiscyt, w który będzie można głosować na jedną z nich.
To nie można było od razu zbudować spalarni odpadów z odzyskiem ciepła, tak jak robią to np. Szwedzi, Niemcy, Francuzi??? Zapłacimy za dwa zakłady: zakład wytwarzania paliwa alternatywnego i spalarnię tego paliwa. Można było taniej i prościej.
Niech Stadion zbudują tu 100% Olsztynian mówi tak