27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Dodatkowe pieniądze na zabytkowe nagrobki

OlsztynDodatkowe pieniądze na zabytkowe nagrobki

Około 17 tysięcy złotych – tyle udało się uzbierać wolontariuszom, którzy w czasie Święta Zmarłych kwestowali na olsztyńskich nekropoliach. Pieniądze na odnowę starych grobów zbierane były w tym roku po raz trzynasty.

reklama

Kwesta organizowana 1 listopada w Olsztynie to już tradycja. Każdego roku na terenie cmentarzy można spotkać wolontariuszy zaangażowanych w ratowanie zabytkowych nagrobków z regionu. W minioną niedzielę odwiedzający cmentarze św. Józefa, św. Jakuba, przy ul. Poprzecznej i w Dywitach wrzucili do puszek niemal 17,2 tys. złotych.

Na terenie olsztyńskich nekropolii pieniądze zbierało ponad 50 osób. Wśród nich nie zabrakło artystów, dziennikarzy, polityków i samorządowców – informuje Urząd Miasta Olsztyna. – Kolejny raz w zbiórce wziął udział prezydent Piotr Grzymowicz. W akcji wzięli udział także radni Nelly Antosz, Zbigniew Dąbkowski, Mirosław Gornowicz i Marian Zdunek.

reklama

Pierwsza kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy odbyła się w 2003 roku. W ciągu trzynastu edycji dzięki staraniom Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach udało się zebrać niemal 270 tys. złotych. Dzięki tym pieniądzom, a także finansowemu wsparciu olsztyńskiego samorządu, odnowiono około 300 nagrobków oraz krzyże i ogrodzenia w zabytkowych nekropoliach naszego miasta.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane