18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Profesor Wojciech Maksymowicz “jedynką” PiS w Olsztynie

WiadomościProfesor Wojciech Maksymowicz "jedynką" PiS w Olsztynie

Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach, prezes PiS Jarosław Kaczyński w Warszawie, wicepremier Jacek Sasin w Chełmie, wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński w Łodzi, szef KPRM Michał Dworczyk w Wałbrzychu – “jedynkami” list Prawa i Sprawiedliwości na jesienne wybory do Sejmu.

reklama

Prezes PiS, który przedstawił listę “jedynek” w 41 okręgach podkreślił, że zmiany na pierwszych miejscach – w porównaniu do poprzednich wyborów – są “daleko idące” i wiążą się m.in. z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kaczyński zaznaczył, że wśród kandydatów znajdują się też młodzi politycy PiS.

“Mamy i zmianę i kontynuację – mamy +jedynki+, które w naszym przekonaniu będą mogły w sposób właściwy wykonywać swoje zadanie, a tym zadaniem jest szczególne zaangażowanie, jeśli chodzi o wybory i szczególnie intensywna reprezentacja tego wszystkiego, co będzie prezentowało w trakcie wyborów PiS” – mówił prezes partii.

reklama

Kaczyński zaprosił także na pierwszy piknik wyborczy PiS, który odbędzie się w niedzielę w gminie Gózd, w okolicach Radomia.

Prezes PiS będzie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach. W okręgu podwarszawskim “jedynką” został szef MON Mariusz Błaszczak. W Legnicy “jedynkę” ma wiceprezes ugrupowania Adam Lipiński. W Wałbrzychu liderem jest szef KPRM Michał Dworczyk, we Wrocławiu na czele listy znalazła się posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka, a w Bydgoszczy – poseł Tomasz Latos.

W Toruniu na czele listy jest minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, a w Lublinie – wiceszef MSWiA Sylwester Tułajew. Listę PiS w Chełmie otwiera wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, a w Zielonej Górze – poseł Marek Ast.

reklama

W Łodzi “jedynką” został wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński, a w Piotrkowie Trybunalskim – wiceprezes PiS, b. szef MON Antoni Macierewicz.

W Sieradzu “jedynkę” ma posłanka Joanna Lichocka, w Chrzanowie – b. rzecznik rządu w gabinecie Beaty Szydło – Rafał Bochenek. W Krakowie “jedynka” przypadła posłance Małgorzacie Wassermann, w Nowym Sączu – posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi. W Tarnowie z pierwszego miejsca wystartuje radna Anna Pieczarka.

W Płocku na pierwszym miejscu znalazł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, w Radomiu – szef gabinetu premiera Marek Suski, a w Siedlcach – minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W Opolu z pierwszego miejsca wystartuje wicewojewoda Violetta Porowska. W Krośnie – marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Liderem w Rzeszowie jest szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. W Białymstoku “jedynką” został minister edukacji Dariusz Piontkowski, w Gdańsku wiceminister kultury Jarosław Sellin, w Gdyni poseł Marcin Horała, a w Bielsko-Białej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Liderem listy w Częstochowie został wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, w Gliwicach szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, a Rybniku na czele listy jest b. europoseł Bolesław Piecha. W Sosnowcu “jedynkę” ma posłanka Ewa Malik, w Kielcach szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w Elblągu poseł Leonard Krasulski, w Olsztynie Wojciech Maksymowicz, w Kaliszu poseł Jan Dziedziczak.

W Koninie lideruje wojewoda Zbigniew Hoffmann, w Pile – Krzysztof Czarnecki, w Poznaniu minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, w Koszalinie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, a w Szczecinie minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

Na briefingu po zaprezentowaniu “jedynek” rzeczniczka partii Anita Czerwińska, powiedziała że PiS będzie teraz opracowywało propozycje programowe po konwencji, która odbyła się w Katowicach. Zaznaczyła, że póki co PiS ma gotowe “jedynki”, a całe listy wyborcze będą gotowe “niebawem”. “Będziemy niebawem informować o kolejnych miejscach na listach” – dodała.

“Pierwsze miejsca są dla osób, które ciężko pracują i których prace doceniamy” – zaznaczyła.

Zastępca rzecznika partii Radosław Fogiel pytany o to, dlaczego premier Mateusz Morawiecki będzie kandydował z Katowic, odpowiedział, że taka była decyzja kierownictwa partii. “To jest taki sam dobry okręg, jak pozostałych czterdzieści, zwłaszcza dla premiera, który jest premierem całej Polski” – mówił.

Fogiel podkreślił, że o ewentualnych urlopach premiera oraz ministrów jego rządu na czas kampanii będą jeszcze prowadzone rozmowy w gronie kierownictwa partii po ogłoszeniu przez prezydenta daty wyborów.

Pytany o to, dlaczego wśród “jedynek” zabrakło lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina, odpowiedział, że Gowin będzie miał “właściwe miejsce”.

“Nie chcemy jeszcze wszystkich kart odkrywać. To będzie ogłoszone w odpowiednim momencie” – zapowiedział zastępca rzecznika PiS.

Fogiel pytany, skąd tak duża liczba “debiutantów” wśród “jedynek” stwierdził, że partia doszła do wniosku o potrzebie “świeżej krwi”, a poza tym część doświadczonych polityków PiS uzyskało mandaty europosłów w wyborach do PE.

Niedzielny piknik w gminie Gózd z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – jak wynika z informacji uzyskanych w sztabie wyborczym – ma zainaugurować przedwyborczy objazd polityków partii po Polsce.

W ostatni weekend w Katowicach odbyła się konwencja programowa PiS i Zjednoczonej Prawicy “Myśląc: Polska”. Jej efektem – jak zapowiadali politycy PiS – ma być przygotowanie założeń programowych przed wyborami parlamentarnymi. W trakcie konwencji odbyło się kilkanaście sesji plenarnych z udziałem szefów poszczególnych resortów oraz kilkadziesiąt paneli eksperckich. Głos zabierali również prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie partii koalicyjnych: Solidarnej Polski – Zbigniew Ziobro i Porozumienia – Jarosław Gowin.

W ubiegłym tygodniu – jak wynika z informacji – politycy PiS rozpoczęli już pisanie programu na jesienne wybory parlamentarne. Program ma być gotowy na przełomie sierpnia i września, przed rozpoczęciem kampanii i inaugurującą ją konwencją wyborczą.

Ponadto z poszczególnych okręgów spłynęły już propozycje pełnych list wyborczych, które będą analizowane przez komitet polityczny PiS w przyszłym tygodniu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane