Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
niedziela, 18 Sierpień, 2019
17.5 C
Olsztyn

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Olsztyński klub dowiezie was na imprezę… limuzyną

O olsztyńskiej starówce zrobiło się głośno! Kasia, Zosia, Marcin, czy Michał. Nikt nie zna imienia nowej gwiazdy... … bo nową gwiazdą może być każdy. Dzięki...

Zadbaj o słuch z olsztyńską firmą Auris

Z naukowego punktu widzenia jest to zmysł umożliwiający nam odbieranie fal dźwiękowych. Ułatwia nam komunikację, ułatwia poznanie otoczenia. Pozwala usłyszeć nadjeżdżające auto na ulicy,...

sierpień, 2019

27SIE19:3021:00Spotkanie przy kawieStary Zaułek

Pokaż więcej wydarzeń

„Nie chcę go mieć w Kościele”. Ksiądz odmówił mszy za zmarłego geja spod Olsztyna?

reklama

Jak podaje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych proboszcz parafii św. Wojciecha w Mrągowie odmówił mszy za zmarłego 27-letniego Dariusza, byłego ministranta. Powodem miała być jego orientacja seksualna. Rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej zaprzecza i twierdzi, że pogrzeb odbył się normalnie. 

reklama

Wszystko zaczęło się od wpisu na Facebooku zamieszczonego w poniedziałek (24.06): – Rodzina Dariusza po jego śmierci usłyszała słowa „Nie chcę go mieć w Kościele” wypowiedziane przez księdza proboszcza parafii św Wojciecha. Dariusz od najmłodszych lat regularnie uczęszczał do kościoła i większość swojego życia poświecił Bogu i kościołowi służąc jako ministrant w tej parafii. Po jego śmierci rodzina nie może po modlić się za niego w Kościele ponieważ Dariusz był gejem. Ja pisze rozżalony Michał Wasiak na stronie Spotted Mrągowo: – Ksiądz proboszcz tej parafii nie wziął pod uwagę lat które Dariusz poświecił kościołowi nie wziął pod uwagę tego ze Dariusz nigdy nie zrobił nic złego
Ksiądz proboszcz parafii św Wojciecha wziął pod uwagę tylko i wyłącznie to ze mężczyzna był gejem.(…) Przykro mi bardzo z tego powodu dla tego chciałbym aby wszyscy wierzący po modlili się za niego do Boga nie do księdza.

Wpis wywołał prawdziwą burzę w internecie.

Do sprawy odniosły się też organizatorki Olsztyńskiego Marszu Równości. Okazuje się, że zmarły chłopak pomagał w organizacji parady: – Z przykrością przyjęłyśmy informację o śmierci Dariusza (…), naszego kolegi, który wziął czynny udział w pomocy podczas organizacji Pierwszego Olsztyńskiego Marszu Równości. Bardzo współczujemy rodzinie i prosimy o przyjęcie naszych kondolencji. Złości nas zachowanie proboszcza parafii, do której należał Dariusz. Darek czynnie uczestniczył w życiu kościoła, jednak po śmierci okazało się, że jego orientacja seksualna jest powodem, dla którego ksiądz nie dopuścił rodziny do pożegnania się z synem zgodnie z ich wolą. Wbrew panującym stereotypom na temat osób LGBT+ wiele i wielu z nich jest wierząca. Solidaryzujmy się w tak smutnych chwilach.

Udało nam się skontaktować z osobą która znała zmarłego mężczyznę. Bardzo dobrze wspomina Darka: – Od dłuższego czasu miał problemy z sercem. Zmarł w niedzielę w szpitalu w Olsztynie. Porządny i miły. Nigdy nie robił problemów. Był naprawdę dobrym człowiekiem. Według naszego rozmówcy również matka zmarłego potwierdziła, że ksiądz nie chciał zrobić mszy.

Jak się okazuje proboszcz poszedł jednak po rozum do głowy i wczoraj zdecydował, że odprawi nabożeństwo. Dziś (26.06) w Mrągowie odbyła się msza oraz pogrzeb. Informacje potwierdziliśmy u rzecznika Kurii Archidiecezji Warmińskiej: – W Mrągowie odbyło się dziś wszystko zgodnie z prawem kanonicznym, czyli tak jak powinno być. Ks. kan. Marcin Sawicki dodaje: – Nie jest prawdą, że tej osobie odmówiono pogrzebu. Trudno mi jest się odnieść do słów proboszcza, bo nikt oficjalnie do nas tego nie zgłosił. Informacja pochodzi z wpisu na mediach społecznościowych. 

reklama
reklama

12 KOMENTARZE

 1. Nie ma to jak dzisiejszy ateista. Na głos woła, że jest ateistą, wyśmiewa Boga a święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc obchodzi. Sama znam kilka takich osób i śmiać mi się z nich chce!!!

  1
  4
 2. To, że ksiądz nie zgodził się na mszę w kościele nie oznacza, że odmówił mszy pogrzebowej. Taka miała się odbyć na początku w kaplicy. Wiele osób w komentarzach pluje jadem, a nie wie co się stało, rodzina widać też nie bardzo rozumiała, a TO JEST różnica.

  Co do księdza to nie powinien odmawiać mszy pogrzebowej w kościele, jeśli chodzi tylko o orientację chłopaka. Jeśli był gejem „aktywnie” to miał prawo odmówić i nie chodzi tu o osądzanie czy będzie zbawiony czy nie, bo tylko Bóg może to zrobić, ale zwykłą uczciwość – w kościele też są pewne zasady (komu można odmówić mszy pogrzebowej).

  2
  2
 3. Sluzyl do mszy i to księdzu nie przeszkadzalo. Wykorzystują dzieci w kościołach tworzą pedofile i to jest dobrze.!!!!! Doprowadza do tego ze ludzie przestaną chodzić do kościoła tak jak już przestają. Kogo wtedy obwinia? Bóg jest wszędzie i modlitwy wysłucha nie trzeba chodzić do kościoła. Współczuję tej rodzinie, rodzicom .To nie jego wina i rodziców ze taki się urodził. To nie jest grzech ale zapewne jest grzechem ciężkim jak ksiądz splodzi kobiecie dziecko lub molestuje dzieci .Szok!!!To się w głowie nie mieści.

  7
  3
  • Problemem w Polsce jest raczej trzepanie mózgów podatnych na manipulację 🙂 zastanów się czemu nei ma filmu o pedofilach w branzy artystycznej – tam jest ich przeciez znacznie wiecej i chronią się nawzajem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

sierpień, 2019

17SIE(SIE 17)22:00Ciężko Jest Lekko Techno / Olsztyn / lista FB cała noc*Pijana Czapla, ul. Górna 1

18SIE10:00Wyścigi 1/4mili Olsztyn-King of Poland&MintEvents Game of StanceLotnisko Olsztyn-Dajtki

18SIE12:00Otwarcie Shisha Baru Na Plaży MiejskiejShisha Bar Plaża Miejska, Kapitańska 7

18SIE13:00Olsztyn Bubble DayPlaża Miejska Olsztyn, Plaża Miejska

18SIE(SIE 18)13:30Gramy dla Marka - Pokonać Raka Złośliwca - koncert charytatywnyOlsztyn

18SIE19:00Kociokwik #1 Lonely Grave//RivieraOlsztyn

18SIE20:00XLI Olsztyńskie Koncerty OrganoweOlsztyn, Katedra Św Jakuba

18SIE(SIE 18)21:00Karaoke Z Shishą | Hookah ClubHookah club, ul. Hugona Kołłątaja 1

19SIE(SIE 19)10:00Autobus Kultury na Jarotach

19SIE12:00Otwarcie Shisha Baru Na Plaży MiejskiejShisha Bar Plaża Miejska, Kapitańska 7

reklama

Konkurs

Warte uwagi

Olsztyński klub dowiezie was na imprezę… limuzyną

O olsztyńskiej starówce zrobiło się głośno! Kasia, Zosia, Marcin, czy Michał. Nikt nie zna imienia nowej gwiazdy... … bo nową gwiazdą może być każdy. Dzięki...

Zadbaj o słuch z olsztyńską firmą Auris

Z naukowego punktu widzenia jest to zmysł umożliwiający nam odbieranie fal dźwiękowych. Ułatwia nam komunikację, ułatwia poznanie otoczenia. Pozwala usłyszeć nadjeżdżające auto na ulicy,...

RABATOL.PL

X