fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
czwartek, 20 Czerwiec, 2019
21 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Olsztyn: Kajakarze spadli z wodospadu „Niagara” na Łynie. Prawie utonęli

Strona główna Wiadomości Olsztyn: Kajakarze spadli z wodospadu "Niagara" na Łynie. Prawie utonęli
reklama

Dwoje kajakarzy płynących w poniedziałek (10.06) rzeką Łyną w Olsztynie nie zachowało szczególnej ostrożności i zamiast przenieść kajak lądem, popłynęło dalej, po czym spadli z wysokiego progu, zwanego wodospadem Niagara. Tylko dzięki pomocy przechodniów turyści zdołali się wydostać z wody.

Do zdarzenia doszło około południa przy ulicy Nowowiejskiego na Łynie, która przepływa przez Olsztyn. Latem rzeka stanowi atrakcję, dlatego licznie spływają nią kajakarze. W parku Podzamcze muszą przed betonowym progiem, zwanym potocznie wodospadem Niagara, spłynąć do brzegu rzeki i przenieść kajak lądem aż do miejsca, gdzie bezpiecznie mogą popłynąć dalej.

reklama

Dwoje starszych ludzi, płynąc w pojedynczym kajaku, nie zrobiło tego, ale popłynęło dalej, po czym spadli z wysokiego progu wodnego. Powypadali z kajaka i nie mogli się wydostać na brzeg, ponieważ woda w tym miejscu tworzy wir. Tylko dzięki przypadkowym przechodniom turyści zdołali wyjść z wody. Nie mieli na sobie kapoków.

Przewodnik kajakowy Milan Rzepkowski powiedział, że „wodospad” jest bardzo niebezpiecznym miejscem, ponieważ został wyprofilowany w nurcie rzeki, by kruszyć krę zimą. „Można sobie tylko wyobrazić, z jaką siłą woda w tym miejscu spada i co się może stać, gdy kajak z ludźmi spadnie z tego betonowego progu. Obraca kajakiem i ludźmi jak w pralce podczas wirowania”- wyjaśnił.

Przed przeszkodą stoi znak żeglugowy – czerwono-biało-czerwony – informujący, że za nim jest zakaz pływania, dlatego po lewej stronie rzeki są łapacze, czyli drewniane konstrukcje służące do tego, by kajakarz wysiadł na brzeg i przeniósł kajak lądem.

„Gdy organizuję jako przewodnik kajakowy spływy, to moim obowiązkiem jest poinstruować uczestników spływu o wszelkich przeszkodach na trasie. Przewodnik płynie także przed kajakarzami jako pierwszy i w czasie spływu instruuje o dalszej trasie. Wypożyczalnie natomiast czasami nie informują o trasie, przekazują jedynie kajak turyście. Kajakarze muszą mieć kapoki w kajaku, ale nie mają obowiązku na wodzie zakładania kapoka” – podkreślił.

Rzepkowski przypomniał, że w tym samym miejscu na Łynie zdarzyło się już kilka wypadków. „Znam podobny przypadek, że kajakarz spadł z wodospadu. Tylko dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu zdołał wydostać się z wiru wody. Skończyło się dla niego złamaniem nogi. Inny mężczyzna chciał wyciągnąć piłkę, która wpadła w tym miejscu do wody. Nie przewidując jednak siły wody, zaczął się topić, stracił przytomności i trafił do szpitala” – opowiedział przewodnik.

„Nie chcę zniechęcać kajakarzy. Szlak generalnie jest bezpieczny, ale należy zapoznać się z trasą przed rozpoczęciem spływu i patrzeć na znaki” – zaapelował Milan Rzepkowski.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

20CZE(CZE 20)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

20CZE18:00Warsztaty „Lampiony na letnie wieczory”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

20CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

20CZE20:00Stand- up Warmia / Tomek Kołecki & Jasiek BorkowskiNowy AnderGrant, ul.Kołobrzeska 32

21CZE08:00Kurs dronowy UAVO VLOS w OlsztynieCamFLY, ul. Władysława Trylińskiego 14

21CZE15:00FEST MUZA 2019MOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

21CZE(CZE 21)16:15LAMPA - I Warmiński Przegląd ImproKloszart, ul. Kurta Obitza 1

21CZE(CZE 21)17:00Pajama Party | OlsztynMasoneria, Kołłątaja 20

21CZE(CZE 21)18:00Dubowa (W)armia w natarciu!Skolity Jezioro, Jezioro Skolickie; Skolity

21CZE20:00Sierść w Galerii DOBRO / 21.06Galeria DOBRO, Stare Miasto 24/25

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X