-8 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Autobus kultury latem odwiedzi olsztyńskie osiedla

WiadomościAutobus kultury latem odwiedzi olsztyńskie osiedla

Miejski Ośrodek Kultury (MOK) w Olsztynie przerobił stary autobus na ruchome centrum kultury. Latem pojazd, zwany autobusem kultury, będzie odwiedzał olsztyńskie osiedla. W autobusie będą się odbywały warsztaty i projekcje filmów.

reklama

Autobus kultury jest pomalowany na żółto i z każdej strony oklejony utrzymanymi w komiksowej stylistyce naklejkami. Ze środka pojazdu wymontowano większość siedzeń, a podłogę oklejono w biało-czarną szachownicę i poukładano na niej różowe poduchy. W autobusie zamontowano ekran i rzutnik, dzięki czemu można będzie w środku oglądać filmy i wyświetlać obrazy. Na dachu autobusu są głośniki. Przez lipiec i sierpień ten kolorowy wóz ma odwiedzać kolejne olsztyńskie dzielnice, by integrować mieszkańców i uatrakcyjnić dzieciom wakacje w mieście. Najpierw autobus zaparkuje na Podzamczu, potem odwiedzi m.in. Podgrodzie, Zatorze, Pojezierze, jako ostatnia będzie go gościła dzielnica Dajtki. W każdej okolicy autobus będzie parkował i animował działania kulturalne przez tydzień.

Spotkanie autorskie Zdzisława Piaskowskiego przyciągnęło tłumy

„Zaplanowaliśmy warsztaty teatralne, fotograficzne, czy muzyczne” – przyznała podczas prezentacji autobusu Patrycja Bałabańska z Miejskiego Ośrodka Kultury. Instruktorzy i animatorzy kultury będą też zapraszać do malowania w plenerze, potańcówek oraz tworzenia małych ogródków.

reklama

„Mamy nadzieję, że mieszkańcy Olsztyna skorzystają z oferty, która do nich przyjedzie” – dodała Bałabańska.

Olsztyński autobus kultury jest pierwszym tego typu w kraju. „Pomysł, by stworzyć ruchome centrum kultury pojawił się na przełomie roku. Ostro trzeba było pracować, żeby zdążyć do wakacji z urzeczywistnieniem tego pomysłu” – powiedziała Bałabańska.

reklama

Autobusu, który nadawałby się do tego celu. Bałabańska poszukiwała przez blisko trzy miesiące. Pomagał jej w tym pracownik olsztyńskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, który służył doradztwem technicznym. Autosan H9, który kupił MOK, do niedawna jeździł w okolicach Lidzbarka Warmińskiego.

Ruszyły prace nad budową nowego Centrum Kultury i Edukacji pod Olsztynem

Pracownicy MOK z niebiesko-szarego pojazdu sami zrobili kolorowe centrum kultury. „W picowaniu pojazdu przez tydzień wsparli nas uczniowie +samochodówki+, którzy zajęli się nim na praktycznej nauce zawodu. Bardzo za tę pomoc dziękujemy” – powiedziała Bałabańska.

Pracownicy MOK mają nadzieję, że autobus kultury spodoba się mieszkańcom Olsztyna, że potraktują go jako wspólną własność i chętnie będą korzystać z oferty nowego centrum kultury.

Autobus kultury latem odwiedzi olsztyńskie osiedla
Autor zdjęcia: MOK
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Ruszyły prace nad budową nowego Centrum Kultury i Edukacji pod Olsztynem
III Olsztyński Marsz Równości przejdzie ulicami Olsztyna