Miejski Ośrodek Kultury (MOK) w Olsztynie przerobił stary autobus na ruchome centrum kultury. Latem pojazd, zwany autobusem kultury, będzie odwiedzał olsztyńskie osiedla. W autobusie będą się odbywały warsztaty i projekcje filmów.
Autobus kultury jest pomalowany na żółto i z każdej strony oklejony utrzymanymi w komiksowej stylistyce naklejkami. Ze środka pojazdu wymontowano większość siedzeń, a podłogę oklejono w biało-czarną szachownicę i poukładano na niej różowe poduchy. W autobusie zamontowano ekran i rzutnik, dzięki czemu można będzie w środku oglądać filmy i wyświetlać obrazy. Na dachu autobusu są głośniki. Przez lipiec i sierpień ten kolorowy wóz ma odwiedzać kolejne olsztyńskie dzielnice, by integrować mieszkańców i uatrakcyjnić dzieciom wakacje w mieście. Najpierw autobus zaparkuje na Podzamczu, potem odwiedzi m.in. Podgrodzie, Zatorze, Pojezierze, jako ostatnia będzie go gościła dzielnica Dajtki. W każdej okolicy autobus będzie parkował i animował działania kulturalne przez tydzień.
„Zaplanowaliśmy warsztaty teatralne, fotograficzne, czy muzyczne” – przyznała podczas prezentacji autobusu Patrycja Bałabańska z Miejskiego Ośrodka Kultury. Instruktorzy i animatorzy kultury będą też zapraszać do malowania w plenerze, potańcówek oraz tworzenia małych ogródków.
„Mamy nadzieję, że mieszkańcy Olsztyna skorzystają z oferty, która do nich przyjedzie” – dodała Bałabańska.
Olsztyński autobus kultury jest pierwszym tego typu w kraju. „Pomysł, by stworzyć ruchome centrum kultury pojawił się na przełomie roku. Ostro trzeba było pracować, żeby zdążyć do wakacji z urzeczywistnieniem tego pomysłu” – powiedziała Bałabańska.
Autobusu, który nadawałby się do tego celu. Bałabańska poszukiwała przez blisko trzy miesiące. Pomagał jej w tym pracownik olsztyńskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, który służył doradztwem technicznym. Autosan H9, który kupił MOK, do niedawna jeździł w okolicach Lidzbarka Warmińskiego.
Pracownicy MOK z niebiesko-szarego pojazdu sami zrobili kolorowe centrum kultury. „W picowaniu pojazdu przez tydzień wsparli nas uczniowie +samochodówki+, którzy zajęli się nim na praktycznej nauce zawodu. Bardzo za tę pomoc dziękujemy” – powiedziała Bałabańska.
Pracownicy MOK mają nadzieję, że autobus kultury spodoba się mieszkańcom Olsztyna, że potraktują go jako wspólną własność i chętnie będą korzystać z oferty nowego centrum kultury.