fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Policjanci gotowi do akcji “Znicz”. Sprawdź zmiany w ruchu w Olsztynie

OlsztynPolicjanci gotowi do akcji "Znicz". Sprawdź zmiany w ruchu w Olsztynie

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to dla wielu z nas nie tylko rodzinne spotkania i dzień zadumy, ale także i podróże, często wiążące się z pokonaniem setek kilometrów. Ci olsztynianie, którzy nie będą wyjeżdżać poza miasto, również będą musieli być bardziej uważni na drogach przede wszystkim ze względu na duże natężenie ruchu w pobliżu miejskich nekropolii. O tym, jak zmieni się organizacja ruchu przy okazji Święta Zmarłych oraz jak bezpiecznie dotrzeć do grobów naszych bliskich informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztyna. 

reklama

Od najbliższego piątku (30 października) do poniedziałku (2 listopada) na  głównych  trasach województwa, drogach dojazdowych do miast, w okolicach wszystkich cmentarzy policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy będą dbali o bezpieczeństwo użytkowników dróg. Funkcjonariusze  pomogą wszystkim bezpiecznie spędzić ten szczególny czas. Pokierują ruchem, rozładują tworzące się zatory drogowe, pomogą, poinformują, zadbają o to, by na drogach naszego województwa było bezpiecznie.

Policjanci będą reagować na wszelkie naruszenia ruchu drogowego. Szczególnie skupią się na przekraczaniu dozwolonej prędkości oraz niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Takie zachowania jak nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, utrudnianie lub tamowanie ruchu, niestosowanie się do obowiązku korzystania z urządzeń brd przez kierowców i pasażerów, kierowanie pojazdem bez włączonych świateł mijania lub do jazdy dziennej czy przewożenie większej niż dopuszczalna liczby osób w pojazdach mogą  być przyczyną wielu zdarzeń drogowych. Policjanci wyciągną konsekwencje za łamanie przepisów prawa. Będą kontrolować stan trzeźwości użytkowników ruchu oraz przyjrzą się relacjom kierowca – pieszy.

reklama

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu?

W tym czasie policjanci jak co roku proszą kierowców o zwiększoną uwagę, koncentrację, ostrożność oraz rozsądek –  natężenie ruchu  będzie duże, w trasy wyruszą tacy kierowcy, którzy nie często siadają za kierownicą. Co  pozwoli bezpiecznie  dotrzeć do celu?

reklama
Kierowca zatrzymany za przekroczenie prędkości, ale nie tylko...

Jeśli mamy do pokonania długi odcinek, warto się odpowiednio wcześniej przygotować do takiej podróży – mówi mł. insp. Robert Zalewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. – Zadbać o auto, sprawdzić oświetlenie pojazdu, ogumienie wycieraczek, w sposób przemyślany rozmieścić bagaże. Co ważne – podczas pokonywania długich tras często po zmroku należy robić regeneracyjne przerwy, podczas których można napić się czegoś ciepłego, pooddychać świeżym powietrzem czy po prostu rozprostować się. Nie ma żadnych złotych zasad, kiedy należy robić takie przerwy. Każdy kierowca czuje, kiedy wskazany będzie postój, kiedy potrzebuje odpoczynku.

Jesienna aura nie sprzyja pieszym

Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer zabierzmy odblaski. Używanie elementów odblaskowych  powinno  być naturalne – to nie tylko obowiązek prawny, ale także  obowiązek dbania o życie własne i innych. Podczas  działań „Znicz 2015”  policjanci będą zwracać uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale także samych pieszych. Warto pamiętać, że  przechodzenie w miejscach niedozwolonych czy nagłe wejście na jezdnię może mieć tragiczne skutki dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Bezwzględna trzeźwość za kierownicą, koncentracja i uwaga oraz stosowanie się do przepisów – to fundamentalne zasady przydatne każdemu kierowcy. W tych dniach nie należy też „ jeździć na pamięć”- w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu, warto zapoznać się z tymi zmianami, które dostępne są na stronach internetowych komend policji.

Zmiany w organizacji ruchu w Olsztynie

Zmiany zaczną obowiązywać od piątku (30 października) od godziny 23.30. Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona w poniedziałek, 2 listopada, około godz. 4.00. Zwiększamy także obsługę komunikacji miejskiej do olsztyńskich cmentarzy.

Cmentarz przy ul. Wadąskiej (w Dywitach)

Bezpieczeństwo na drodze: korzystaj z odblasków niezależnie od pory dnia i roku!

Kierowcy jadący w kierunku największej olsztyńskiej nekropolii muszą pamiętać, że od nocy z piątku na sobotę (z 30 na 31 października) ulica Wadąska od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego będzie w okresie Wszystkich Świętych drogą jednokierunkową aż do Kieźlin. Tylko od strony al. Wojska Polskiego będzie można dojechać własnym autem aż pod cmentarz. Od strony ul. Jagiellońskiej będzie można dojechać tylko do Kieźlin. Tu trzeba zostawić samochody. Dojazd do cmentarza od tej strony będzie możliwy wyłącznie środkami komunikacji miejskiej.

W ruchu dwukierunkowym będą poruszały się wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, taxi oraz rowery. UWAGA! Zasada ta będzie obowiązywała do 1 listopada do godz. 14.00 Później na całej ul. Wadąskiej przywrócona zostanie dwukierunkowość.

cmentarz wadaska dywity

Cmentarz przy ul. Poprzecznej

Do cmentarza przy ulicy Poprzecznej będzie można dojechać ulicą Zientary-Malewskiej i od ulicy Borowej. Zientary-Malewskiej od skrzyżowania z ul. Cichą do skrzyżowania z ul. Poprzeczną będzie drogą jednokierunkową (możliwość przejazdu wyłącznie w kierunku do ul. Poprzecznej). Ulice Cicha i Abramowskiego będą wyłączone z ruchu. Poruszać się po nich będą mogły jedynie osoby mieszkające przy tej okolicy, autobusy komunikacji miejskiej, taksówki i służby miejskie. Jednokierunkowa będzie również ul. Poprzeczna (możliwy przejazd od Zientary-Malewskiej do Jagiellońskiej). Ulica A. Erdmanowej będzie udostępniona wyłącznie pieszym. Tam też będą ustawione stoiska ze zniczami i kwiatami. Inny dojazd do cmentarza będzie możliwy od strony północnej od ul. Borowej. Będzie ona jednokierunkowa. Na skrzyżowaniu z ul. Erdmanowej trzeba będzie skręcić w lewo w stronę ul. Wiosennej.

cmentarz poprzeczna

Czy na pewno autem?

Doskonałą  alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny. Środkami komunikacji publicznej w tym okresie dojedziemy bezpośrednio do cmentarza. Informację o zmianach dotyczących kursowania autobusów miejskich znajdziesz TUTAJ.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Kolejne ofiary oszustów w Olsztynie: jak nie dać się nabrać przestępcom?
Kampania informacyjno-edukacyjna „Świeć Przykładem” – głośny apel, by nosić odblaski
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji