Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to dla wielu z nas nie tylko rodzinne spotkania i dzień zadumy, ale także i podróże, często wiążące się z pokonaniem setek kilometrów. Ci olsztynianie, którzy nie będą wyjeżdżać poza miasto, również będą musieli być bardziej uważni na drogach przede wszystkim ze względu na duże natężenie ruchu w pobliżu miejskich nekropolii. O tym, jak zmieni się organizacja ruchu przy okazji Święta Zmarłych oraz jak bezpiecznie dotrzeć do grobów naszych bliskich informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztyna.
Od najbliższego piątku (30 października) do poniedziałku (2 listopada) na głównych trasach województwa, drogach dojazdowych do miast, w okolicach wszystkich cmentarzy policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy będą dbali o bezpieczeństwo użytkowników dróg. Funkcjonariusze pomogą wszystkim bezpiecznie spędzić ten szczególny czas. Pokierują ruchem, rozładują tworzące się zatory drogowe, pomogą, poinformują, zadbają o to, by na drogach naszego województwa było bezpiecznie.
Policjanci będą reagować na wszelkie naruszenia ruchu drogowego. Szczególnie skupią się na przekraczaniu dozwolonej prędkości oraz niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Takie zachowania jak nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, utrudnianie lub tamowanie ruchu, niestosowanie się do obowiązku korzystania z urządzeń brd przez kierowców i pasażerów, kierowanie pojazdem bez włączonych świateł mijania lub do jazdy dziennej czy przewożenie większej niż dopuszczalna liczby osób w pojazdach mogą być przyczyną wielu zdarzeń drogowych. Policjanci wyciągną konsekwencje za łamanie przepisów prawa. Będą kontrolować stan trzeźwości użytkowników ruchu oraz przyjrzą się relacjom kierowca – pieszy.
Jak bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu?
W tym czasie policjanci jak co roku proszą kierowców o zwiększoną uwagę, koncentrację, ostrożność oraz rozsądek – natężenie ruchu będzie duże, w trasy wyruszą tacy kierowcy, którzy nie często siadają za kierownicą. Co pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu?
– Jeśli mamy do pokonania długi odcinek, warto się odpowiednio wcześniej przygotować do takiej podróży – mówi mł. insp. Robert Zalewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. – Zadbać o auto, sprawdzić oświetlenie pojazdu, ogumienie wycieraczek, w sposób przemyślany rozmieścić bagaże. Co ważne – podczas pokonywania długich tras często po zmroku należy robić regeneracyjne przerwy, podczas których można napić się czegoś ciepłego, pooddychać świeżym powietrzem czy po prostu rozprostować się. Nie ma żadnych złotych zasad, kiedy należy robić takie przerwy. Każdy kierowca czuje, kiedy wskazany będzie postój, kiedy potrzebuje odpoczynku.
Jesienna aura nie sprzyja pieszym
Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer zabierzmy odblaski. Używanie elementów odblaskowych powinno być naturalne – to nie tylko obowiązek prawny, ale także obowiązek dbania o życie własne i innych. Podczas działań „Znicz 2015” policjanci będą zwracać uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale także samych pieszych. Warto pamiętać, że przechodzenie w miejscach niedozwolonych czy nagłe wejście na jezdnię może mieć tragiczne skutki dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Bezwzględna trzeźwość za kierownicą, koncentracja i uwaga oraz stosowanie się do przepisów – to fundamentalne zasady przydatne każdemu kierowcy. W tych dniach nie należy też „ jeździć na pamięć”- w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu, warto zapoznać się z tymi zmianami, które dostępne są na stronach internetowych komend policji.
Zmiany w organizacji ruchu w Olsztynie
Zmiany zaczną obowiązywać od piątku (30 października) od godziny 23.30. Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona w poniedziałek, 2 listopada, około godz. 4.00. Zwiększamy także obsługę komunikacji miejskiej do olsztyńskich cmentarzy.
Cmentarz przy ul. Wadąskiej (w Dywitach)
Kierowcy jadący w kierunku największej olsztyńskiej nekropolii muszą pamiętać, że od nocy z piątku na sobotę (z 30 na 31 października) ulica Wadąska od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego będzie w okresie Wszystkich Świętych drogą jednokierunkową aż do Kieźlin. Tylko od strony al. Wojska Polskiego będzie można dojechać własnym autem aż pod cmentarz. Od strony ul. Jagiellońskiej będzie można dojechać tylko do Kieźlin. Tu trzeba zostawić samochody. Dojazd do cmentarza od tej strony będzie możliwy wyłącznie środkami komunikacji miejskiej.
W ruchu dwukierunkowym będą poruszały się wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, taxi oraz rowery. UWAGA! Zasada ta będzie obowiązywała do 1 listopada do godz. 14.00 Później na całej ul. Wadąskiej przywrócona zostanie dwukierunkowość.
Cmentarz przy ul. Poprzecznej
Do cmentarza przy ulicy Poprzecznej będzie można dojechać ulicą Zientary-Malewskiej i od ulicy Borowej. Zientary-Malewskiej od skrzyżowania z ul. Cichą do skrzyżowania z ul. Poprzeczną będzie drogą jednokierunkową (możliwość przejazdu wyłącznie w kierunku do ul. Poprzecznej). Ulice Cicha i Abramowskiego będą wyłączone z ruchu. Poruszać się po nich będą mogły jedynie osoby mieszkające przy tej okolicy, autobusy komunikacji miejskiej, taksówki i służby miejskie. Jednokierunkowa będzie również ul. Poprzeczna (możliwy przejazd od Zientary-Malewskiej do Jagiellońskiej). Ulica A. Erdmanowej będzie udostępniona wyłącznie pieszym. Tam też będą ustawione stoiska ze zniczami i kwiatami. Inny dojazd do cmentarza będzie możliwy od strony północnej od ul. Borowej. Będzie ona jednokierunkowa. Na skrzyżowaniu z ul. Erdmanowej trzeba będzie skręcić w lewo w stronę ul. Wiosennej.
Czy na pewno autem?
Doskonałą alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny. Środkami komunikacji publicznej w tym okresie dojedziemy bezpośrednio do cmentarza. Informację o zmianach dotyczących kursowania autobusów miejskich znajdziesz TUTAJ.